Święto Narodzenia Matki Bożej, nazywanej też w tradycji polskiej Siewną to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. 8 września wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał tu Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda. Również Jasnogórska Bazylika jest pod wezwaniem Narodzenia Maryi.
Na odpust tradycyjnie przychodzi Piesza Pielgrzymka Jaworznicka. W tym roku już po raz 228. To tradycja. Jaworznianie nie wyobrażają sobie, by tutaj nie być na 8 września. W tym roku towarzyszy im pytanie Jezusa skierowane do uczniów po jego mowie eucharystycznej w ewangelii Janowej „Czy i wy też chcecie odejść?”. Pielgrzymką od 1977 r. opiekuje się ks. Stanisław Janicki. Jaworznicka pielgrzymka zamyka sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nocne czuwanie modlitewne przed swoim patronalnym świętem podejmą po Apelu w sobotę, 7 września, członkowie Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Powstało ono z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu z 8 września 1717 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.
Reklama
Jako czciciele Matki Bożej szerzą Jej chwałę poprzez różne wspólnoty wyrosłe z zawierzenia Maryi. Od ponad 20 lat rozwija się kult związany z Zawierzeniami Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski - spotkania odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znane jest także jako święto Matki Bożej Siewnej, gdyż w tym dniu święci się w kościołach ziarno siewne - w tym mniej więcej czasie rozpoczynają się siewy jesienne.
Mirosława Szymusik