Reklama

Niedziela Rzeszowska

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Ingres to liturgiczne, uroczyste rozpoczęcie biskupiego posługiwania w diecezji. Bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br., przybył w sobotnie słoneczne i ciepłe popołudnie do rzeszowskiej katedry powitany przez licznie przybyłych kapłanów i wiernych świeckich oraz gości z Częstochowy, Wielunia i rodzinnej miejscowości Biała. Licznie na tę uroczystość przybyli księża biskupi z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą przemyskim na czele. Wśród uczestników uroczystości dostrzec można było przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, szkół wyższych, organizacji i stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających w diecezji rzeszowskiej. Była także obecna Mama Księdza Biskupa i jego Siostra wraz z najbliższą rodziną. Pierwszej części uroczystości przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Nowy Biskup Rzeszowski został powitany w drzwiach katedry przez ks. prał. Jana Delektę, proboszcza parafii katedralnej, który podał mu do ucałowania krzyż oraz wręczył symbolicznie klucze do kościoła katedralnego.

Bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, witając swego następcę na stolicy biskupiej, powiedział: „Księże Biskupie Janie, pragnę Cię zapewnić, że spotkasz tu, w diecezji rzeszowskiej bardzo gorliwych kapłanów, wiernych Chrystusowi Panu, wrażliwych na ubogich i cierpiących. Spotkasz tu dobrych, ofiarnych i wrażliwych wiernych świeckich, którzy dają świadectwo miłości Boga i wielkiego zatroskania o naszą umiłowaną Ojczyznę”.

Uroczystość ingresu zawiera kilka ważnych znaków. Do nich należy odczytanie pisma apostolskiego powierzającego urząd biskupa diecezjalnego. Czynność tę wykonał z polecenia Nuncjusza Apostolskiego ks. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii. Niezwykle pięknym znakiem jest przekazanie pastorału. Bp Kazimierz Górny wręczył swój pastorał, który dotychczas używał podczas ważniejszych świąt i uroczystości Nuncjuszowi Apostolskiemu, zaś ten w imieniu Ojca Świętego Franciszka przekazał go nowemu Biskupowi jako znak pasterskiej troski o powierzony mu Kościół diecezjalny. Kolejnym znakiem było zajęcie miejsca na katedrze, miejscu przewodniczenia liturgii. Ostatnim obrzędem objęcia urzędu biskupa diecezjalnego jest homagium, czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa od przedstawicieli całego Kościoła diecezjalnego. Homagium złożyli jako pierwszy bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, oraz przedstawiciele prezbiterium diecezji. Następnie do Księdza Biskupa podeszli reprezentanci zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich działających w diecezji oraz osób konsekrowanych, a także rodziny oraz osoby chore i cierpiące. Homagium składane nowemu biskupowi to znak, że diecezja wita swojego Ojca i Pasterza.

Reklama

W czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wygłosił on pierwszą homilię. Biskup Rzeszowski nawiązał do tajemnicy Bożego Serca, które patronuje rzeszowskiej katedrze. Serce Boże, którego tak wielkim czcicielem był św. Józef Sebastian Pelczar, jeden z patronów diecezji, jest wzorem pokory, łagodności, posłuszeństwa i uległości wobec Boga. Biskup zauważył, że łagodność to cecha ludzi, u których brak postaw agresywnych wobec innych, to cecha ludzi, którzy kierują się dążeniem do pokoju i zgody oraz opanowania chęci odwetu i gniewu. Posługa biskupa to także niesienie nadziei cierpiącym, smutnym czy przeżywającym kryzysy, to pomoc w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Chcę razem z Wami, choć sam słaby, ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo. Modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności pragnę towarzyszyć rodzinom, dzieciom, młodzieży oraz wszystkim, których od dziś Pan stawia na mojej drodze” - powiedział bp Jan Wątroba. Ciężar posługi biskupiej osładza wiara i miłość. „Kiedy dzisiaj dane mi jest stanąć na czele tej umiłowanej wspólnoty, przyjmując ciężar odpowiedzialności za jej zbawienie, przyznam, że ciężar ten łagodzi świadomość, że poniesie mnie wiara i miłość, ukształtowana w szkole Jezusowego Serca. Z ufnością wchodzę wraz ze wszystkimi kapłanami, najbliższymi współpracownikami i braćmi w posłudze apostolskiej w ten wartki nurt żywej wiary i pobożności. «Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego» - powie św. Jan Maria Vianney. Niech zatem łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi - mówił bp Jan Wątroba. Swoje posługiwanie i cały Kościół rzeszowski Biskup zawierzył Matce Bożej Rzeszowskiej: „Bądź pozdrowiona Pani Rzeszowa, bądź pozdrowiona Matko Serca Jezusowego. Przybliżaj nas wszystkich do Twego Syna i do Tego Serca, które jest dobroci i miłości pełne”.

Na zakończenie Mszy św. słowo skierowali m.in. abp Józef Michalik, abp Wacław Depo z Częstochowy skąd przyszedł bp Jan Wątroba. W imieniu władz państwowych i samorządowych przemówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, w imieniu środowiska akademickiego głos zabrał prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, w imieniu świeckich przemówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Abp Wacław Depo, żegnając swego współpracownika powiedział: „Każda nasza droga jest pielgrzymowaniem. Wspomniana była droga Rzeszowa na Jasną Górę, do Częstochowy. Myślę, że ta przejrzystość pielgrzymowania przez posługę Biskupa Jana, będzie jeszcze większa. A skoro metropolia przemyska w osobie arcybiskupa Józefa, wychowała mnie i posłała do Częstochowy, to dziś ofiarnym sercem oddajemy Biskupa Jana do Rzeszowa, żeby Niepokalane Serce Maryi zawsze przybliżało do Serca Jezusa”.

Ojcowie Paulini ofiarowali Biskupowi Rzeszowskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie uroczystości bp Jan Wątroba udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. liczne delegacje składały gratulacje swojemu Pasterzowi, zaś spontanicznie grupy neokatechumenalne towarzyszyły śpiewem życzeniom i gratulacjom.

Reklama

Uroczystość transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja (na stronie internetowej Radia Maryja można wysłuchać homilię bp. Jana Wątroby oraz obejrzeć całość transmisji). Transmisję przeprowadziły także Radio Via, Radio Rzeszów i Radio Fiat z Częstochowy.

Kanoniczne objęcie urzędu biskupa diecezjalnego odbyło się 19 lipca 2013 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Uroczystość ta miała urzędowy charakter i polegała na przedstawieniu dokumentu nominacji na urząd biskupa rzeszowskiego wobec Kolegium Konsultorów. W uroczystości uczestniczył także bp Kazimierz Górny. Czynność ta została zaprotokołowana przez Kanclerza Kurii, a protokół został podpisany przez bp. Jana Wątrobę oraz członków Kolegium Konsultorów, tym samym inicjując posługiwanie bp. Jana Wątroby w diecezji rzeszowskiej.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do Chrystusa

Niedziela rzeszowska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Natalia Janowiec

Mszy św. w jasielskiej kolegiacie przewodniczył bp Jan Wątroba

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaśle poświęcono górujący nad miastem pomnika Chrystusa Króla Wszechświata.

Wydarzenie zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w jasielskiej kolegiacie w intencji mieszkańców Jasła i regionu jasielskiego. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii wskazał na miłość i bogactwo Serca Bożego, łączącego Boga z człowiekiem: ,,Jezus obdarowuje nas nieustanną miłością, która płynie prosto z Jego Boskiego Serca. Bóg pragnie naszego szczęścia, a więc zbawienia, które powinniśmy odkrywać w Jego Sercu” – mówił hierarcha.

W czasie Mszy św. bp Jan wręczył papieskie odznaczenia ,,Benemerenti’’ osobom, które w ostatnich latach przysłużyły się Kościołowi. Odznaczenia otrzymali: Jerzy Kurczap (parafia pw. Chrystusa Króla w Jaśle), Dorota i Kazimierz Dąbrowscy (parafia pw. św. Bartłomieja w Dębowcu), Andrzej Gawlewicz (parafia pw. św. Antoniego w Jaśle).

Po Eucharystii zebrani na uroczystości udali się na wzniesienie przy ulicy Na Kotlinę, gdzie odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika Chrystusa Króla Wszechświata. Poświęcenia dokonał bp Wątroba, który zawierzył społeczność jasielską Najświętszemu Sercu Jezusa.

Pomnik Chrystusa Króla powstał z inicjatywy świeckich, zwłaszcza jasielskich rzemieślników.

Pomnik Chrystusa Króla został wzniesiony z inicjatywy wiernych świeckich, zwłaszcza ze środowiska jasielskich rzemieślników. Betonowa kolumna wraz z umieszczoną na niej figurą Chrystusa Króla wznosi się na wysokość ok. 300 m n.p.m. Dzieło zrealizowano przy wsparciu ludzi dobrej woli. – Jak przemierzamy polską ziemię, od dwóch tysięcy lat spotykamy znaki obecności Chrystusa obok nas. Są to krzyże przydrożne, figury Chrystusa, Matki Najświętszej i świętych. Dzisiaj na tej jasielskiej górce, skąd widzimy całe nasze miasto, w jego historię i krajobraz wpisuje się piękna figura Chrystusa Króla. To wiara w Chrystusa Króla sprawiła, że jesteśmy tutaj. Wiara tych ludzi, którzy postanowili przed laty, aby taka uroczystość mogła mieć miejsce w naszym mieście. Bardzo dziękuję więc wszystkim inicjatorom i całej wspólnocie, która o to miejsce się zatroszczyła – podkreślił ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód.

CZYTAJ DALEJ

Groźny wypadek Holendra Fabio Jakobsena na finiszu pierwszego etapu kolarskiego Tour de Pologne

2020-08-05 18:55

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

PAP

Do makabrycznej kraksy doszło na finiszu pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach, w której mocno ucierpiał Holender Fabio Jakobsen (Deceuninck-Quick Step).

Pierwszy linię mety minął inny Holender Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma), ale tuż przed „kreską” zepchnął na barierki swojego rodaka. Jakobsen z ogromnym impetem wpadł na płotki i wyłamał je, uderzając w sędziego pomiaru czasu.

Po chwili odezwały się sygnały karetek pogotowia. Na miejsce przyleciał też helikopter, który zabrał poszkodowanych do szpitala.

Wszystko wskazuje na to, że Groenewegen zostanie zdyskwalifikowany, ale sędziowie nie podjęli jeszcze decyzji

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen znajduje się w śpiączce farmakologicznej, a jego stan jest poważny - przekazano PAP z biura prasowego wyścigu.

Został on zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu.

PAP
CZYTAJ DALEJ

Polonijna nowenna do „Matki emigrantów"

2020-08-06 17:36

[ TEMATY ]

uchodźcy

Polonia

Maryja

II wojna światowa

Anglia

Vatican News

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii zaprasza do wspólnej modlitwy przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 6 sierpnia rozpoczyna się specjalna nowenna, w której w trudnym czasie pandemii o wstawiennictwo proszona będzie Matka Boża Kozielska Zwycięska, zwana „Matką emigrantów”. Jej wizerunek znajduje się w kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie.

Maryja wybrała sobie to miejsce w 1961 roku, kiedy polscy uchodźcy kupili od szkockich prezbiterian opuszczony budynek ich dawnej świątyni, tworząc miejsce, w którym tysiące naszych rodaków oddawało i wciąż oddaje Bogu chwałę.

W czasach komunistycznego zniewolenia był duchową siedzibą rządu na uchodźstwie. Zwano go „katedrą wolnej Polski”. To właśnie stąd miliony Polaków na całym świecie słuchało transmisji Mszy św. w Radiu Wolna Europa. Tutaj swój dom znalazła najważniejsza relikwia emigracji niepodległościowej.

Stworzona potajemnie w 1941 roku, w sowieckim obozie dla polskich oficerów, wyszła spod dłuta żołnierza-rzeźbiarza, porucznika Tadeusza Zielińskiego. Autora m.in. „polskiej" stacji drogi krzyżowej w Jerozolimie. Jesienią ukaże się w Polsce obszerna monografia tego wizerunku: „Historia cudownej płaskorzeźby Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej i jej kultu”, której autorem jest historyk polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich, dr Andrzej Suchcitz. „Obecnie objęci pandemią koronawirusa, która sieje spustoszenie niemal w każdym kraju świata modlitwy o wstawiennictwo Matki Boskiej Kozielskiej Zwycięskiej wzrastają, tak jak wzrosną dziękczynienia za wszelkie łaski, uzyskane podczas, jak i po ustąpieniu pandemii” napisał we wstępie do książki.

Matka Boża Kozielska-Zwycięska inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Nowenna, która rozpocznie się w Święto Przemienienia Pańskiego, będzie odmawiana wszędzie tam, gdzie ze swoim posłannictwem dociera Polska Misja Katolicka. Zostanie odmówiona po raz pierwszy i wraz z litanią napisaną w 2019 roku jest efektem działania Maryi w pokoleniu, które w Anglii osiedliło się już w XXI wieku. Inicjatorem tego modlitewnego szturmu jest parafia św. Andrzeja Boboli, skąd kontynuując tradycję Wolnej Europy Msze święte transmitowane są na cały świat przez Radio Bobola. Drogą online będzie można wziąć udział również w nowennie do „Matki emigrantów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję