Reklama

Wiadomości

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców

W niedzielę Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W niedzielę 17 listopada obchodzony będzie Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. - W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach - podkreśla ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

[ TEMATY ]

MIVA Polska

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców

Adobe Stock

Wypadek drogowy

Wypadek drogowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co roku na drogach świata ginie ponad 1,4 mln osób, a wielokrotnie więcej odnosi rany. Wielu pozostaje na trwale osobami z niepełnosprawnością. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętnie codziennie ginie blisko 4000 osób na drogach świata, ogromny procent wśród nich to ludzie młodzi.

W 2002 r. z okazji Dnia Pamięci św. Jan Paweł II powiedział: „Każdego roku, w tę niedzielę, jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli w wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluje do wszystkich o okazanie im solidarności. Na koniec zachęcam kierowców, aby odtąd okazywali szacunek innym, poprzez ostrożną i odpowiedzialną jazdę”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i MIVA Polska, które w 2006 r. zainicjowały obchody Dnia Pamięci w Polsce, zapraszają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy w parafiach i miejscach kultu za zmarłych i rannych w wypadkach oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób dotkniętych wypadkami na drogach. Obchody tego Dnia są także przestrogą i apelem do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów, aby chronić życie ludzkie. Ten dzień został wpisany do kalendarza duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie jednego z niewielu w Europie i w świecie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci z krzyżami i drzewami pamięci.

Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Niedziela, 17 listopada 2024

W parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Sorkwitach - godz. 11.00 - Zaduszki za Kierowców - Msza święta i wypominki pod przewodnictwem Ks. dr. Mariana Midury - Krajowego Duszpasterza Kierowców. Krzysztof Hołowczyc będzie wspominał Mistrzów Kierownicy - śp. Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga.

Po Mszy św. prezentacja - „Instrukcji dla księży - Kiedy widzę wypadek”.

www.duszpasterstwokierowcow.pl

W Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie k. Tarnowa:

9.00 - Warsztaty psychologiczne dla ofiar wypadków drogowych.

10.30 - Wypominki, program muzyczny „Droga przez ból z Karoliną”.

11.15 - Msza św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin.

12.00 - Spotkanie przy pomniku „Przejście”. Wspólna pamięć, słowa wsparcia oraz świadectwo ofiar. Posadzenie Drzewa Pamięci.

13.00 - Konferencja prasowa

Reklama

https://sanktuariumzabawa.pl

„Zaduszki nad Zakopianką” - parafia p.w. św. Wojciecha BM w Krzeczowie - archidiecezja krakowska (trasa Kraków - Zakopane):

13.00 - Spotkanie pod Krzyżem w Krzeczowie z upamiętnieniem ofiar, szczególnie tych którzy zginęli na Zakopiance (trasa S7)

14.00 - Msza św. w kościele parafialnym w Krzeczowie w intencji ofiar wypadków drogowych na Zakopiance;

Zaprasza ks. Albert Wołkiewicz, proboszcz parafii Krzeczów (archidiecezja krakowska).

www.parafiakrzeczow.pl

Warszawa-Siekierki - Parafia pw. NMP Królowej Wyznawców, ul. Gwintowa 3,

(z udziałem MIVA Polska):

11.00 - Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych. Przewodniczy i okolicznościową homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyr. MIVA Polska, zastępca krajowego duszpasterza kierowców.

W czasie Mszy św. zapalenie „Światła Życia” i odmówienie specjalnej modlitwy za ofiary wypadków drogowych

Po Mszach św. o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 wychodzący z kościoła będą mogli otrzymać odblaski.

9.30-14.00 - Stoisko MIVA Polska z pamiątkami misyjnymi - pamiątki są cegielkami na zakup na karetki pogotowia do szpitala w Niem w diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki.

Zaprasza o. Tadeusz Suslik SchP - proboszcz parafii i ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska.

Reklama

Z okazji Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych MIVA Polska co roku podejmuje różne inicjatywy:

„Odblaski Życia”: Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina i apeluje o używanie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” - „Świeć i żyj!”

„Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypominkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych;

„Ratujemy życie - misyjny ambulans” - wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i ośrodków zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego.

Więcej na: www.miva.pl

Wypadki drogowe w Polsce

W 2023 r. do Policji zgłoszono 20 936 wypadków drogowych mające miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.

W porównaniu z: rokiem 2021, kiedy to miało miejsce 22 816 wypadków, liczba ta spadła o 1880 wypadków (-8,2%), w porównaniu z rokiem 2022, w którym odnotowano 21 322 wypadki, liczba ta spadła o 386 wypadków (-1,8%).

W wyniku wypadków drogowych 1893 osoby poniosły śmierć.

W porównaniu z rokiem 2021, kiedy zginęło 2245 osób, nastąpił spadek o 352 osoby (-15,7%): z rokiem 2022, w którym śmierć poniosło 1896 osób - nastąpił spadek o 3 osoby (-0,2%).

Reklama

W wypadkach drogowych rannych zostało 24 125 osób (w tym ciężko 7 595).

W porównaniu z: rokiem 2021, kiedy obrażenia odniosło 26 415 osób, liczba rannych zmalała się o 2290 osób (-8,7%), rokiem 2022, kiedy obrażenia odniosło 24 743 osoby, liczba ta spadła o 618 osób (-2,5%). (policja.pl)

Coroczne inicjatywy MIVA Polska z okazji Światowego Dnia pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

„Odblaski Życia”: Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina i apeluje o używanie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” - „Świeć i żyj!”

„Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypominkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych;

„Ratujemy życie - misyjny ambulans” - MIVA Polska organizuje wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i Ośrodków Zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego.

2024-11-13 11:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

„Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa” - to hasło rozpoczynającego się dzisiaj XIX Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa i tegorocznej „Akcji św. Krzysztof”, który potrwają do 29 lipca. Po raz kolejny MIVA Polska zaprasza kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili 1 gr na środki transportu dla misjonarzy.

XIX Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa rozpocznie dziś festyn w Kielcach. Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego i bp. Jeana-Jacquesa Koffi Oi Koffi z Wybrzeża Kości Słoniowej jest sprawowana w intencji kierowców. Nie zabraknie świadectw misjonarzy i wspólnej Koronki do Miłosierdzia Bożego w językach świata.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję