Procesja zatrzymała się przy trzech stacjach. Pierwszą był urząd miasta, gdzie wierni przyzywali orędownictwa św. Jadwigi jako wzoru sprawiedliwej władzy.
– W Bożej ekonomii, by stać się wielkim w Bożych oczach, trzeba umieć służyć. To jest słowo skierowane do wszystkich, którym w jakikolwiek sposób zlecono władzę nad innymi. Władza to służba. Służba to jedno z najważniejszych słów w chrześcijaństwie – przypomniał bp Wątroba. Zaznaczył, że św. Jadwiga mimo tego, że była królem Polski, potrafiła być blisko tych, którzy potrzebowali pomocy. – Bliskość to tak ważna cecha tych, którzy ewangelicznie traktują swoje sprawowanie władzy. Niech tej bliskości nie zabraknie w naszym środowisku, w naszych wspólnotach i w naszej Ojczyźnie – apelował hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego wierni modlili się przez wstawiennictwo św. Jadwigi jako tej, która byłą krzewicielką oświaty i kultury.
Przy tej stacji bp Wątroba zwrócił uwagę na mądrość królowej Jadwigi, która polegała na tym, że widziała człowieka jako jedność ciała i ducha i zaradzała jego potrzebom zarówno materialnym, jak i duchowym.
Reklama
– Zatroszczyła się o wykształcenie elit, ale także młodych ludzi, wiedząc, że od nich będzie zależeć przyszłość Polski. Przy tym nie zaniedbała wymiaru duchowego. To jest mądrość, którą powinni się kierować wszyscy rodzice, wychowawcy, nauczyciele, profesorowie, wykładowcy i duszpasterze. W ten sposób królowa Jadwiga rzeczywiście była solą ziemi i światłem świata – podkreślił ordynariusz rzeszowski.
Przy trzeciej stacji, obok przychodni lekarskiej przy ul. Armii Krajowej, uczestnicy procesji prosili o wsparcie św. Jadwigi jako opiekunki cierpiących i ubogich.
W tym miejscu bp Wątroba podziękował wszystkim pracownikom służby zdrowia za to, że są przedłużeniem rąk Jezusa miłosiernego.
O oprawę muzyczną procesji zadbał Chór Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki.
Po procesji bp Wątroba przewodniczył w kościele św. Jadwigi Królowej Mszy św. o Boże błogosławieństwo dla mieszkańców miasta.
W homilii podkreślił, że możemy naśladować św. Jadwigę w posłuszeństwie woli Bożej, duchowości Marii i Marty, która jest połączeniem życia kontemplacyjnego i aktywnego, oraz w jej wrażliwości na drugiego człowieka. – Pod koniec naszego życia będziemy sądzeni z miłości, a ona wyraża się nie w słowach, obietnicach, uczuciach i emocjach, ale w czynach miłosierdzia – zakończył hierarcha.
Podczas Mszy św. bp Wątroba poświęcił nowe stacje Drogi Krzyżowej.
Eucharystia zakończyła również XXII Radomszczańskie Dni Rodziny, których hasłem były słowa: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”.
Podczas liturgii śpiewał Chór Cantabile.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele kapituły radomszczańskiej.