Reklama

Wiadomości

ABC bezpiecznych wakacji

Niedziela wrocławska 26/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

wakacje

martinak15 / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wakacje to dla dzieci i młodzieży beztroski czas wyjazdów na kolonie lub obozy, możliwość nawiązywania nowych znajomości i odpoczynku od szkoły. Większa liczba pojazdów na drogach generuje zagrożenia. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie gwarantuje nam bezpieczne dotarcie do miejsca wypoczynku i bezpieczny powrót.

A - jak auto i autobus, czyli środki wakacyjnej komunikacji

Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a nawet może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Gdy pojawi się zmęczenie, należy zrobić kilkunastominutową przerwę w kierowaniu i pospacerować. Sprawdźmy stan techniczny samochodu. Skontrolujmy ilość płynu w spryskiwaczach, w chłodnicy, poziom oleju, płynu hamulcowego, stan ogumienia wycieraczek, ciśnienie w oponach. Upewnijmy się, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy nasz klakson jest sprawny. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, ponieważ spożycie ich w najmniejszych nawet ilościach zaburza koncentrację oraz ocenę rzeczywistości i własnych zachowań. Kierując samochodem należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosować się do ograniczeń prędkości oraz zakazów wyprzedzania. Prędkość pojazdu jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania, dlatego przy szybszej jeździe należy uwzględnić większe odstępy od poprzedzającego pojazdu oraz warunki atmosferyczne, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Kierowca, jak i pasażerowie mają obowiązek stosowania pasów bezpieczeństwa, natomiast dzieci w wieku do lat 12 o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przypadku gdy decydujemy się na środki transportu publicznego, takie jak samolot, pociąg czy autobus, również powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz swoich najbliższych. Jeśli jest to możliwe, podróżujmy w znajomym towarzystwie, unikajmy pustych przedziałów lub tych, w których znajdują się osoby nietrzeźwe, podejrzanie wyglądające. Podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji zbiorowej należy zachować szczególną ostrożność oraz czujność, ponieważ w tłoku łatwo stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

Reklama

B - bezpieczeństwo dzieci podczas wyjazdów

Przed wysłaniem naszego dziecka na kolonię lub obóz powinniśmy z nim porozmawiać na temat jego bezpieczeństwa. Należy przestrzec przed skutkami picia alkoholu, używania narkotyków oraz palenia papierosów, pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi. Zwróćmy uwagę, aby pilnowało swoich rzeczy osobistych i słuchało poleceń opiekuna, żeby nie oddalało się od grupy podczas wycieczek i wędrówek. Dobrze jest wyposażyć naszą pociechę w kartkę z najważniejszymi informacjami, takimi jak telefony kontaktowe rodziców i opiekunów oraz adres zamieszkania. Jeśli nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonie, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwym, bezwzględnie powinien wezwać policję. Organizator wypoczynku lub rodzice mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce Policji, najlepiej z wyprzedzeniem co najmniej 1-2 dniowym.

Podczas wakacji bardzo często spędzamy czas wolny nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, który niesie wiele niebezpieczeństw. Ważne jest zatem wybieranie miejsc strzeżonych przez ratowników WOPR, stosowanie się do ich poleceń oraz przestrzeganie regulaminu kąpieliska. Unikajmy dzikich akwenów, a także skakania do wody w miejscach nieznanych, o niezbadanym dnie. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, to zróbmy to w towarzystwie przynajmniej dwóch doświadczonych osób. Nie pozostawiajmy dzieci samych nad wodą, zawsze zapewnijmy im opiekę osoby dorosłej. Przedmioty wartościowe, pieniądze i dokumenty lepiej zostawić w domu, bo pozostawione bez nadzoru na brzegu będą pokusą dla złodzieja. W upalne, słoneczne dni ważne jest noszenie nakrycia głowy oraz okularów słonecznych (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, przez co do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).

Reklama

Wędrówki po górskich szlakach są zdrowym, aktywnym sposobem na letni odpoczynek, jednak musimy mieć świadomość, że ten sposób spędzania wolnego czasu wiąże się z wieloma zagrożeniami. Przed wyruszeniem w góry dobrze jest zaplanować trasę przy pomocy przewodników i map turystycznych, mogą się one również przydać na szlaku. Dobrą praktyką jest pozostawienie w miejscu zakwaterowania informacji o trasie przemarszu i przybliżonej godzinie powrotu, pamiętać jednak trzeba, aby zgłosić swój powrót. Należy trzymać się wytyczonych szlaków, zejście z oznakowanej ścieżki może skończyć się wypadkiem lub spotkaniem z niebezpiecznym zwierzęciem. Ubiór i obuwie musimy dostosować do warunków pogodowych, w przypadku zbliżającej się burzy należy opuścić jak najszybciej szczytowe partie gór.

C - czujność

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, czas odpoczynku i relaksu, jednak aby było to możliwe, musimy zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia. Zarówno tego pozostawionego w miejscu zamieszkania, jak również zabranego ze sobą na wakacje. Możemy uniknąć wielu kłopotów, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Przed wyjazdem na urlop dokładnie zamknijmy wszystkie okna i drzwi, nie zasuwajmy jednak żaluzji, ponieważ to znak dla złodzieja, że w mieszaniu nikogo nie ma. Nie opowiadajmy wszystkim, kiedy wyjeżdżamy i na jak długo. Poprośmy kogoś z rodziny lub zaufanego sąsiada o opróżnianie skrzynki pocztowej, otwieranie na krótko okna, włączanie wieczorem na jakiś czas światła w mieszkaniu. Podczas podróży samochodem bagaże, tj. torby, plecaki, walizki i inne rzeczy powinny znajdować się w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei. Nie nośmy przy sobie dużych kwot pieniędzy, a rzeczy najcenniejsze chowajmy głęboko, w wewnętrznych częściach garderoby.

Reklama

Wiele dzieci nie wyjedzie jednak na wakacje. Pozostaną one w domach, spędzając większość czasu same. W tym przypadku warto przeprowadzać z dzieckiem rozmowy profilaktyczne na temat zagrożeń, z którymi może się spotkać. Jeżeli pod naszą nieobecność ktoś dzwoni lub puka do drzwi, nasza pociecha powinna upewnić się, kto to jest. Jeśli jest to osoba, której nie zna, to nie powinna otwierać drzwi. W domu, obok telefonu, powinna znajdować się kartka z numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny. Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw, ale należy zwrócić uwagę aby dziecko bezwzględnie wystrzegało się takich rzeczy, jak: gaz, prąd, ogień, woda, ostre przedmioty. Ważną rzeczą jest również, aby lekarstwa znajdowały się w miejscu niedostępnym dla naszych dzieci. Korzystając z dużej ilości wolnego czasu, dzieci często spędzają go, bawiąc się na przydomowych podwórkach. Podczas tych zabaw nie powinny rozmawiać z obcymi, zwłaszcza podawać jakichkolwiek danych dotyczących własnej osoby oraz swoich bliskich. Jeśli nieznajome osoby w samochodzie pytają o drogę, to nie wolno podchodzić zbyt blisko ani wsiadać do pojazdu. Dzieciom należy także uświadomić, że zabawy w pobliżu zbiorników wodnych, placów budowy i ruchliwych ulic zagrażają ich bezpieczeństwu. Musimy zadbać, aby nasze dzieci znały zasady poruszania się po drodze pieszo i rowerem.

Nie zawsze mamy możliwość stałego nadzorowania swoich pociech, dlatego tak ważne jest, abyśmy przekazywali dzieciom wiedzę, która ochroni je przed różnymi niebezpieczeństwami dnia codziennego.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Busola ewangelizacji

Niedziela Ogólnopolska 26/2017, str. 46-47

[ TEMATY ]

wakacje

Facebook Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało wiele wakacyjnych inicjatyw. Jedną z nich będzie ósma edycja „Rajdu dla Życia”, który 1 lipca br. wyruszy z Gdańska i Oświęcimia

Młodzi na rowerach przejadą przez 15 województw i 27 diecezji, pokonają ponad 2,3 tys. km, a wszystko po to, żeby powiedzieć: „Stop aborcji!”. „Rajd dla Życia” wyruszy pod hasłem „Kierunek – Łódź Piotrowa”. Jego uczestnicy w czterech grupach wystartują jednocześnie z dwóch miast – Gdańska i Oświęcimia. Po tygodniu spotkają się przed łódzką katedrą. W czasie „Rajdu dla Życia” będą rozmawiać z mieszkańcami poszczególnych miejscowości na temat obrony życia nienarodzonych dzieci, zachęcać do duchowej adopcji dziecka poczętego, organizować konferencje prasowe oraz rozdawać materiały pro-life. – 55 lat temu Irena Kamys zaszła w ciążę i lekarz doradzał jej aborcję – opowiada aktor i lider kabaretu „Hrabi” Dariusz Kamys, ambasador tegorocznego „Rajdu dla Życia”. Podkreśla, że gdyby nie determinacja jego mamy, aby urodzić dziecko, dzisiaj nie byłoby go na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Jaworzyna Śląska. Ostatnie pożegnanie Tadeusza Papierza, taty ks. Krzysztofa

2024-04-27 15:48

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

ks. Krzysztof Papierz

pogrzeb taty kapłana

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył bp Marek Mendyk

Proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej wraz z najbliższą rodziną i zaprzyjaźnionymi kapłanami odprowadził swojego ojca Tadeusza na miejsce spoczynku.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 27 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk. W modlitwie i żałobie ks. Krzysztofowi towarzyszyła nie tylko rodzina i kapłani, ale także siostry zakonne oraz wierni, którzy przybyli z parafii, gdzie posługiwał syn zmarłego: ze Świebodzic, Strzegomia i Ścinawki Dolnej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję