Reklama

Niedziela Legnicka

Metal z chrześcijańskim przesłaniem

Niedziela legnicka 49/2012, str. 5

[ TEMATY ]

muzyka

Andrzej Raszczuk

Występ zespołu „Malchus”

Występ zespołu „Malchus”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek, 16 listopada, w Bolesławcu odbył się I Przegląd Kapel Garażowych. Na scenie Bolesławieckiego Centrum Kultury wystąpiło 9 wykonawców tworzących muzykę metalową i punkową. Przegląd cieszył się dużym zainteresowaniem. Jak zapewniają organizatorzy BCK oraz ks. Artur Kotrys z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zostaną zorganizowane kolejne przeglądy. Finalistami pierwszej edycji zostały zespoły: „Holograust”, „Światłovood”, „Random”. Gościem festiwalu był zespół „Malchus” z Przeworska.

Wspólne granie rozpoczęli osiem lat temu w Domu Kultury w Przeworsku (woj. podkarpackie). Przez ten czas zmieniał się skład zespołu. Dziś występują w nim: Robert, Paweł, Radek, Wojtek, Paweł i Marcin. Muzyka metalowa zawsze była ich pasją, słuchają jej od lat, dlatego postanowili spróbować ją tworzyć. Na co dzień uczą się, studiują i pracują. Łączą zatem swoją pasję z życiem codziennym. Każdy zespół musi mieć nazwę, która będzie wyróżniała go od innych. I jak mówi Radek: - Pomysł na nazwę narodził się podczas oglądania filmu „Pasja”, kiedy była scena pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Był tam sługa arcykapłana - Malchos, któremu Piotr odciął ucho (św. Łukasz podaje, że Jezus dotknął ucha i uzdrowił je - przyp. red.). Trzeba czasem doświadczyć jakiegoś cierpienia w życiu, czegoś bolesnego, aby spotkać Jezusa lub odnaleźć Go na nowo, doświadczyć uzdrowienia. Stąd ta nazwa. Oryginalna nazwa, oryginalna muzyka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi metalowcy starają się grać swoją muzykę, jest to mieszanka różnych podgatunków ostrego rocka, nie sugerują się innymi zespołami, chcą być oryginalni. - Taki rodzaj muzyki - mówi Radek - starszym kojarzy się z diabelskim przesłaniem czy pochodzeniem. Muzyka jednak sama w sobie nie może być zła. Zła może być przekazywana treść. Słuchałem kiedyś wywiadu z Bobem Marleyem, który powiedział, że nożem można zabić, ale można też pokroić, np. jedzenie. Podobnie jest z muzyką. Rockmani z Przeworska postanowili zatem „ochrzcić” metal. Śpiewają o życiu, miłości, swojej wierze, ważnych wydarzeniach, które miały wpływ na ich życie. Za teksty odpowiedzialny jest Radek, który jak przyznaje, sam nie wie do końca jak one powstają. - Czasem zapisuję na kartce myśli, usłyszane słowa, czasem wpadnie w ucho jakiś fragment Pisma Świętego. Później do tego wracam i tak powstaje tekst. Często inspiracją są właśnie teksty biblijne. Reakcje na treści biblijne w naszej muzyce są różne. Na przykład, przed przyjazdem do Bolesławca mieliśmy koncert we Wrocławiu. Wspaniały koncert, choć nie bez przygód. Pojawiła się na nim mała grupa fanatyków metalu, zwłaszcza tej „ciemniejszej” odmiany. Obrzucili nas wyzwiskami i wulgaryzmami. Jednak trzeba przyznać, że większość nam kibicuje. Niektórzy się dziwią, że można tak śpiewać. Inni podziwiają nas za odwagę, że swoją wiarę wyrażamy w taki właśnie sposób - opowiada Muzyk. Również w środowisku ludzi wierzących reakcje bywają różne, choć z pewnością nie tak skrajne jak podczas koncerctu we Wrocławiu. Ludzie wierzący przyzwyczajeni są do innej muzyki, lżejszej, bardziej spokojnej. Wielu uważa, że nie da się pogodzić ostrego grania z chrześcijańskim tekstem. - Taką opinię słyszymy, np. od wielu egzorcystów - mówi Radek. - Jednak są i inne głosy. Okazuje się, że wielu młodych słucha ciężkiego rocka i to nie przeszkadza im być wierzącymi i praktykującymi. Występ podczas festiwalu w Bolesławcu też jest tego przykładem. My swoją muzyką i treściami chcemy pokazać, że można śpiewać o Jezusie, również w taki sposób. Wydaje się zatem, że problem nie tkwi w samej muzyce, ale w człowieku, w tym, co on czuje i co chce przekazać.

Reklama

Zespół ma na swoim koncie wiele występów. Rocznie bierze udział w ok. 20 koncertach. Wydał już 3 płyty, które znane są nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

Reklama

Teraz podczas koncertów promują swój najnowszy krążek „Metanoia”, który nagrali w tym roku. Ich pasja, wyjazdy, płyty, to wszystko kosztuje. Szukają zatem sponsorów. Bez zaplecza materialnego nie da się grać na dobrym poziomie. Największymi sponsorami i fanami są najczęściej rodzice. To dzięki nim możliwy był start i realizowanie swoich pasji. Są też sponsorzy strategiczni, bez których nie dałoby się nagrać płyt. Czasem swoją cegiełkę dokładają znajomi księża. - Ostatnio odkryliśmy taką śmieszną rzecz - mówi Radek. - Na jednym z portali szatańskiego metalu przeczytaliśmy, że jesteśmy koniem trojańskim wysłanym przez Kościół, żeby nawracać to środowisko. - Kościół nas nie sponsoruje. Jednak my byliśmy i jesteśmy osobami wierzącymi, dlatego nie zakopujemy swoich talentów i chcemy łączyć naszą wiarę i taką muzykę - dodaje Paweł.

Więcej o zespole i o koncercie w Bolesławcu na stronach: www.malchus.hox.pl, www.wboleslawcu.pl oraz www.legnica.fm.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Psalite Deo wciąż się rozrasta

Za kilka dni rusza kolejna edycja Festiwalu Twórczości Religijnej „Psalite Deo”. Piętnasta edycja tego przedsięwzięcia przynosi ważne nowości

Kęcki festiwal rozpoczyna się 18 października i potrwa cztery dni. - Główną częścią tego kilkudniowego wydarzenia jest prezentacja dorobku amatorskiego ruchu artystycznego zespołów polskich i zagranicznych. Kontynuowana będzie rozpoczęta w ubiegłym roku formuła Festiwalu nakierowana na pogłębienie dialogu międzykulturowego i postaw ekumenicznych, z uwzględnieniem chrześcijańskich wartości duchowych - tłumaczą organizatorzy Psalite Deo. Do udziału w festiwalu zaproszono zespoły, chóry, schole działające w środowiskach związanych z wyznaniami: katolickim, prawosławnym, greckokatolickim oraz protestanckim. Nowym elementem Festiwalu będzie przegląd filmów o dialogu międzykulturowym ze szczególnym uwzględnieniem propozycji Polonii z krajów Europy Wschodniej (Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Mołdawia). Ponadto uczestnicy festiwalu wezmą udział w bezpłatnych warsztatach poprowadzonych przez profesjonalnych muzyków.
W pierwszy dzień festiwalowych występów na scenie Domu Kultury zaprezentują swoje umiejętności schole i zespoły dekanatu kęckiego. 19 października wieczorem nastąpi uroczyste otwarcie. Wtedy też zaprezentują się zespoły zagraniczne m.in. z Austrii, Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy. Właściwe przesłuchania rozpoczną się w sobotę 20 października: soliści, schole i zespoły wystąpią na sali widowiskowej Domu Kultury, występy chóralne odbędą się z kolei w kęckiej kaplicy św. Jana Kantego. Na niedzielny program złożą się koncerty gościnne uczestników festiwalu w parafiach dekanatu kęckiego oraz ekumeniczne spotkanie w kaplicy św. Jana. Filmowa część to projekcje sześciu obrazów o tematyce religijnej wyprodukowanych we Francji, Polsce, Szwecji, Rosji czy na Bliskim Wschodzie.
- Psalite Deo na stałe wpisał się w kalendarz imprez naszego województwa, a w tym roku będzie odbywał się równolegle do obchodów ku czci św. Jana Kantego - patrona miasta - informują organizatorzy. Honorowy patronat nad projektem przyjął marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Nasze przedsięwzięcie od lat wspierają swoim patronatem także Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymsko-katolickiego i Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach. Od ubiegłego roku honorowy patronat objęli także: Biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej autokefalicznego Kościoła prawosławnego, Biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce - dodają organizatorzy XV edycji tego największego festiwalu twórczości religijnej na Podbeskidziu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję