Reklama

Sztuka

Piękno jest kluczem tajemnicy

Kilkanaście wydarzeń artystycznych, w tym dziesięć doskonałych koncertów z udziałem artystów z czternastu krajów świata, sześć miast Polski objętych projektem - tak w największym skrócie można podsumować 23. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbył się w dniach 1-5 maja 2013 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu, zwracając się do twórców i słuchaczy, abp Wacław Depo metropolita cęstochowski podkreślił: - Jestem wdzięczny, że tylu współorganizatorów z całej Polski dołączyło, aby tworzyć to największe święto muzyki sakralnej. Przyjęte patronaty (…) świadczą, jak ważny dla polskiej kultury i polskiego Kościoła jest ten festiwal”. Po raz pierwszy bowiem festiwal przekroczył granice Częstochowy - miasta, w którym się narodził, które dało mu siłę rozwoju i którego stał się wizytówką. Festiwalowe koncerty poza Częstochową miały miejsce w Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Radomsku i Lublińcu. Każdego dnia koncerty odbywały się w Częstochowie oraz w jednym z miast, które włączyły się do projektu. Wszędzie ich miejscem były wnętrza świątyń.

Festiwalowe jubileusze

Program festiwalu wytyczyły dwa wielkie wydarzenia. Pierwszym z nich była 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, któremu poświęcony był koncert 1 maja w kościele św. Katarzyny w Gdańsku. W wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zabrzmiały utwory szacownego Jubilata, m.in. „Totus Tuus” op. 61 oraz „Pieśń Rodzin Katyńskich” op. 81, a także prawykonanie „In memoriam: H. M. Górecki: Pod Twoją obronę” Ambrose Fielda, brytyjskiego kompozytora polskiego pochodzenia - utwór napisany ku czci Henryka Góreckiego, jego życia i twórczości. Drugim wydarzeniem było 80-lecie Krzysztofa Pendereckiego, które uczczone zostało 5 maja na Jasnej Górze, gdzie sprawowana była Msza św. w intencji Profesora, transmitowana przez TVP Polonia, i gdzie podczas Koncertu Nadzwyczajnego zabrzmiało „Credo” pod batutą kompozytora.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza na czterogłos i gitary

Świadkami niezwykłej fuzji byli uczestnicy Koncertu Inauguracyjnego Festiwalu, który miał miejsce na Jasnej Górze 1 maja. W powstałej w 1991 r. „Misa Flamenca”, która wypełniła koncert, spotkały się bowiem brzmienia czterogłosowego klasycznego chóru i zespołu flamenco. „Misa Flamenca”, uznawana za jedną z najlepszych mszy w stylu flamenco, jak podkreślił jej kompozytor Paco Peńa, powstała z myślą o Polsce i polskiej publiczności. Na Jasnej Górze zabrzmiała w mistrzowskim wykonaniu Paco Peńa Flamenco Company z Hiszpanii oraz Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

Reklama

Kulturowa mozaika

Nie zawiódł melomanów ekumeniczny nurt tegorocznego festiwalu, w którym podczas koncertów w Częstochowie w dniach 2-4 maja reprezentowany był islam oraz dwa wyznania chrześcijańskie - prawosławie i protestantyzm. W koncercie orientalnych pieśni sakralnych, zatytułowanym „Ultime Prière”, w wykonaniu egzotycznego „Fawzy Al-Aiedy Trio” zabrzmiały pełne mistycyzmu utwory do słów poetów sufickich oraz przejmująca „Ostatnia modlitwa”, kompozycja Fawzy Al-Aiedy’ego zainspirowana wojną w dawnej Jugosławii.

Zupełnie odmienny nastrój panował na koncercie muzyki gospel w wykonaniu „IDMC” z Wielkiej Brytanii, podczas którego Individuals Dedicated to the Ministry of Christ wielokrotnie podrywał zgromadzoną w kościele ewangelicko-augsburskim publiczność do wspólnego śpiewu i rytmicznego klaskania.

Swoją wierną festiwalową publiczność mają od lat koncerty muzyki cerkiewnej. Tegoroczny, który z racji przypadającej w tych dniach prawosławnej Wielkanocy nie odbył się w cerkwi, a w kościele seminaryjnym, mógł dzięki większemu obiektowi zgromadzić liczniejszą niż zwykle publiczność. Podczas koncertu Chór Kameralny Soboru Smolnego z Sankt Petersburga zaczarował słuchaczy nie tylko utworami składającymi się na jego oficjalny program, ale też tymi zaśpiewanymi na bis, wśród których znalazł się choćby duszoszczipielnyj „Kałakolczik” czy doskonale znane „Podmoskownyje wiecziera”.

W kulturową mozaikę doskonale wpisał się także towarzyszący festiwalowi projekt „Etno Gaude Mater”, realizowany w Częstochowie i Radomsku, w ramach którego niezwykle szeroko zaprezentowana została kultura Gruzji i Kazachstanu.

Reklama

Młodzi uzdolnieni

Wielokulturowość i promocja polskiej muzyki sakralnej to dwie misje, które festiwal podjął już od pierwszej swojej edycji. Druga z nich, realizowana przez ponad 20 lat, wpisała się w polskie dziedzictwo muzyczne ponad 200 premierami utworów rodzimych kompozytorów, zarejestrowanymi przez Polskie Radio i TVP oraz wydanymi na płytach-kronikach. Efektem tej konsekwentnie realizowanej idei jest tegoroczna nominacja do nagrody Fryderyk dla ostatniego albumu płytowego festiwalu, promującego laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”.

Promocja tegorocznych laureatów konkursu miała miejsce podczas koncertu finałowego, gdzie utwory nagrodzonych zabrzmiały obok dzieła obchodzącego w tym dniu jubileusz prof. Pendereckiego. Laureatami Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” zostali: Artur Słotwiński (Polska) - I nagroda za utwór „Seven last words of Christ”; Douglas Pew (Stany Zjednoczone) - II nagroda za utwór „Kyrie” i Łukasz Farcinkiewicz (Polska) - III nagroda za utwór „Pater noster”.

Dowodem na to, że festiwal daje możliwość wypłynięcia młodym twórcom na szerokie wody, jest choćby fakt, iż to właśnie z grona laureatów konkursu „Musica Sacra” wywodzi się najmłodszy członek Rady Artystyczno-Programowej Festiwalu - Łukasz Urbaniak, którego „Missa in memoriam Beati Georgii Popiełuszko” miała swe prawykonanie podczas inauguracji liturgicznej tegorocznego festiwalu.

Muzyka i sacrum współistnieją od wieków. Wzajemnie przenikają się i tworzą integralną całość w dziełach najwybitniejszych, tak dawnych, jak i współczesnych kompozytorów. Bowiem tam, gdzie człowiek spotyka Boga, samo słowo już nie wystarcza. Muzyka zatem jako rzeczywistość przewyższająca słowo i tym samym zdolna wyrazić to, co niewyrażalne oraz sacrum jako sfera świętości są oczywistą odpowiedzią na tęsknotę człowieka za Bogiem, pięknem i dobrem. Muzyka sakralna natomiast stanowi do dziś istotną część europejskiego, a także światowego dziedzictwa kulturowego.

- Piękno jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Niech różnorakie drogi, którymi podążamy, prowadzą nas wszystkich do owego oceanu piękna, gdzie zachwyt staje się podziwem, upojeniem, niewymowną radością - mówił, witając zgromadzonych podczas inauguracji liturgicznej krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar. Różnorakie muzyczne drogi, jakie mogą przemierzać uczestnicy i słuchacze kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, nie bez przesady można nazwać drogami prowadzącymi do piękna i transcendencji. Nie inaczej było podczas tegorocznej 23. i na pewno nie ostatniej jego odsłony.

2013-05-13 13:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: trwa XX Święto Muzyki

[ TEMATY ]

muzyka

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie zabrzmiał wieczorem 20 listopada w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, w ramach XX Święta Muzyki, które dobywa się w Częstochowie w dniach 18-25 listopada w Częstochowie.

Podczas koncertu wystąpili: Zespól Instrumentów Dętych pod dyrekcją Łukasza Gwóźdź, soliści i organiści z klasy prof. Jana Mroczka, chór mieszany i orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Zygmunta Nitkiewicza. Koncert poprowadziła Magdalena Witek.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję