Reklama

Niedziela Kielecka

Służba liturgiczna aktywna przez cały rok

Niedziela kielecka 16/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

ministrant

Archiwum LSO

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Niewyobrażamy sobie uroczystości kościelnych bez udziału ministrantów i lektorów, czyli służby liturgicznej, z samotnym księdzem przy ołtarzu. Jak w ocenie Księdza przedstawia się obecnie formacja i kondycja służby liturgicznej?

KS. ŁUKASZ ZYGMUNT: - Wszystkie (lub zdecydowana większość parafii) dbają o żywą obecność służby liturgicznej we wspólnocie parafialnej, także diecezja proponuje różne formy formacji, integracji, wzrastania w wierze i rozwoju, więc myślę, że służba liturgiczna ma się dobrze, choć zawsze mogłoby być lepiej... Nigdy nie patrzę na ministrantów pod kątem statystki i liczb, bo nie o to chodzi, ale chyba i pod tym względem mamy się czym pochwalić. Na podstawie ankiet przeprowadzonych w 2011 r. w dekanatach, oceniliśmy na ok. 8 tys. liczbę członków służby liturgicznej. W tym roku ponowimy taką ankietę.
Jeśli chodzi o pracę w skali roku, przebiega ona dwutorowo, w wymiarze parafialnym i diecezjalnym, w kierunku formacji duchowej, intelektualnej, osobowej. W parafiach całej diecezji odbywają się ministranckie zbiórki pod opieką duszpasterzy, którzy organizują je według własnej koncepcji i potrzeb, ale i w zgodzie z ogólnymi zasadami. Obecnie jest przygotowywany dokument na podstawie doświadczeń i opinii dekanalnych moderatorów, w opracowaniu ks. Pawła Kowalskiego i moim, po weryfikacji merytorycznej dokonanej przez księży profesorów liturgiki i teologii. W tym opracowaniu księża otrzymają wytyczne do pracy w parafiach, od kandydatów po animatorów służby liturgicznej. Na podstawie tego opracowania powstanie także specjalny podręcznik dla służby liturgicznej przygotowany przez Wydawnictwo „Jedność”. Uważam, że formacja w parafiach ma fundamentalne znaczenie, bo niewiele się w zakresie dobrej służby ministranckiej zrobi, pomimo najlepszych kursów czy wyjazdów, jeśli nie będzie pracy parafialnej - czyli tego kształtowania od podstaw.

- Propozycji diecezjalnych wobec służby liturgicznej także jest sporo?

- Tak, są to np. spotkania i imprezy integracyjne o charakterze sportowym oraz różnego typu wyjazdy, pielgrzymki. I tak istnieje prężna liga ministrancka. Chłopcy przez cały rok grają w piłkę w ramach ligi, a przedsięwzięciu patronuje bp Kazimierz Ryczan, który co roku funduje puchary i nagrody. Z kolei bp Kazimierz Gurda objął patronatem rozgrywki tenisa stołowego. Odbywają się dla chłopców dni skupienia, kursy dla animatorów, jest wspólnie obchodzony Diecezjalny Dzień Ministranta, w tym roku 14 września. Już 8 czerwca odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów do Gniezna i mam nadzieję, że w naszej diecezjalnej grupie znajdą się reprezentanci wszystkich parafii. Będzie to piękne spotkanie przy grobie św. Wojciecha, pomyślane jako pielgrzymka w Roku Wiary. Organizatorzy zaproponowali pobyt dwudniowy, będzie więc możliwość zwiedzenia wyjątkowych miejsc w okolicy Gniezna.

- Jak co roku, członkowie służby liturgicznej mogli skorzystać z propozycji ferii zimowych, a już wkrótce - z atrakcyjnej pielgrzymki do Włoch.

- Dwa turnusy ferii zimowych odbyły się w Rabce-Zdroju, od 14 do 26 stycznia w diecezjalnym domu „Plastusiowo”. Uczestniczyło w nich 110 osób z różnych parafii diecezji kieleckiej, czyli z: Kielc (katedra, św. Antonii, garnizon) oraz z Morawicy, Słupi Jędrzejowskiej, Gnojna, Stojewska, Gór Pińczowskich, Masłowa, Wiślicy, Górna, Bęczkowa, Chęcin, Szydłowa, Chełmiec, Łopuszna, Leszczyn, Skorzeszyc, Chmielnika, Brzezin. Czas wypoczynku przepełniony był wieloma duchowymi przeżyciami, ciekawymi rozmowami i formacją liturgiczną. Codziennie spotykaliśmy się na Eucharystii, modliliśmy się i śpiewali na chwałę Pana Boga. Nie zabrakło radości i zabawy. Opiekę duchową podczas turnusów sprawowali ks. Kordian Duda, ks. Przemysław Moćko oraz ks. Adrian Buczkowski. Codzienne wyjazdy na stoki narciarskie umożliwiły wielu uczestnikom naukę jazdy na nartach. Wiele serca i cierpliwości w umiejętnej jeździe na nartach przekazał obecny z nami nauczyciel i instruktor, Waldemar Możdżonek. W tym roku wielką bezinteresowną pomocą ministrantom i scholom parafialnym służyli wykwalifikowani opiekunowie: Renata Możdżonek, Iwona Możdżonek - ratownik oraz animatorzy służby liturgicznej: Marcin Piwowarczyk, Szymon Lagner, Marcin Milcarz. Godną uznania rzeczą jest to, iż każdy z uczestników miał narty na swoich nogach i w ten sposób mógł spróbować swoich umiejętności. Wszyscy posiadali do dyspozycji sprzęt narciarski, który jest własnością naszego domu wypoczynkowego. Wypoczywający korzystali także z lodowiska i jazdy na łyżwach. Wielką atrakcją był kulig oraz ognisko w lesie z dobrym poczęstunkiem i śpiewem. Uczestnicy turnusów mieli także możliwość zwiedzić przepiękne Zakopane i uczestniczyć we Mszy św. na Krzeptówkach w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Podczas turnusu organizowane były pogodne wieczorki, przedstawienia kabaretowe, karaoke, seanse filmowe.
Turnusy mogły być tak udane dzięki zaangażowaniu uczestników, opiekunów, serdeczności pani Lidii Kołdras - dyrektor domu wypoczynkowego oraz sponsorom: „Niedzieli Kieleckiej” i Caritas Diecezji Kieleckiej. Wielu Księży Proboszczów dofinansowało wyjazd swoim ministrantom, za co z całego serca dziękujemy. Bardzo proszę wszystkich kapłanów, by zachęcali swoich ministrantów do udziału w tego typu spotkaniach. W najbliższym czasie przygotowywany jest wypoczynek letni nad morzem w Pogorzelicy Gryfickiej oraz Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej i ich rodzin do Włoch w dniach 8-15 lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich ministrantów i scholki parafialne do wspólnych wyjazdów. Z wielką prośbą zwracamy się do Czcigodnych Księży o przekazanie informacji dotyczącej pielgrzymki służby liturgicznej naszej diecezji do Włoch.

- We Włoszech odwiedzicie w tym roku nowe miejsca, związane np. z Cudami Eucharystycznymi...

- Taki jest plan. Za atrakcyjną cenę 1450 zł proponujemy uczestnikom Florencję, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Neapol, Monte St. Angelo, San Giovanni Rotondo, Lanciano, Manopello, Loreto i Wiedeń.
Jest m.in. przewidziana Msza św. oraz modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II i udział w audiencji generalnej, a więc spotkanie z Papieżem Franciszkiem, będzie zwiedzanie słynnych atrakcji Rzymu i cudownych miejsc kultu, aby umacniać się w Roku Wiary w swej wierze. Pomoże w tym zapewne wizyta w San Giovanni Rotondo, gdzie żył i zmarł św. Ojciec Pio (grób, kościół, cela, krucyfiks, konfesjonał, Droga Krzyżowa w parku, Szpital Ulgi w Cierpieniu) lub w Lanciano - miejscu Cudu Eucharystycznego. Zapewniamy transport autokarem klasy lux (WC, barek, klimatyzacja, video) wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji, 5 noclegów, ubezpieczenie i oczywiście opiekę duchową. Dodatkowe 60 Euro trzeba przeznaczyć na wstępy i opłaty przewodników lokalnych.
Z wyjazdów wakacyjnych do Włoch, organizowanych z Juventurem (i nieocenionym panem Andrzejem, który kiedyś był ministrantem) skorzystało już ponad 700 osób. Jest to wspaniała przygoda duchowa i turystyczna, budująca poczucie wspólnoty - tak np. było podczas Europejskiego Spotkania Służby Liturgicznej w Rzymie w 2010 r., gdy największa 150-osobowa grupa stawiła się z Polski. Muszę przyznać, że księża proboszczowie i wikarzy dobrze rozumieją sens tej inicjatywy i wspierają finansowe ministrantów i lektorów, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Dziękuję duszpasterzom za wspaniałą współpracę.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasi mistrzowie

[ TEMATY ]

ministrant

Magda Nowak

Ministranci z Zawiercia, lektorzy młodsi z Gorzędowa oraz lektorzy starsi z Konopisk okazali się najlepszymi piłkarzami w archidiecezji częstochowskiej. Pojadą na Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar KnC do Elbląga.

Zobacz zdjęcia: Nasi Mistrzowie

Finał diecezjalny Turnieju Mistrzostw LSO w Piłce Nożnej Halowej odbył się 7 marca. Zakwalifikowane do rozgrywek drużyny spotkały się na boisku hali sportowej IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Częstochowie.

