Reklama

Niedziela Sandomierska

Ludzie w habitach nie biorą się znikąd

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1997 r. Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” pisał, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem. (...) Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego, ponieważ jest głęboko zespolone z jego życiem, jego świętością i misją” - pisał bł. Jan Paweł II. O tym jak ważne są wspólnoty zakonne w życiu Kościoła mówił także Papież Polak podczas spotkania z zakonami na Jasnej Górze w 1979 r.: „Zakony są ważną cząstką Kościoła. Zapotrzebowanie na ich działalność nie maleje, lecz wręcz przeciwnie - rośnie”. I dodawał: „Wasze domy powinny być przede wszystkim ośrodkami modlitwy, skupienia i dialogu, osobistego i wspólnotowego z tym, Który jest i ma pozostać pierwszym i naczelnym Rozmówcą w każdym waszym pracowitym dniu”.

Owoce żywej wiary

Ważność życia konsekrowanego podkreślają często biskupi polscy. „Zakonnicy i zakonnice nie biorą się znikąd. Są owocem żywej wiary, gorącej modlitwy i świadectwa życia chrześcijańskiego w rodzinach, w parafiach i we wszystkich innych wspólnotach Kościoła” - napisali w jednym z listów na Dzień Życia Konsekrowanego. Ordynariusz Sandomierski bp. Krzysztof Nitkiewicz mówił podczas spotkania w Stalowej Woli do osób życia konsekrowanego: „Jesteście dla nas znakiem, który skłania do refleksji, czasami wybudza z błogiego snu i powoduje zbawienne wyrzuty sumienia. To wy, drogie Siostry, Ojcowie i Bracia, jesteście dla nas wszystkich znakiem całkowitego oddania się Chrystusowi poprzez ślub posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. W tradycji wschodniej życie monastyczne było ideałem dla wszystkich chrześcijan, którzy nawet jeśli pozostawali w świecie, czerpali z niego inspirację do przemiany. Więc i wy jesteście dla nas znakiem, nawet wtedy, gdy z powodu podeszłego wieku czy choroby wasza zewnętrzna aktywność stopniowo się zmniejsza. Ale przecież ewangeliczna prorokini Anna miała 84 lata i po spotkaniu z Chrystusem stała się Jego znakiem dla swojego narodu. Kontynuujcie tę misję w naszej sandomierskiej diecezji. Bądźcie znakiem czytelnym, jak górujące wieże kościołów, znakiem jasnym, jak płonące dzisiaj świece gromniczne, znakiem donośnym, jak dźwięk dzwonów”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Fundament i opoka

Fundament życia zakonnego stanowi praktykowanie rad ewangelicznych. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa składają zakonnicy i zakonnice w każdym zgromadzeniu, bez względu na to czy jest to zakon o wielowiekowej tradycji, czy powołany do życia niedawno.

Ślub czystości oznacza uznanie Jezusa jako jedynej miłości i wiąże się z rezygnacją z życia małżeńskiego i posiadania dzieci. Ślub ubóstwa oznacza zobowiązanie się do życia skromnego, odrzucenie materialnych pokus, nie gromadzenie dóbr, a oddawanie ich potrzebującym braciom. Ślub posłuszeństwa jest wymogiem związanym ze sferą wolności człowieka. W „Vita consecrata” bł. Jana Pawła II czytamy: „Posłuszeństwo właściwe dla życia konsekrowanego ukazuje w sposób szczególnie wyrazisty posłuszeństwo Chrystusa wobec Ojca i opierając się na tej właśnie tajemnicy, poświadcza, że nie ma sprzeczności między posłuszeństwem a wolnością”.

Obchodom Dnia Życia Konsekrowanego zawsze towarzyszy myśl przewodnia, temat wokół którego skupiają się rozważania, rzeczywistość, na którą Kościół chce zwrócić szczególną uwagę. W minionych latach tematami tymi były: zakony kontemplacyjne, powołanie kobiet do życia konsekrowanego, reflekcje o ślubach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, znaczeniu powołania czy służby drugiemu człowiekowi - w ten sposób starano się pokazać szerokie spektrum działań, jakie obejmują zakony i zgromadzenia.

Reklama

Ciągle bowiem wydaje się, że wybranie życia konsekrowanego jest dla wielu ludzi decyzją niezrozumiałą. Przeciętny Polak bez cienia wątpliwości przyjmuje wybór życia małżeńskiego, rozumie też decyzję o zostaniu księdzem, o tyle wybór życia jako zakonnica czy zakonnik nie jest już tak oczywisty. Niezrozumienie rośnie, gdy w grę wchodzi zakon zamknięty, kontemplacyjny, w którym żyje się w zupełnej izolacji od świata zewnętrznego, czy zgromadzenia misyjne, które swoje placówki mają w Afryce, na Syberii czy w dalekiej Azji. Niezrozumienie bierze się zapewne z niewiedzy, czemu zaradzać ma m.in. właśnie Dzień Życia Konserowanego.

Co Polacy wiedzą o zakonach?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zadał reprezentatywnej grupie katolików kilka pytań dotyczących zakonów. Okazało się, że co piąty Polak nie wie, jakie jest znaczenie zakonów w Kościele. Najczęściej kojarzymy zakony z działalnością charytatywną (16%) oraz szeroko pojętą ewangelizacją (14%). Dla co dziesiątego Polaka zakonnicy i zakonnice przede wszystkim: „modlą się, pokutują i wypraszają łaski dla Kościoła”.

Tymczasem zakonnicy, obok modlitwy, kontemplacji i pokuty, pracują, działają i podejmują liczne inicjatywy. Przykładem jest praca duszpasterska w parafiach, opieka nad diecezjalnymi sanktuariami - np. dominikanie w Tarnobrzegu, zmartwychwstańcy w Sulisławicach czy oblaci na Świętym Krzyżu. Szkoły katolickie w Polsce prowadzone przez zakony cieszą się świetną renomą i niesłabnącym zainteresowanie rodziców inwestujących w dobrą edukację dzieci. Zakonnicy i zakonnice pracują w szpitalach i domach pomocy społecznej, w placówkach leczniczych i rehabilitacyjnych. Zajmują się także katechezą w szkołach. Prowadzą własne przedszkola, często na prawach placówek publicznych, a więc ogólnodostępnych. Księża proboszczowie bardzo wysoko ceniają sobie pracę sióstr w parafii. Zakony włączają się także w życie lokalnych społeczności, w zależności od potrzeb reagują na potrzeby bliźnich. Wiele domów zakonnych karmi bezdomnych i ubogich, ubiera ich, co jest niezwykle ważne zwłaszcza zimą, i pomaga odnaleźć się im w rzeczywistości. Przy klasztorach i domach zakonnych działają świetlice dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, oratoria, grupy wsparcia, itd. Postawę zakonnic i zakonników podziwiała cała Polska, gdy diecezję sandomierską pustoszyła powódź, m.in. oddanie dla powodzian sióstr dominikanek z Wielowsi.

Reklama

Na terenie diecezji sandomierskiej obecnych jest 10 zakonów męskich i 21 żeńskich.

Sens życia konsekrowanego polega na oddaniu swojego życia na służbę Bogu i bliźnim - czy to w zakonach, zgromadzeniach, stowarzyszeniach życia apostolskiego czy instytutach świeckich. Ich obecność, modlitwa i praca jest nieodłączną i bezcenną częścią życia Kościoła. Warto o tym pamiętać nie tylko z okazji poświęconego im dnia.

Na świecie jest obecnie 1 mln 300 tys. zakonników i zakonnic. Przynależą do 9 tys. różnego rodzaju wspólnot.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar życia konsekrowanego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 4/2019, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Krzysztof Hawro

W życie Kościoła wpisana jest obecność osób konsekrowanych

W życie Kościoła wpisana jest obecność osób konsekrowanych

Nie potrafię sobie wyobrazić życia bez ich obecności. Nie umiem powiedzieć, jak wyglądałoby oblicze Kościoła, naszego diecezjalnego Kościoła bez ich „bycia” wśród nas. Osobiście tak wiele zawdzięczam osobom życia konsekrowanego, zwłaszcza siostrom zakonnym, które na każdym odcinku mojego życia były obecne. I teraz, w przededniu Światowego Dnia Życia Konsekrowanego chcę najpierw wyrazić wdzięczność za tych, z którymi łączy mnie Chrystusowe zaproszenie do pójścia za Nim. W dalszej kolejności chcę zachęcić nas wszystkich do ufnej modlitwy, zwłaszcza 2 lutego, o nowe powołania do wspólnot życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję