Przedstawiciel liczącej około 50 milionów członków organizacji Muhammadiyah wyraził nadzieję, że ta wizyta wzmocni stosunki islamsko-katolickie i „zbuduje wzajemne zaufanie między nami”. Nie można zaprzeczyć, że „w naszym kraju panuje nieufność lub wzajemna podejrzliwość między jedną grupą a drugą” - stwierdził.
Według oficjalnego programu Franciszek spotka się z przywódcami muzułmańskimi w stolicy Indonezji, Dżakarcie, w meczecie Istiqlal, naprzeciwko katedry katolickiej. Obydwa miejsca kultu połączył Tunel Braterstwa. Otwarcie tego obiektu zaplanowano na sierpień.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Islam w największym pod względem liczby ludności kraju muzułmańskim na świecie jest tradycyjnie uważany za tolerancyjny wobec innych religii. Jednak w ostatnich latach w Indonezji większe wpływy zyskały radykalne ruchy islamskie. Podsycają je między innymi kaznodzieje i darczyńcy z państw Zatoki Perskiej, którzy w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej chcą szerzyć fundamentalistyczny salafizm.
Podczas najdłuższej podróży apostolskiej w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek odwiedzi Indonezję w dniach od 3 do 6 września.