Ataki na Kościół
Symfonia nienawiści
Wiele ważnych słów polskich biskupów padło podczas Triduum Paschalnego. Przewodniczący KEP abp Józef Michalik homilię rezurekcyjną poświęcił w dużej mierze potrzebie głoszenia wszystkim ludziom świadectwa wiary. - Chrystus nie chce Kościoła zamkniętego, Kościoła twierdzy - mówił przewodniczący Episkopatu Polski. - Warto postawić sobie pytanie o misję ludzi wierzących. Jezus Zmartwychwstały nie zamyka się tylko w gronie Apostołów w Wieczerniku. Nie chce tylko wiary zachować w tym najściślejszym gronie, ale posyła: idźcie i głoście - mówił abp Michalik. Z kolei podczas Mszy Krzyżma stwierdził, że „obecna antyklerykalna nagonka prasowa nie ma na celu oczyszczenia, ale jest zorganizowaną symfonią nienawiści”.
W obronie kapłaństwa stanął też abp Wacław Depo. W częstochowskiej archikatedrze w czasie Mszy Krzyżma mówił: - Smutne jest to, że w codziennym życiu mediów prawda zaczęła odgrywać wtórną rolę, a liczy się sensacja, duch oszczerstwa i niszczenia sakramentu kapłaństwa, a przez to i Kościoła. Takiej kulturze mówimy „nie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kard. Stanisław Dziwisz podczas analogicznej liturgii sprawowanej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach nawiązał z kolei do osoby papieża Franciszka, mówiąc: - Charyzmat papieża Franciszka będzie trafną odpowiedzią na problemy nękające Kościół, na słabości ujawniające się w szeregach ludzi Kościoła. Będzie odpowiedzią na wszystkie krzywdzące Kościół oskarżenia i na prześladowania, z jakimi się spotyka.
Misje
Ośmiu chętnych
Polscy księża diecezjalni z zainteresowaniem odpowiedzieli na apel kubańskich biskupów, którzy proszą o kapłanów do pracy duszpasterskiej. Do tej pory na Kubie pracuje tylko jedna polska salezjanka.
Do ks. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, zgłosiło swoje zainteresowanie wyjazdem do pracy duszpasterskiej na Kubie 8 księży diecezjalnych. - Są to w większości młodzi, pełni zapału ewangelicznego kapłani oraz 3 księża mający już doświadczenie misyjne - mówi ks. Atłas. Dwóch spośród misjonarzy zna język hiszpański, jeden do tej pory pracował w Afryce, ale chętnie nauczy się nowego języka.
- Pozostali, o ile wytrwają w tym postanowieniu i uzyskają zgodę swoich biskupów, będą musieli odbyć szkolenie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Chodzi o naukę języka, ale i poznanie tamtejszej sytuacji społeczno-politycznej, kultury, tradycji - dodał dyrektor PDM. Od września br. formację przejdą w CFM siostry Matki Bożej Miłosierdzia, które planują wyjazd na misje na Kubę. Zgłosiły już swoją kandydaturę.
Reklama
Kubańscy biskupi proszą o polskich kapłanów do pracy duszpasterskiej ze względu na małą liczbę księży w ich kraju. Na kilkaset tysięcy mieszkańców jednej diecezji przypada tam często zaledwie kilkunastu kapłanów. Zaproszenia nadesłano do Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, po tym, jak we wrześniu ub.r. z wizytą w Polsce przebywał ks. Castor José Alvarez Devesa, dyrektor krajowy PDM na Kubie.
Cudzysłów
Istnieje nie tylko obowiązek, ale i prawo do pracy, bo praca nie tylko zaspokaja potrzeby człowieka, ale rozwija i kształtuje jego osobowość. Przez samo swoje człowieczeństwo człowiek jest ukierunkowany do pracy, która jest potrzebą rozwojową osoby ludzkiej.
Coraz częściej dochodzi się dzisiaj do przekonania, że nie ma sensu wyliczanie dzielących świat różnic, natomiast wielką mądrością jest wynajdywanie takich mocy i wartości, które jednoczą wszystkich ludzi.
Kościół Chrystusowy ma dziś za dużo oskarżycieli i prokuratorów, a za mało miłośników. Chrystus oczekuje naszej miłości dla Kościoła, brania za niego odpowiedzialności i pomagania mu z całego serca.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że szkoły nie są przygotowane do przyjęcia sześciolatków. Tylko 6 z 32 skontrolowanych przez NIK szkół nie wzbudziło zastrzeżeń inspektorów.
Rząd znowu z apetytem patrzy na pieniądze OFE. Według mediów ekipa Donalda Tuska rozważa kolejną obniżkę naszej składki odkładanej w OFE.
23 tys. zł na głowę. Tyle aktualnie, według wyliczeń „Rzeczpospolitej”, wynosi nasz dług w przeliczeniu na każdego obywatela.
Radni Rudy Śląskiej zdecydowali, że jedno z rond w mieście będzie nosiło imię Marii i Lecha Kaczyńskich.
4206 wniosków o podsłuchy skierowały w 2012 r. do prokuratury służby śledcze. To o tysiąc mniej niż rok wcześniej.
Według najnowszego raportu OECD polskie państwo ma jeden z najmniej przyjaznych systemów opodatkowania rodzin i oskładkowania ich pensji.
550 mln zł wyniosły wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2012 r. - wynika z rocznego sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2003 r. abonament na media publiczne zapłaciło więcej Polaków niż w roku ubiegłym.
TV Republika, pomysł prawicowych dziennikarzy, ma koncesję. Zgodnie z decyzją KRRiTV, Republika może nadawać przez satelitę i w sieciach kablowych.
Opady śniegu opóźniają rozpoczęcie prac polowych. Zwykle o tej porze rolnicy obsiewali pola. W tym roku czekają, aż śnieg stopnieje, bo dopiero wtedy możliwe będzie rozpoczęcie prac. Taka sytuacja odbije się na zbiorach.
W marcu niemal trzy czwarte Polaków (73 proc.) źle oceniło działalność sejmu, a ponad połowa (56 proc.) wyraziła niezadowolenie z funkcjonowania senatu. Ponadto od lutego zmniejszył się odsetek badanych dobrze oceniających pracę posłów (o 3 punkty, do 14 proc.) i w takim samym stopniu ubyło osób pozytywnie odnoszących się do pracy senatorów (spadek z 19 proc. do 16 proc.).