Ministranci z parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu mówią zgodnie, że liczyli na zwycięstwo. – Było dużo łez smutku i szczęścia, ale jednak szczęście przezwyciężyło. Smutku dlatego, że mogliśmy nie awansować, bo na początku mieliśmy drugie miejsce – wyjaśnia Michał. – Cieszę, że mogę trzymać puchar – dodaje Jakub. – Graliśmy zespołowo. Jesteśmy zgraną drużyną – mówi z dumą Mateusz. Opiekun drużyny ks. Bartosz Kasprzak potwierdza, że od początku byli uznawani za faworytów. – Jestem bardzo dumny z moich ministrantów. Ale dla mnie najważniejsze jest, żeby się nie zmieniali, żeby byli sobą i cieszyli się tym, co robią – zaznacza kapłan.

Ks. Rafał Białas z parafii św. Walentego w Konopiskach mówi: – Cicho liczyliśmy na zwycięstwo, bo w tamtym roku naprawdę nie dużo nam brakło, choć brakło nam chyba wtedy pokory. Dzisiaj przyjechaliśmy z nadzieją, ale i z pokorą, żeby zagrać na tyle, na ile nas stać. – Obawiałem się rywali, bo dobrze grali, ale udało się – relacjonuje Paweł. – Emocje są ogromne. Jedziemy do Elbląga! – krzyczy z radości drugi Paweł, bramkarz drużyny.

Dla chłopaków z parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Gorzędowie zwycięstwo w kategorii lektor młodszy to ogromne zaskoczenie. – Ogólnie nikt się tego nie spodziewał. To nasz pierwszy wielki sukces – wyznaje Bartłomiej. – Myślałem, że przyjedziemy tutaj, pogramy trochę z chłopakami i wrócimy, a tu proszę, jedziemy dalej – mówi Igor. – W Elblągu liczymy na to, że powalczymy, i że damy o sobie znać – dodaje ks. Cezary Kaleta.

Więcej na www.lso.archiczest.pl Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Kard. Brenes przebacza sprawcy podpalenia kaplicy Krwi Chrystusa

2020-08-03 17:56

[ TEMATY ]

przebaczenie

podpalenie

Krew Chrystusa

markito/pixabay.com

Papież Franciszek skierował list do kard. Leopoldo José Brenesa, arcybiskupa Managui w Nikaragui. Wyraził w nim swój smutek i zapewnił o wsparciu modlitewnym w związku z piątkowym atakiem na miejscową katedrę. W wyniku podpalenia przez nieznanego sprawcę zniszczony został zabytkowy krucyfiks i wnętrze kaplicy Krwi Chrystusa.

Kard. Brenes odczytał papieski list podczas Mszy odprawionej w niedzielę, którą ogłosił „dniem ciszy i modlitwy”. „Drogi bracie, towarzyszę ci w smutku z powodu tego aktu wandalizmu, jestem blisko ciebie i twojego ludu. Modlę się za was wszystkich” – napisał papież.

W homilii hierarcha podziękował Franciszkowi za jego solidarność wyrażoną także podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański“. Kardynał wymienił także liczne wyrazy solidarności, które napływają od przedstawicieli Kościoła na całym świecie. „Nieprzyjaciele chrześcijaństwa mogą spalić wszystkie krucyfiksy, ale nie zniszczą naszej wiary. Dlatego przebaczam sprawcy ataku i zapewniam go, że nic nie może oddzielić nas od miłości Chrystusa” – powiedział purpurat.

Spalenie wiekowego krucyfiksu spotkało się także z żywą reakcją wiernych, którzy na Facebooku masowo zaczęli umieszczać zdjęcia, na których widać ich modlących się w swoich domach.

„Modlitwa jest naszą siłą, nasza wiara pozostaje silniejsza niż kiedykolwiek” – czytamy w jednym z postów.

Na stronie diecezji Managua zamieszczono komunikat, w którym czytamy, że w najbliższych dniach podane zostaną do wiadomości informacje o procesie rekonstrukcji spalonego krucyfiksu i kaplicy Krwi Chrystusa.

W ostatnim czasie w kilku kościołach w Nikaragui miały miejsce ataki i profanacje Najświętszego Sakramentu. 29 lipca nieznani sprawcy zbezcześcili kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy w gminie Nindirí, a dwa dni wcześniej, w tym samym mieście, w jednej z parafii, w kaplicy Matki Bożej, zostało zrzucone na ziemię tabernakulum.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi w drodze do Matki

2020-08-04 16:02

Natalia Łukawska

Po Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu wyruszyła XXXVII Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię ma ona charakter sztafety.

Od samego rana katedrę wypełniali pielgrzymi z kolumny sandomierskiej, którzy rozpoczynają tegoroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Hasłem, który towarzyszy pątnikom są słowa „Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący.”

Natalia Łukawska

Mszy świętej rozpoczynającej wspólne pielgrzymowanie przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, koncelebrowali ją kapłani, którzy towarzyszą pielgrzymom na szlaku.

W nawiązaniu do Ewangelii, Biskup Ordynariusz zwrócił uwagę na ważną rolę tradycji i zakorzenienia w Bogu każdego z nas, gdyż to z Niego mamy czerpać inspirację i potrzebne łaski.

Zgodnie z tradycją, choć w niecodziennej formie i przy zachowaniu całego szeregu obostrzeń sanitarnych, Diecezja Sandomierska wyrusza dzisiaj z pielgrzymką do cudownego wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze.

Kiedy ważyły się losy pielgrzymki, niektórzy starzy pielgrzymi nie wyobrażali sobie, żeby mogła się ona nie odbyć. Tradycja, to przecież również przyzwyczajenia, sposób spędzania czasu, bycia z innymi.

O tradycji mówi dzisiejsza Ewangelia. Faryzeusze zarzucają Panu Jezusowi oraz Jego uczniom, że nie zachowuje uświęconych wiekami, a może nawet pochodzących bezpośrednio od Mojżesza zwyczajów. „Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych?”

A Pan Jezus wyjaśnia, że wierność tradycji i prawu, nie polega na bezdusznym przestrzeganiu zasad. To czy będą one przynosiły dobre owoce, bądź odwrotnie - szkody, zależy bowiem od postawy konkretnego człowieka, uwzględniając naturalnie bieżące okoliczności, przyszłość i przeszłość. Ważne są moje intencje, dobra wola i miłość, gdyż bez nich nawet najdoskonalsze prawo może doprowadzić do niesprawiedliwości: summum ius, summa iniuria - przestrzegali Rzymianie. Jeśli niewidomi będą prowadzili niewidomych, obaj wpadną w dół - mówi Chrystus.

Dlatego powinniśmy być zawsze zakorzenieni w Bogu i czerpać od Niego potrzebne inspiracje oraz moce. „Każda roślinna, której nie sadził Ojciec mój niebieski, będzie wyrwana” - zapowiada Pan Jezus.

„Przeszłość jest tym, co posiadam, teraźniejszość, to dany mi czas, przyszłość nadchodzi i zastaje mnie nieprzygotowanym. Moja pomocą i jedyna siłą są korzenie. Rodzina, wspólnota, ziemia, język, religia. Praktyki, zwyczaje, sposób bycia i zachowania” - napisał Giovanni Ferretti.

Widzieliśmy w tych dniach jak nisko potrafią upaść ludzie, którzy zerwali z Bogiem i odrzucili chrześcijańskie wartości, ci którzy depczą religijną i narodową tradycję albo kwestionują fundamenty życia rodzinnego. Oni stanowią zagrożenie również dla samych siebie osłabiając jednocześnie więzi społeczne rozrzucając wokół ziarna chwastu.

Natomiast wy drodzy pielgrzymi, zakorzenieni w Chrystusie, bądźcie pod troskliwym okiem Matki Bożej zaczynem dobra. Potrzebujemy wszyscy waszej modlitwy, przykładu i trudów – zauważył kaznodzieja.

Natalia Łukawska

Po zakończonej Mszy świętej pielgrzymi wyruszyli na pątniczy szlak. Tradycyjnie, do granic miasta odprowadził ich Biskup Ordynariusz, który zapewnił o swojej obecności na poszczególnych etapach. Pierwszy dzień to trasa z Sandomierza do Łoniowa. Zakończy się on wspólnym Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 w kościele parafialnym w Łoniowie.

Natalia Łukawska

Podczas kolejnych dni będą pielgrzymowały grupy:

5 sierpnia – grupa św. Urszuli – Stalowa Wola

6 sierpnia – grupa św. Jadwigi – Stalowa Wola

7 sierpnia – grupa z Janowa Lubelskiego

8 sierpnia – grupa św. Michała – Stalowa Wola

9 sierpnia – grupa św. Floriana – Stalowa Wola

10 sierpnia – grupa św. Barbary- Stalowa Wola

11 sierpnia – grupa bł. Wincentego – Stalowa Wola

12 sierpnia – grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego

Pielgrzymka zakończy się w sanktuarium na Jasnej Górze 12 sierpnia Mszą św. o godz. 10.30, której przewodniczył będzie bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas trwania pielgrzymi w parafiach i sanktuariach diecezji będą odbywały się spotkania w ramach „Duchowego Pielgrzymowania” podczas których wierni będą łączyli się duchowo z pielgrzymami pokonującymi dany odcinek trasy na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję