Metropolita częstochowski podziękował ks. Skubisiowi za lata pracy w "Niedzieli". Zasłużony kapłan otrzymał tytuł honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”.
Przewodniczący Rady ds. środków społecznego przekazu przy Konferencji Episkopatu Polski przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, że „kiedy Naród miał usta zamknięte, przemawiał Kościół. Kościół nie miał nigdy zwyczaju opuszczać Narodu i nie ma tego zwyczaju i dzisiaj”. Abp Depo dodał, ze „Kościół i media muszą iść razem, aby pełnić służbę na rzecz człowieka”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odnosząc się do historii „Niedzieli” i okresu przymusowego milczenia tygodnika i cenzury w okresie komunistycznym abp Depo podkreślił, że to „to był zamach na wolność słowa i bolesne doświadczenie dla tego pisma.
Na zakończenie abp Depo zwrócił się do pracowników „Niedzieli”, przypominając słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do polskich dziennikarzy w 2000 r. z racji Wielkiego Jubileuszu: „Abyście zachowali wolność myślenia i trzeźwy osąd rzeczywistości. Bądźcie wierni prawdzie! Niech blask prawdy przenika waszą służbę człowiekowi, Kościołowi i światu!”.
Reklama
Ks. Ireneusz Skubiś na zakończenie Mszy św. wyraził nadzieję, że „dzieło „Niedzieli” będzie kontynuowane w duchu słów Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, że „Niedziela” będzie wierna Kościołowi i zapatrzona Maryję Panią Jasnogórska jako Główną Redaktorkę „Niedzieli”.
Nowa redaktor naczelna tygodnika, Lidia Dudkiewicz, podziękowała metropolie częstochowskiemu za zaufanie i za odwagę. "Czuję sama, że jestem w rękach Bożych i w rękach Maryi" – wyznała.
Redaktor Lidia Dudkiewicz była dotychczas zastępcą redaktora naczelnego i sekretarzem redakcji „Niedzieli”. Jest konsultorką Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Od 2003 r. jest damą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Studiowała teologię, ukończyła oligofrenopedagogikę oraz podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Dziennikarstwo jest dla niej szczególnym rodzajem powołania. Katolickie media widzi jako znak sprzeciwu wobec tzw. nowoczesnego świata, narzucającego konsumpcyjny model życia, zagłuszającego głos sumienia, wykreślającego Boga z życia publicznego.
Została zatrudniona w „Niedzieli” po wznowieniu wydawania tygodnika w 1981 r., gdy rozpoczynał się trzeci etap istnienia pisma założonego w 1926 r. Formalnie zatrudniona wtedy w redakcji jako pierwszy pracownik obok redaktora naczelnego, uczestniczyła już przy tworzeniu pierwszego po 28-letniej przerwie numeru, który ukazał się z datą 7 czerwca 1981 r.
Reklama
Przez kilka lat przygotowywała cotygodniowe przeglądy prasy dla „Niedzieli”. Jako redaktor prowadzący, była odpowiedzialna za „Niedzielę w Ameryce” - edycję wychodzącą w języku polskim dla Polaków mieszkających w USA i Kanadzie.
Aktywnie uczestniczy w powstawaniu każdego numeru „Niedzieli” i utrzymuje kontakty z autorami tygodnika. Jest redaktorem kilku tomów książek wydrukowanych w Bibliotece „Niedzieli”, m.in. tłumaczeń katechez papieskich Jana Pawła II.
Kocha góry i podróże, ceni książki Ryszarda Kapuścińskiego, kolekcjonuje modele samolotów.