Reklama

„Ojciec Biskup - prawdziwy człowiek renesansu”

Tegoroczny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej, który odbył się 21 lutego, miał nietypową formę. Był zadedykowany bowiem w sposób szczególny bp. Antoniemu Dydyczowi z racji na 15. rok posługi biskupiej w diecezji drohiczyńskiej oraz 70. rocznicę jego urodzin. Wydarzenia te stały się okazją, aby spojrzeć na jego działalność z różnych perspektyw, dlatego hasło tego dnia brzmiało: „Bp Antoni Dydycz - pasterz Kościoła drohiczyńskiego w latach 1994 - 2009”. Spotkanie, które zgromadziło zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich z terenu diecezji drohiczyńskiej, miało miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, a przewodniczył mu ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski - rektor seminarium

Niedziela podlaska 11/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świat mediów jest bardzo bliski Księdzu Biskupowi, o czym zaświadczyli o. Zdzisław Klafka CSsR, były prowincjał redemptorystów, oraz o. Jan Król CSsR z Radia Maryja i TV Trwam w referacie „Bp Antoni Pacyfik Dydycz a świat mediów”. Przybyli oni, by - jak sami mówili - „dać świadectwo o przyjaźni i wielkim szacunku” wobec bp. Antoniego oraz wyrazić wdzięczność Bogu za osobę Pasterza Kościoła drohiczyńskiego. Ojciec Prowincjał podkreślił, iż we współczesnym świecie obecność w telewizji osoby ubranej w sutannę budzi swoiste zdziwienie i u wielu wywołuje oburzenie i tym samym dążenie do tego, aby Kościół nie pokazywał się w mediach, bo to już ma wymiar polityczny. Często też słyszy się, że miejscem przemawiania duchownych jest ambona, a nie telewizja, radio czy strony internetowe. O. Klafka wskazał, że każdy człowiek - a Ksiądz Biskup w sposób szczególny - jest konkretną informacją, komunikatem, który Pan Bóg chce podarować ludziom wierzącym i współczesnemu światu. Odniósł się do tradycji Kościoła, która pokazuje, że Kościół od początku swojego istnienia jest związany z kulturą, on ją tworzył i tworzy po dzień dzisiejszy. Widocznymi znakami tej kultury są starożytne malowidła, świątynie, klasztory, księgi, przytułki dla biednych, szpitale. To ludzie Kościoła tworzą też pismo, języki tylko po to, aby wyrazić coś niewidzialnego, coś bezcennego dla duszy ludzkiej, która nieustannie tęskni za czymś więcej. Bóg również używa znaków, aby za ich pośrednictwem dać się poznać. Wszystkie Boże dzieła są komunikacją, są prawdą, którą nam Bóg podarowuje.
Następnie o. Zdzisław ukazał bp. Dydycza i jego relację do komunikacji. Zaznaczył, iż Ksiądz Biskup ma w sobie wielowiekowe doświadczenie Kościoła w zakresie kultury komunikacji, ale jest też w nim zakotwiczona dodatkowo wielowiekowa tradycja franciszkańska. Podkreślił, że w dobie światowego kryzysu ekonomicznego trzeba wrócić do św. Franciszka i jego pojmowania braterstwa między ludźmi. Odniósł się do słów Jana Pawła II, który zachęcał do krzewienia tzw. duchowości komunii - to przede wszystkim spojrzenie utkwione w tajemnicy Trójcy Świętej, która zamieszkuje w nas i której blask należy dostrzegać także w obliczach braci żyjących wokół nas; to umiejętność czynienia miejsca bratu, wzajemnego noszenia brzemienia i odrzucenia pokus egoizmu, które nieustannie nam zagrażają, rodząc rywalizację, bezwzględne dążenie do kariery, nieufność i zazdrość. Nie zbuduje się nigdy autentycznego braterstwa, jeśli nie powrócimy do Chrystusowego nowego przykazania. Prelegent ukazał również odpowiedzialność Biskupa Drohiczyńskiego za ojczyznę.
Mówiąc o formach zaangażowania Księdza Biskupa w media i przez media, Ojciec Prowincjał jasno stwierdził, że można go przeczytać, usłyszeć i zobaczyć. Jako pasterz towarzyszy ludzkim problemom i uprzedza troską lud mu powierzony. Jest obecny w radościach, ale też tam, gdzie pojawiają się lęk i ludzkie obawy. Posiada niezwykłą zdolność budowania relacji międzyludzkich oraz jest otwarty na inne wyznania.
Podsumowując, o. Klafka podkreślił, że media to dziedzina, na którą bp Antoni zawsze zwracał dużą uwagę. Akcentuje często etykę komunikacji, przestrzeganie pewnych zasad w mediach. Wspiera media katolickie, o czym świadczy chociażby fakt, iż TV Trwam swoją działalność rozpoczęła w Drohiczynie. Troska o media wyraźnie jest widoczna także w jego pismach i przemówieniach. Ojcowie redemptoryści podziękowali Księdzu Biskupowi za życzliwą i braterską współpracę.
Następnie głos zabrali minister Stanisław Iwanicki oraz prokurator Włodzimierz Blajerski. Tematem ich wystąpienia było: „Bp Antoni - obraz rysowany ręką świeckich”. Minister Iwanicki przedstawił wpływ Biskupa Drohiczyńskiego na aktywność i działalność ludzi pełniących służbę publiczną. Ukazał go jako powiernika, przewodnika duchowego, doradcę w różnych sytuacjach wagi państwowej i osobistej, rodzinnej i zawodowej. Minister podkreślił, że głęboka erudycja prawdziwego człowieka renesansu i kultura osobista czynią z bp. Dydycza doskonałego rozmówcę i przyjaciela. Ponadto wyraził podziw wynikający z nieustannego zapału, zużytych sił i inwencji twórczej ze strony Księdza Biskupa. Bardzo mocno zwrócił uwagę na służbę Polsce, bowiem to właśnie w Drohiczynie spotykali się, prowadzili rozmowy i uzgadniali propozycje programowe wszyscy wielcy naszego kraju. Przez to Drohiczyn stał się ośrodkiem koncyliacji, kompromisów i państwowotwórczej działalności. Prelegent wypunktował tezy, które dobitnie świadczą o wielkim autorytecie Księdza Biskupa. Najważniejsze z nich to: konsekwentne głoszenie Słowa Bożego (Bóg jest dla bp. Antoniego przede wszystkim nie sędzią, a miłością); odwaga publicznego prezentowania pryncypialnego zdania, odmiennego niż inni hierarchowie, co sprawia, że nie ogranicza się do komentowania komentatorów; inspirowanie i zachęcanie do samodzielnego myślenia, kreatywnych analiz, stawiania pytań i poszukiwania własnych odpowiedzi; życzliwe słuchanie wszystkich ludzi bez względu na poglądy polityczne, życie osobiste, wyznanie wiary; zrozumienie wątpiących, poszukujących; otwartość na potrzeby ludzi; wyrozumiałość na ludzkie słabości; poczucie humoru; umiejętność błyskotliwej repliki; znajomość historii, literatury i sztuki.
Kończąc, zwrócił się do Księdza Biskupa, mówiąc: „Jesteś prawdziwym człowiekiem renesansu”. Kościół drohiczyński, Podlasie i Polską są zapewne dla bp. Antoniego żywą pasją, którą ukochał całym swoim jestestwem i którym bezinteresownie służy.
Działalność administracyjno-duszpasterską i gospodarczą bp. Dydycza w latach 1994 - 2008 na terenie diecezji drohiczyńskiej przedstawił ks. dr Zbigniew Rostkowski - kanclerz Kurii Biskupiej. Wyraził, iż chciałby, aby jego wykład otworzył drogę do dalszych całościowych opracowań skupionych wokół tych zagadnień.
Wśród akcji duszpasterskich jako największe zostały wymienione wizyta apostolska Jana Pawła II w Drohiczynie oraz I Synod Diecezji Drohiczyńskiej w latach 1994-97. Aby dotrzeć do poszczególnych środowisk, Ksiądz Biskup podjął wiele inicjatyw o charakterze administracyjnym: utworzył nowe wydziały kurii, podjął reorganizację sieci dekanalnej, powołał różne komisje diecezjalne, wydał szereg przepisów prawnych. W tych latach powołał cztery nowe parafie, dokonał zmiany granic parafii, powołał wiele różnych organizacji, instytucji, fundacji, stowarzyszeń i duszpasterstw specjalistycznych. Zaprosił wiele zgromadzeń zakonnych do pracy w diecezji. Z działalnością duszpasterską bardzo ściśle łączyła się na przestrzeni tego czasu działalność gospodarcza, polegająca m.in. na: wznoszeniu i konsekrowaniu nowych kościołów, kaplic i ośrodków duszpasterskich. Są one owocem wytężonej pracy Księdza Biskupa, jak i księży, zakonników i świeckich.
Kolejnym prelegentem był ks. dr Stanisław Ulaczyk - wikariusz generalny. W swoim wystąpieniu pt. „Bp Antoni - pasterz” podkreślił relację: łaska i rozum w życiu. