Reklama

Jubileusz Franciszk anów

W tym roku mija osiemset lat od czasu, gdy św. Franciszek z Asyżu napisał regułę zakonną. Jubileusz świętują w sposób szczególny wszystkie zakony franciszkańskie. Także w naszej diecezji.

Niedziela legnicka 26/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami jest już „Przegląd jasełek ze św. Franciszkiem” (w styczniu br. w Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy), „Przegląd szkolnych zespołów teatralnych”, których przedstawienia nawiązywały do życia Świętego (marzec br. w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy) i „Przegląd piosenki ze św. Franciszkiem” (w kwietniu br. w Centrum Jana Pawła II w Legnicy). 26 września o godz. 16.00 w naszej katedrze Ksiądz Biskup odprawi Mszę św. jubileuszową. Jubileusz 800-lecia to dla nas szczególny czas powrotu do początków zakonu, docenienie jego dziedzictwa i przemyślenia na nowo, w kontekście współczesnych wyzwań, franciszkańskiego powołania - wyjaśnia o. Tobiasz Fiećko z Legnicy, który w imieniu o. Prowincjała przygotowuje obchody franciszkańskie w prowincji. - Przygotowując jubileusz, staram się promować to, czym franciszkanie umocnili Kościół.

Od średniowiecza w Polsce

W naszej diecezji jest siedem męskich klasztorów franciszkańskich. W pięciu z nich: w Legnicy, Szklarskiej Porębie, Lwówku Śląskim, Pieńsku i Kowarach mieszkają Bracia Mniejsi Konwentualni (tzw. franciszkanie czarni), w jednym - w Legnicy - Bracia Mniejsi (zwani franciszkanami brązowymi). Na terenie diecezji znajduje się także klasztor żeński - Franciszkanek Rodziny Maryi. Franciszkanie prowadzą w Legnicy gimnazjum i liceum ogólnokształcące. Przy ich parafiach świeccy skupiają się w III Zakonie Franciszkańskim, czyli wspólnocie dla świeckich, opartej na regule Świętego. - Franciszkanie już w średniowieczu, niedługo po śmierci św. Franciszka, trafili na Dolny Śląsk - wyjaśnia o. Wacław Chomik, minister prowincjalny prowincji Zakonu Braci Mniejszych św. Jadwigi. - Oprócz kustodii wrocławskiej (kustodia to jednostka administracyjna w zakonie, mniejsza pod względem ilości zakonników od prowincji) powstała kustodia złotoryjska. Ważną rolę we franciszkańskiej historii z tego terenu odegrały także: Legnica i Lwówek Śląski. - Diecezja legnicka to dla nas ważny punkt rozwojowy - dodaje. - Niespełna 20-letnia obecność franciszkanów „brązowych” jest mile widziana m.in. przez władze miasta, które zatroszczyły się o nasz powrót.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rady ewangeliczne

Duchowość franciszkańska to przede wszystkim otwartość na drugiego, prostota i pokora. - Św. Franciszek, czytając Ewangelię, zachwycił się uniżeniem Chrystusa i objawiającą się w tym miłością Boga do tego stopnia, że zapragnął stać się mniejszym, ostatnim (stąd nazwa: wspólnota braci mniejszych) - wyjaśniają franciszkanie. - Mówiąc najprościej nasz charyzmat polega na zachowywaniu świętej Ewangelii i naśladowaniu Jezusa. Zakon ma charakter kontemplacyjno-czynny, to znaczy, że wszystkie prace, które bracia podejmują, polecają Bogu na modlitwie i działają w mistycznym zjednoczeniu z Chrystusem. Ewangelię głoszą poprzez świadectwo życia w braterskiej wspólnocie, której głową jest sam Chrystus. Żyją radami ewangelicznymi: w czystości, posłuszeństwie i bez własności. Franciszkańskim godłem są skrzyżowane ręce Chrystusa i św. Franciszka, które symbolizują doskonałe zjednoczenie założyciela zakonu ze Zbawicielem. Hasło zakonu: „Pokój i dobro!” - nawiązuje do słów Chrystusa: „Pokój mój daję wam” i podkreśla, że głównym zadaniem franciszkanina jest głoszenie pokoju i dobra. Natomiast zawołanie: „Bóg mój i wszystko!” oznacza: prawdą jest, że kto posiada Boga - posiada wszystko! Nic mu nie brakuje.

Więcej informacji na stronie: www.800lat.pl

O. dr Wacław Chomik, minister prowincjalny prowincji zakonu braci mniejszych św. Jadwigi

Moją rolą podczas, obchodzonego w tym roku jubileuszu 800-lecia powstania reguły Braci Mniejszych, jest inspiracja braci z naszej prowincji. Zależy mi, byśmy „nie przespali” tego czasu, byśmy skupiali się nie tylko na aktywności zewnętrznej, ale żeby jubileusz dotknął naszych serc. Byśmy ciągle na nowo powracali do franciszkańskiej reguły, czerpiąc z niej natchnienia. Rocznica 800-lecia ma charakter wybitnie dziękczynny. W tym roku w sposób szczególny dziękujemy Bogu za osobę św. Franciszka i charyzmat zakonny, który od prawie ośmiu wieków mocno zakorzenił się na Ziemi Śląskiej, w tym także w krainie legnickiej. W imieniu prowincji św. Jadwigi (która też ma klasztor na terenie Legnicy) wyrażaliśmy to dziękczynienie m.in. w podczas 36 kapituły prowincjalnej w maju tego roku. Dziękczynienie za to, co było i jest, otwiera nas ku przyszłości. Jubileusz mobilizuje nas do przemyśleń na temat naszych sposobów ewangelizacji: odczytania na nowo myśli św. Franciszka i podejmowania z nową gorliwością pracy w służbie Ewangelii. Możliwość zintensyfikowania działań dostrzegamy przede wszystkich na trzech polach:
1. Wykorzystanie naszej obecności w parafiach.
2. Wykorzystanie tzw. misji ludowych, które prowadzimy.
3. Większe zaangażowanie w pomoc ludziom potrzebującym.

Ad. 1. Podczas roku jubileuszowego na nowo rozważamy, w jaki sposób rozwijać ewangelizację i życie parafialne. Chcielibyśmy to robić przy coraz większym udziale osób świeckich. Planujemy także odmawiać modlitwę liturgiczną, nie jak do tej pory we własnym gronie, ale wspólnie ze świeckimi.
Ad. 2. Powstaje nowa koncepcja głoszenia misji przez Ojców Franciszkanów. Jej myślą przewodnią będzie krzyż św. Damiana (zob. grafika). Dotychczas podczas misji podkreślaliśmy przede wszystkim ludzką kondycję: wady i potrzebę pokuty. Natomiast, uwydatniając teologię krzyża św. Damiana, chcemy przenieść akcenty z ludzkich słabości na zbawczą moc Boga. Fakt, że w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym mamy nowe życie, wyznacza nam pozytywny program rozwoju życia duchowego. To, oczywiście, także będzie wezwanie do nawrócenia, ale od strony pozytywnej, czyli od Chrystusa, który zmartwychwstał.
Ad. 3. Pomocą potrzebującym służymy we Wrocławiu od lat. Prowadzimy kuchnię charytatywną. Odpowiadając na apel Zakonu, który zwrócił uwagę, że należy w sposób konkretny pomagać ubogim i oczekuje czynów, zweryfikowaliśmy możliwości lokalowe, udzielając pomieszczeń warsztatom terapii zajęciowej i świetlicy środowiskowej. Zachęcamy do współpracy na rzecz ubogich wolontariuszy.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: we wrześniu papieska adhortacja o Najświętszym Sercu Jezusowym

2024-06-01 09:30

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grażyna Kołek

We wrześniu ukaże się przygotowana przez papieża Franciszka adhortacja apostolska o Najświętszym Sercu Jezusowym - poinformowała powołując się na informacje przekazane przez przewodniczącego episkopatu Hiszpanii, abp Luis Argüello García agencja I-Media. Wraz z wiceprzewodniczącym , kardynałem José Cobo, oraz sekretarzem generalnym biskupem Francisco César García Magán został on przyjęty przez Ojca Świętego 31 maja na audiencji prywatnej.

Spotkanie trwało czterdzieści minut. „Przybyliśmy, aby wyrazić jedność Kościoła hiszpańskiego z Ojcem Świętym i otrzymać od niego również słowa wsparcia i wskazania dla naszego życia w Kościele w Hiszpanii” - powiedział po spotkaniu abp Luis Argüello García. Podczas audiencji kierownictwo hiszpańskiego episkopatu przekazało Ojcu Świętemu najnowsze wydanie rocznego sprawozdania z działalności Kościoła. Omówiono także sytuację Kościoła w Hiszpanii a także nadchodzące planowane wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Z Najświętszym Sakramentem przez USA: heroiczne świadectwa wiary

2024-06-01 13:39

[ TEMATY ]

USA

Karol Porwich/Niedziela

To był zuchowały pomysł, lecz dziś nawet święci zazdroszczą nam takiej eucharystycznej pielgrzymki - mówi ks. Roger Landry, kapelan jednej z czterech procesji, które przemierzają całe Stany Zjednoczone, by 16 lipca po 65 dniach marszu dotrzeć do Indianapolis, gdzie odbędzie się Krajowy Kongres Eucharystyczny. Do obowiązków ks. Landry’ego należy noszenie monstrancji na najdłuższych odcinkach pielgrzymki. Jak przyznaje codziennie jest świadkiem niesamowitych aktów wiary.

Krajowa Pielgrzymka Eucharystyczna wyruszyła 17 maja z czterech stron kraju. Ks. Landry jest kapelanem trasy wschodniej, która rozpoczęła się w New Haven. Liczy ponad 1500 mil. W ubiegłym tygodniu była w Nowym Jorku. Kiedy przechodziliśmy przez Bronx, byłem świadkiem heroicznego wręcz aktu pobożności - wyznaje amerykański kapłan, opowiadając o niepełnosprawnej kobiecie, która na widok Najświętszego Sakramentu nalegała, by mogła wstać z wózka inwalidzkiego i uklęknąć przed Panem Jezusem. Dodaje, że takie sytuacje zdarzają się każdego dnia. Ludzie przyłączają się do pielgrzymki, zatrzymują swoje samochody, klękają na asfalcie, z wielkim nabożeństwem witają Najświętszy Sakrament na ulicach swych miast. Rozmawiając z portalem Crux, ks. Landry przyznaje, że wszystko to przypomina atmosferę Niedzieli Palmowej, z tą tylko różnicą, że wtedy Pan Jezus jechał na osiołku, a teraz jest niesiony przez kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie roku formacyjnego LSO Archidiecezji Przemyskiej

2024-06-01 14:56

Łukasz Sztolf

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

Ministranci zgromadzeni w murach WSD

W bazylice archikatedralnej w Przemyślu odbyło się błogosławieństwo nowych 76 ceremoniarzy, 60 lektorów i 31 ministrantów ołtarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Czerwonka.

Obrzęd błogosławieństwa jest zwieńczeniem formacji, którą ministranci przeżywali podczas Szkoły Ceremoniarza oraz formacji odbywającej się w dekanatach i w parafiach. Od tego momentu ceremoniarze będą posługiwali w swoich parafiach jako ci, którzy pomagają duszpasterzom w organizacji służby liturgicznej, a czasami także prowadzą zbiórki ministranckie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję