Około godz. 14 do świetlicy mieszczącej się przy parafii św. Klemensa przychodzą pierwsze dzieci. Szybko zmieniają buty na kapcie, witają się z s. Magdaleną i od razu zabierają się za... odrabianie lekcji. - Skąd ten zapał? Czy nie fajniej byłoby bawić się z kolegami lub grać na komputerze? - pytam 13-letniego Krzysia. - Ja wolę być tutaj. Tu są miłe osoby - zapewnia chłopiec. - Jak czegoś nie wiem, to ktoś starszy mi pomoże - mówi i z dumą dodaje: - Ale i ja pomagam innym w nauce. Mam średnią 4, 42.
Nauka i wychowanie
Placówka przy ul. Karolkowej 49 świętowała niedawno 10. rocznicę działalności. Powstała we wrześniu 1998 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza o. Stanisława Dembskiego. - Wiele lat temu nasza parafia nosiła wezwanie św. Anioła Stróża. O. Stanisław chciał, aby ta nazwa nie zaginęła, stąd nazwa: Oratorium im. Aniołów Stróżów - opowiada o. Andrzej Laskosz CSsR.
Placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 19. W tym czasie dzieci nie tylko odrabiają lekcje. W zależności od zainteresowań uczestniczą w warsztatach plastycznych, teatralnych lub muzycznych. - Staramy się również przeciwdziałać narkomanii i alkoholizmowi wśród młodzieży. Dlatego organizujemy pogawędki pokazujące młodym niebezpieczeństwa, jakie wiążą się ze współczesnymi patologiami - mówi o. Andrzej.
W tym roku w oratoryjnych zajęciach systematycznie uczestniczy ponad 50 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Wiele z nich przychodzi do świetlicy od lat. Krzyś pierwszy raz pojawił się na Karolkowej 6 lat temu. Od tego roku szkolnego w zajęciach bierze udział także jego młodsza siostra Weronika. - Najpierw s. Magdalena pomaga mi w odrabianiu lekcji, a potem najlepiej lubię grać w gry - opowiada 8-letnia dziewczynka.
S. Magdalena Wyrwa ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej - Dębickich koordynuje pracę w placówce. Specjalistyczne warsztaty prowadzą natomiast wolontariusze. Są nimi pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem oraz studenci i psycholog.
Po zajęciach jest czas na podwieczorek. Parafia zapewnia jedzenie, ale dzieci same muszą przygotować kanapki. - To także element wychowawczy i troska o kształtowanie umiejętności życiowych. Rodzice coraz dłużej są w pracy. Nie mają zbyt wiele czasu na nauczenie swoich pociech pewnych przydatnych na co dzień czynności - mówią wolontariusze.
Solidarność pokoleń
Placówka zajmuje się dziećmi również podczas wakacji i ferii. W tym czasie są organizowane wyjazdy na turnusy wakacyjne oraz wycieczki turystyczne. Niedawno grupa kilkudziesięcioroga dzieci przebywała na tygodniowych feriach w Zębie k. Zakopanego.
Wszystkie wyjazdy młodych są współfinansowane m.in. ze środków parafii. - Wiele akcji organizowanych po Mszach św. jest robionych na rzecz tego, aby świetlica mogła funkcjonować - mówi proboszcz parafii św. Klemensa o. Michał Reinke CSsR i podkreśla: - Wierni naszej parafii są bardzo solidarni. Dlatego Oratorium może tak znakomicie służyć najmłodszym. Dzieci z kolei zapraszają starszych do świetlicy na swoje koncerty i spektakle. W ten sposób odwdzięczają się dorosłym za pomoc.
Pomóż w rozwoju naszego portalu