Reklama

Niedziela Rzeszowska

Grupa studencka w rzeszowskiej pielgrzymce

Czeka ich 10 dni deptania, ale nie w miejscu, tylko do przodu i w górę. Będzie młoda, radosna, rozśpiewana, rozmodlona i wyłącznie dla studentów. Do grup rzeszowskiej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę dołącza grupa akademicka. Powstała na bazie grupy św. Kingi i zaprasza młodych, by razem ze swoimi rówieśnikami wyruszyli ku Częstochowie. Z ks. Danielem Drozdem, przewodnikiem nowej grupy, rozmawia Iwona Kosztyła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

IWONA KOSZTYŁA: - Grupa studencka to nowość w rzeszowskiej pieszej pielgrzymce. Dlaczego powstaje właśnie teraz?

KS. DANIEL DROZD: - Przed laty były próby stworzenia takiej grupy, w różnych formach - niestety, nieudane. Tym razem skierowaliśmy zaproszenie wyłącznie do studentów. Grupa powstała na bazie istniejącej już grupy św. Kingi, która powstała przed laty w wyniku podziału grupy św. Stanisława i zrzeszała głównie młodzież. Z czasem zmniejszała się jej liczebność, dlatego nie tworzymy nowej grupy, a na bazie młodzieży pozostałej w grupie św. Kingi została stworzona grupa studencka.

- Czy to oznacza, że grupa św. Kingi chce zabrać młodych pozostałym grupom?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Absolutnie nie. Grupa zaprasza do siebie, a nie zmusza młodych do opuszczania grup, w których chodzili być może od dawna. Nawet jeśli wszyscy studenci przejdą do grupy św. Kingi, to pozostaną tam licealiści, gimnazjaliści, młodzi ludzie, którzy pracują. Przypomnę - my zapraszamy wyłącznie studentów, choć robimy odstępstwa, bo studiująca żona może zabrać niestudiującego męża, a chłopak student - dziewczynę nie studentkę. Nie chcemy rozdzielać bliskich sobie osób, bądź stawiać przed trudnym wyborem.

- Czym będzie się różnić grupa studencka od pozostałych grup rzeszowskiej pielgrzymki?

Reklama

- Tak naprawdę to do końca nie wiadomo jak będzie funkcjonować w pielgrzymkowej rzeczywistości. Wiem, Pan Bóg sobie poradzi. Jestem jednak przekonany, że grupy wiekowe czy też o podobnych zainteresowaniach mają rację bytu, a sprzyja to między innymi formacji. Chcemy by konferencje czy inne pielgrzymkowe punkty programu były odpowiednio dostosowane dla takich właśnie uczestników, a oni odnajdą w niej to, czego im brakowało, kiedy chodzili w innych grupach. Dla przykładu podam, że np. wywołane wcześniej konferencje będą mieć określony poziom i formę odpowiednią dla tego typu uczestników. Nie da się ukryć, że inne pragnienia i potrzeby mają osoby starsze, dzieci czy gimnazjaliści, a czego innego szukają i potrzebują studenci. Wierzymy, że wszystko, co zaproponujemy naszym uczestnikom, będzie omodlone i Boże.

- W jaki sposób zapraszacie do siebie studentów?

- Jeszcze przed wakacjami wystartowaliśmy z kampanią reklamową „Student potrafi”. Są i plakaty i informacje na wszelkiego rodzaju komunikatorach, z których dziś korzystają ludzie młodzi. Wiele osób zainteresowało się naszą propozycją i szybko dołączyli do grupy św. Kingi. Dlaczego? Jak sami mówią, bo mają podobne pomysły na życie, studia, na pielgrzymowanie, mają wspólnych znajomych studentów, bądź chcą poznać kolejnych. Grupa będzie służyć integracji środowiska studenckiego.

- Wielu duszpasterzy uważa, że różnorodność wiekowa grupy pielgrzymkowej służy wszelakim formom rozwoju osobistego. Czy studenci tego nie stracą, zamykając się we własnym środowisku?

- Absolutnie nic nie stracą. Nie będziemy szli swoją trasą, nie będziemy mieć oddzielnych postojów, często będziemy spać w miejscach, gdzie będą inne grupy. Będziemy spożywać wspólnie posiłki, a przede wszystkim będziemy się razem modlić choćby podczas Mszy św. czy nabożeństw pielgrzymkowych. Jedynie odcinki, które każda grupa przemierza oddzielnie, będą takim czasem zagospodarowanym z myślą o studentach.

- Zapewne z grupą św. Kingi - grupą studencką powędrują ci, którzy byli już na pieszej pielgrzymce. Nie zabraknie też nowicjuszy. Dlaczego warto wybrać taką formę rekolekcji?

- Dziś kiedy tak naprawdę mamy wszystko na wyciągnięcie ręki, pielgrzymka uświadamia nam czym jest wyrzeczenie, tak potrzebne w rozwoju nie tylko duchowym. Na pielgrzymce odkrywamy prawdę o sobie, często to czas nawróceń, ale to także czas otwarcia się na życie, drugiego człowieka, miłość, to czas wyborów i decyzji. To także czas radości, śpiewu i wspólnoty.
Zapraszamy także na stronę internetową pielgrzymki rzeszowskiej: www.pielgrzymka.rzeszow.pl.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Niedziela świdnicka 26/2016, str. 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Józef Roszak

Pielgrzymi na trasie

Pielgrzymi na trasie
Pod hasłem „Nie dajcie się zniewolić!” odbyła się XVIII Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu Diecezji Legnickiej i Diecezji Świdnickiej. Pątnicy wyruszyli z Kowar, a marsz zakończyli w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Uczestnicy pielgrzymki modlili się o trzeźwość i uwolnienie człowieka od wszelkiego uzależnienia, nie tylko alkoholizmu, choć ten wciąż pozostaje poważnym problemem społecznym. Dziś problem wydaje się daleko poważniejszy, bo wielu ludzi jest uwikłanych w różane, nowe uzależnienia. Pielgrzymka była również okazją do podziękowania za łaskę trzeźwości w swoich rodzinach, ale także okazją do modlitwy o to, aby bliscy mogli pokonać szkodliwe nałogi. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 150 osób. Dla wielu uczestników wielkim przeżyciem duchowym było uczestnictwo w Drodze Krzyżowej w Kalwarii Krzeszowskiej, odtwarzającej symbolicznie miejsca Pasji Jezusa Chrystusa. Niektórzy pielgrzymi dzielili się swoimi, często bardzo trudnymi doświadczeniami i podkreślali wdzięczność Bogu za pomoc w walce z nałogami. Równolegle do pielgrzymki trzeźwościowej z Kowar do Krzeszowa udała się pielgrzymka pacjentów Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jestem przekonany, że życie zawdzięczam mojemu Aniołowi Stróżowi

Niedziela Ogólnopolska 39/2024, str. 30-31

[ TEMATY ]

anioł

Karol Porwich/Niedziela

Jedną z pierwszych modlitw, których uczymy się w dzieciństwie, jest ta do Anioła Stróża. W miarę jednak jak dorastamy, zapominamy o obecności aniołów w naszym życiu, traktujemy je jak istoty z bajki. Czy faktycznie jako dorośli nie potrzebujemy aniołów?

Wiele mówi się o cudach zdziałanych za przyczyną świętych, a zapomina się o cudownych zdarzeniach z udziałem aniołów. Nie bez powodu ich interwencje są tak samo dyskretne, jak ich obecność wśród nas. Czuwają nad nami w sposób niezauważalny. Czy zdarzyło ci się usłyszeć jakiś wewnętrzny głos, który ostrzegał cię przed mającym się niebawem wydarzyć niebezpieczeństwem, albo widziałeś tajemniczą postać, która pomogła ci wydostać się z opresji? Nie brakuje osób, które dzielą się takimi doświadczeniami, ich świadectwa przywracają wiarę w Aniołów Stróżów, dają nadzieję, że nawet w największych kłopotach nie jesteśmy sami.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski: Nie można właściwie formować sumienia młodego człowieka bez odniesienia do krzyża

2025-09-19 11:25

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie można właściwie formować umysłów i sumień każdego człowieka, ale zwłaszcza młodego, bez odniesienia do krzyża, który jest symbolem najwspanialszej, najpiękniejszej miłości, poświęcenia się dla innych – mówił abp Marek Jędraszewski w Kaszowie, gdzie poświęcił nowy budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

– To dzieło, na które z nadzieją oczekiwały kolejne pokolenia, dziś staje się rzeczywistością. Będzie to miejsce codziennej nauki i pracy, ale także przestrzeń kształtowania serc i sumień młodego pokolenia, przyszłości naszej ojczyzny i Kościoła – mówiła na początku Mszy św. dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaszowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję