Reklama

Niedziela Lubelska

Duch Święty - tchnienie Zmartwychwstałego

Niedziela lubelska 20/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Duch Święty

Bożena Sztajner/Niedziela

Dawcą Ducha Świętego jest Jezus, który przychodzi do swoich uczniów, siedzących w Wieczerniku przy zaryglowanych drzwiach, opanowanych przez lęk, zamkniętych w poczuciu winy po tym, jak Go zdradzili i opuścili. Są w jednym pomieszczeniu, ale nie są razem: każdy pozostaje wewnętrznie zamknięty, samotny, jak w grobie (J 20, 19-23).

Zwycięzca śmierci wkracza do tego „grobu” i przynosi im: przebaczenie, które usuwa grzech; miłość, silniejszą od zła; pokój, który stwarza ich na nowo jako wspólnotę. On jest sercem tej wspólnoty, a Jego obecność czyni ich wolnymi od lęku i zdolnymi kochać, tak jak On ich ukochał. Patrząc na Jego przebite ręce, wyciągnięte ku nim, przypominają sobie Jego słowa, że nikt nie wyrwie ich z Jego ręki (10, 28). Choć jest wieczór, w Wieczerniku nie ma już ciemności, bo jaśnieje dzień, który nie zna zachodu - Chrystus Zmartwychwstały.

Reklama

Gdy sprawujemy Eucharystię, zwłaszcza w dzień Pański, Jezus przychodzi do nas, żeby nas objąć tym samym darem. Pozwala kontemplować swoje chwalebne rany, rozprasza nasz lęk i smutek, i wskrzesza w nas radość. Msza (łac. „missa”) - spotkanie z Nim we wspólnocie - staje się misją. Jako Kościół mamy podjąć i kontynuować Jego posłannictwo: ukazywać ludziom miłość Boga, przekazywać im przebaczenie grzechów i zapraszać, by weszli do tej wielkiej rodziny, w której Bóg jest Ojcem. Abyśmy tę misję mogli wypełnić, Jezus ofiaruje nam swoje życiodajne tchnienie - Ducha Parakleta.

Dar ten przywołuje na myśl stworzenie człowieka: „Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia…” (Rdz 2, 7). Zmartwychwstały Jezus czyni nas nowym stworzeniem. W Duchu Świętym możemy wołać do Boga „Abba! -Ojcze!” i rzeczywiście doświadczać, że jesteśmy Jego dziećmi (por. Rz 8, 15; 1 J 3, 1). Możemy zakosztować pokoju, który daje Jezus: pokoju z Bogiem, którego przyjmujemy jako kochającego Ojca, pokoju z innymi ludźmi, których przyjmujemy jako braci i siostry, pokoju z sobą samym i całym stworzeniem.

Dzięki działaniu Ducha Świętego zostaje przezwyciężony grzech spod wieży Babel: społeczność ludzka, w której każdy szuka prestiżu, wpływów i osobistych korzyści, co prowadzi do „pomieszania języków” i bratobójczych walk (Rdz 11, 4-9), zostaje przemieniona we wspólnotę, która głosi we wszystkich językach wielkie dzieła Boga i manifestuje wobec świata jedność i miłość -znaki Bożej obecności (Dz 2, 11). Duch Święty przywraca do życia ludzi smutnych i pozbawionych nadziei, podobnych do martwych kości, i stwarza z nich lud chwały - „wojsko bardzo, bardzo wielkie” (Ez 37, 10).

Duch Święty musi zostać przyjęty, dlatego Jezus mówi dziś do nas: „Weźmijcie Ducha Świętego!” Egzegeci zwracają uwagę, że w tym zdaniu, w wersji greckiej, nie ma rodzajnika określonego, co oznacza, że Duch Święty jest Darem niewyczerpanym, oceanem miłości, który daje się w takiej mierze, w jakiej jesteśmy zdolni Go przyjąć. „Z niezmierzonej obfitości udziela nam Ducha” (por. J 3, 34).

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dekalog uległości Duchowi Świętemu

[ TEMATY ]

duchowość

Duch Święty

Graziako

Duch Święty jest najczęściej pomijaną osoby Trójcy Przenajświętszej. Dlaczego tak rzadko zauważamy Jego działanie w naszym życiu? Co zrobić, aby otworzyć swoje serce na powiem miłości Ducha Świętego? Jak rozpocząć tą niesamowitą, przemieniającą człowieka relację z Wspomożycielem Duchem? Idealną pomocą może okazać się Dekalog uległości Duchowi Świętemu, autorstwa ks. Gaspariniego. Oto on:

Duch Święty mówi po cichu. Całkowicie szanuje twoją wolność. Jego miłość jest mocna i dyskretna. Wystarczy odrobina pychy i płytkości, a przestaje się odzywać. On milczy – milczy i czeka.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję