Co roku w grudniu obchodzimy Europejski Tydzień Autyzmu, tydzień osób, które żyją w swoim świecie. Dziecko autystyczne nie nawiązuje kontaktu z innymi ludźmi, nie rozumie, że coś wolno, a czegoś nie wolno, nie potrafi mówić, nie rozwija się u niego język abstrakcyjny i symboliczny. Ks. Paweł Anioł, kierownik Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje: - Ostrowiec po raz pierwszy włącza się w tę akcję. Na ulicach czy budynkach administracji publicznej dominuje kolor niebieski - kolor autyzmu. Barwny tłum dzieci, rodziców oraz liczni przechodnie z niebieskimi balonami i flagami przemaszerowali spod pomnika bł. Jana Pawła II przez centrum miasta do domu „Michael”. Dodatkową atrakcją dla dzieci stała się wizyta św. Mikołaja.
Przy ostrowieckim Domu Ulgi w Cierpieniu działa grupa wsparcia dla dzieci autystycznych. - Należy do niej 21 dzieci oraz ich rodziny - wyjaśnia ks. Anioł: - Takich dzieci w naszym mieście jest dużo więcej, ale niektórzy rodzice nie chcą się z tym pogodzić i do tego przyznać. Ks. Paweł podkreśla, że zamykanie się w domu niczego nie zmieni, a cierpią na tym szczególnie dzieci. Bardzo jest ważne, by być wyczulonym na objawy, gdyż lepiej dla dziecka jest jeżeli rozpocznie terapię i później okaże się, że nie mamy do czynienia z autyzmem, niż zaniedbać leczenie.
Uczestnicy marszu podkreślali, że wiedza na temat autyzmu jest w Polsce zbyt mała. Problem autyzmu z roku na rok staje się coraz większy. Obecnie u jednego na niecałe sto dzieci przed ukończeniem 3. roku życia pojawia się autyzm. Oznacza to, że chory postrzega i odczuwa świat zupełnie inaczej niż my. Inaczej widzi, inaczej słyszy, czym innym jest dla niego dotyk. Często zaburzony jest u niego również węch, smak czy równowaga. Organizatorzy ostrowieckiej czy wręcz europejskiej akcji mają nadzieję, że tego typu wydarzenia przyczynią się do zrozumienia bardzo istotnego problemu jakim jest życie z autyzmem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu