Reklama

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Pielgrzymka katechetów i spotkanie animatorów misji

Trwająca od blisko dwóch dekad tradycja dorocznych pielgrzymek katechetów diecezji świdnickiej znalazła swoje przedłużenie w sobotę 6 kwietnia w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nauczycieli religii zaprosił ks. dr Damian Mroczkowski, stojący na czele Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Agenda spotkania obejmowała wspólną modlitwę i wymianę doświadczeń, a także konferencję.

Troska o zbawienie

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia ks. dr Macieja Będzińskiego, pełniącego funkcję, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych. Ksiądz prelegent skupił się na integralności nauczania religii, wskazując na nieodzowne połączenie roli nauczyciela z osobistym świadectwem wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nie da się oddzielić lekcji religii od katechezy i nie da się rozdzielić pojęcia nauczyciel religii od katechety. Nie da się tego zrobić dlatego, że traktujemy tych, z którymi się spotykamy, integralnie jako osoby. Nie dzielimy ich na tych, którzy przyszli tu słuchać i kształcić się intelektualnie albo na tych, którzy poszukują Pana Boga. Traktujemy ich jako osoby i karmimy ich całych, aby żadna część, która stanowi osobę ludzką, nie skarłowaciała – mówił kapłan diecezji radomskiej, ostrzegając przed redukowaniem katechezy do zwykłej lekcji, jednocześnie podkreślając, że nauczyciel religii powinien być przede wszystkim prawdziwym katechetą, który żyje tym, czego uczy.

Reklama

Temat nauczania katechezy podjął podczas homilii mszalnej bp Adam Bałabuch. - Powoli dochodzimy do punktu, w którym coraz trudniej będzie nam głosić Ewangelię, być świadkiem Zmartwychwstałego. Zwłaszcza, gdy próbuje się wiele rzeczy ograniczać w głoszeniu kerygmatu. Choćby liczbę godzin katechezy w szkole, czy wywieranie nacisków na to, co mamy uczyć, co mamy mówić, a co będzie surowo zabronione, bo będzie mową nienawiści. Ale my musimy mieć zawsze jasną postawę. Taką, jaką mieli apostołowie: „Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga?” – cytował, zwracając uwagę na nieustanną potrzebę głoszenia Ewangelii, która jest mową zatroskania o człowieka i jego zbawienie.

Spotkanie w sprawach misji

Drugą część dnia wypełniło spotkanie z referentami misyjnymi, zarówno duchownymi jak i świeckimi animatorami misji. Wśród kluczowych postaci tego spotkania znaleźli się ks. Krzysztof Ora oraz delegat biskupa świdnickiego ds. misji i dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych Violetta Leńska, którzy wraz z ks. Będzińskim dzielili się perspektywami na przyszłe działania misyjne. – Tak jak budzik budzi nas rano do życia, aby wstać i działać, tak zadaniem Papieskich Dzieł Misyjnych jest to, aby obudzić w nas pragnienie misji – wyjaśniał ks. Będziński.

Referat Misyjny dziękuje wszystkim przybyłym animatorom z poszczególnych dekanatów za przyjęcie pisemnego zaproszenia bp. Marka Mendyka i udział w spotkaniu z księdzem dyrektorem i troskę o misyjne ożywienie wiernych w naszej diecezji. A wśród przybyłych na spotkanie byli: ks. Sylwester Kawa, ks. Artur Bilski, ks. Ireneusz Kulig, ks. Stefan Łobodziński, ks. Tomasz Nuckowski, ks. Piotr Sipiorski, ks. Janusz Wierzbicki, ks. Roman Tomaszczuk ks. Józef Szkwarek oraz świeccy animatorzy.

2024-04-06 23:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Powakacyjne spotkanie zespołu misyjnego

[ TEMATY ]

misje

diecezja świdnicka

Violetta Leńska

Violetta Leńska

Członkowie Zespołu Misyjnego Diecezji Świdnickiej w drodze na spotkanie

Członkowie Zespołu Misyjnego Diecezji Świdnickiej w drodze na spotkanie

W przeddzień nowego roku szkolnego i katechetycznego 2024/25, członkowie Zespołu Misyjnego Diecezji Świdnickiej spotkali się, aby wspólnie zaplanować działania na nadchodzące miesiące, zacieśnić współpracę oraz umocnić się duchowo na drodze realizacji powierzonych im zadań misyjnych.

Spotkanie odbyło się we wtorek 27 sierpnia na terenie świdnickiego seminarium i miało na celu podsumowanie minionego okresu oraz zaplanowanie przyszłych działań misyjnych. Wydarzenie odbyło się w atmosferze modlitwy, refleksji oraz twórczej pracy.
CZYTAJ DALEJ

"Rerum novarum". Kamień węgielny katolickiej nauki społecznej

2025-05-14 21:11

[ TEMATY ]

Encyklika

Leon XIII

Papież Leon XIV

pl.wikipedia.org

Philip de László "Portret Leona XIII" (1900)

Philip de László Portret Leona XIII (1900)

15 maja 1891 r. papież Leon XIII ogłosił encyklikę "Rerum novarum". Ta data, jak i wybór kard. Prevosta na papieża Leona XIV jest okazją do przypomnienia treści tego dokumnetu.

Wspomniany dokument papieski, ogłoszony 15 maja 1891 z podtytułem „encyklika w sprawie robotniczej”, wskazywał zarówno na zakres tematyczny poruszanych w nim zagadnień, jak i na głównych jego odbiorców: świat pracy, rozumiany szeroko, a więc obejmujący i pracobiorców, i pracodawców. Zanim dokument ten ujrzał światło dzienne, jego autor ogłosił kilka innych encyklik o tematyce społecznej, choć z pewnością nie tej rangi, m.in.: „Quod Apostolici muneris” z 28 grudnia 1878 – o prawno-moralnych podstawach porządku społecznego oraz istnienia warstw i klas społecznych; „Humanum genus” z 20 kwietnia 1884 – m.in. o korporacyjnym ustroju średniowiecza, mającym stanowić wzór dla tworzenia nowych form organizowania się społeczeństwa; „Immortale Dei” z 1 listopada 1885 – o chrześcijańskim ustroju państwa; „Diuturnum illud” z 29 czerwca 1887 – o pochodzeniu władzy państwowej; „Libertas” z 20 czerwca 1888 – o wolności osoby ludzkiej; „Sapientiae christanae” z 10 stycznia 1890 – o społecznych obowiązkach katolików.
CZYTAJ DALEJ

W rocznicę "Rerum novarum" – czasy Leona XIII oraz Leona XIV

2025-05-15 08:19

[ TEMATY ]

Leon XIII

Papież Leon XIV

Vatican Media

Jakie są analogie związanych z przemianami społecznymi, przed którymi stał Leon XIII w XIX wieku, a tymi, z którymi mierzymy się dziś i przed którymi stoi nowy Papież Leon XIV? W kontekście encykliki "Rerum novarum", która została ogłoszona 15 maja 1891 roku historyk dr Donald Prudlo wyjaśnia m.in. motywy przyjęcia imienia Leona XIV przez nowego Papieża.

Podczas spotkania z Kolegium Kardynałów — ich pierwszego formalnego spotkania po jego wyborze — papież Leon XIV wyjaśnił częściowo powód wyboru swojego imienia papieskiego. „Istnieje kilka powodów tej decyzji” — powiedział, po czym dodał, że wybrał imię Leon „przede wszystkim dlatego, że papież Leon XIII w swojej historycznej encyklice Rerum novarum poruszył kwestię społeczną w kontekście pierwszej wielkiej rewolucji przemysłowej.”
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję