Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

27 kwietnia w auli bielskiego LO im. Kopernika odbyła się uroczysta gala podsumowująca 13. edycję Przeglądu Pieśni Patriotycznej

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2013, str. 4

[ TEMATY ]

piosenka

Archiwum

Najmłodsi laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej wraz z opiekunami

Najmłodsi laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej wraz z opiekunami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyłych na wieńczące muzyczne wysiłki spotkanie dzieci, rodziców i wychowawców przywitał prezes Akcji Katolickiej Andrzej Kamiński. Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy. Przypomnijmy że nagrodę Grand Prix przeglądu zdobył zespół wokalny „G1” z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie. W sumie doceniono 34 podmioty wykonawcze - solistów i zespoły w 5 przedziałach wiekowych, których wyróżnili jurorzy podczas etapu diecezjalnego.

Jak informuje wiceprezes AK Irena Olma, w całym przeglądzie wzięło udział ok. 2, 5 tys. uczestników, a na szczeblu diecezjalnym blisko 1200 młodych wykonawców. - Uznanie należy się wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, które wymaga dużego wkładu pracy. Są to członkowie AK - Danuta Kliś, Maria Krutyła, Janina Janica-Piechota, Łucja Sowa, Krzysztof Gawłowski - pod przewodnictwem Małgorzaty Fitta. Podziękowanie należy się także wszystkim nauczycielom i opiekunom, za to, że przygotowują dzieci i młodzież ucząc ich pieśni patriotycznych - podsumowuje tegoroczny przegląd wiceprezes DIAK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Konkurs Pieśni Patriotycznej od 13 lat organizuje Akcja Katolicka naszej diecezji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczystej oraz inspirowanie zainteresowań problematyką pieśni patriotycznej, a tym samym poszukiwaniem jej źródeł przez najmłodsze pokolenie.

Najlepsi wykonawcy zostają wyłonieni w dwuetapowych eliminacjach: na poziomie parafialnym i diecezjalnym. Zwycięzców honoruje się podczas uroczystej gali podczas której prezentowane są najlepsze wykonania patriotycznych utworów.

Ważną postacią w historii patriotycznego wychowania młodych poprzez pieśń była Małgorzata Papiurek, emerytowana nauczycielka, zaangażowana w organizację pierwszych edycji konkursu. Po jej śmierci w lutym 2003 r. postanowiono, że przegląd będzie nosił jej imię.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyśpiewali dla Niepodległej

Niedziela sandomierska 24/2018, str. VII

[ TEMATY ]

konkurs

piosenka

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście, a także laureaci konkursu oraz miejscowa grupa podczas wykonywania okolicznościowego hymnu spotkania

Bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście, a także laureaci konkursu oraz miejscowa grupa podczas wykonywania okolicznościowego hymnu spotkania

Dnia 4 czerwca odbył się VIII Diecezjalny Konkursu Pieśni Patriotyczno-Religijnej oraz Rodzinny Dzień Dziecka w Potoczku. Młodym artystom pogratulował bp Krzysztof Nitkiewicz

Już po raz ósmy społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku była organizatorem Diecezjalnego Konkursu Pieśni Patriotyczno-Religijnej. – Organizacja tegoż konkursu staje się tradycją dla Diecezjalnej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II i po raz kolejny dla szkół z województwa lubelskiego. Jest to swoistego rodzaju lekcja wychowania religijno-patriotycznego ukazująca dzieciom i młodzieży piękno naszej Ojczyzny, bogactwo pieśni patriotycznych i ucząca umiłowania Boga. Słowa piosenki: „Dziś idę walczyć mamo kochana” wypowiedziane w trudnych czasach obecnie stają się drogowskazem czynienia dobra w myśl nauczania naszego patrona św. Jana Pawła II – zaznaczył Jan Brzozowski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku.
CZYTAJ DALEJ

Byli siłą uprowadzeni do Rosji. Teraz mogli się spotkać z Papieżem

2025-11-22 19:28

[ TEMATY ]

spotkanie z papieżem

uprowadzeni do Rosji

Vatican Media

Spotkanie ukraińskich nastolatków oraz matek z Leonem XIV

Spotkanie ukraińskich nastolatków oraz matek z Leonem XIV

Leon XIV spotkał się w Pałacu Apostolskim z grupą matek i żon więźniów pozostających w niewoli rosyjskiej oraz nastolatków wywiezionych siłą do Rosji, którzy teraz powrócili do ojczyzny. „To spotkanie daje nam nadzieję, że Stolica Apostolska nas chroni i pracuje dla tych, którzy wciąż są w niewoli” – mówili Ukraińcy dziennikarzom Vatican News.

Historie cierpienia, strat, wyrwania z korzeni i więzi — to losy wielu ukraińskich matek i żon więźniów oraz dzieci wywiezionych przymusowo do Rosji. Według szacunków podawanych w ostatnich latach przez rząd ukraiński, było ich około dwudziestu tysięcy; około tysiąca wróciło do domu w latach 2024–2025. Wśród nich Mark, Ołeksandr, Weronika, Marta – w piątek spotkały się z Papieżem Leonem XIV w Pałacu Apostolskim.
CZYTAJ DALEJ

Papieski apel po atakach w Nigerii i Kamerunie

2025-11-23 16:00

[ TEMATY ]

Kamerun

Nigeria

papieki apel

po atakach

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Odczuwam głęboki ból zwłaszcza z powodu wielu uprowadzonych chłopców i dziewcząt oraz rodzin drżących o ich los - wskazał Ojciec Święty, mówiąc o wydarzeniach w Nigerii i Kamerunie, gdzie doszło do porwań księży, wiernych i studentów. „Zwracam się z żarliwym apelem o natychmiastowe uwolnienie zakładników i wzywam właściwe władze do podjęcia odpowiednich i szybkich decyzji, aby zapewnić ich uwolnienie” - dodał Leon XIV.

Zwracając się pielgrzymów przybyłych na Plac św. Piotra, Papież pozdrowił m.in. wiernych z Ukrainy. Przekazał, aby zabrali „do ojczyzny wyrazy otuchy i modlitwy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję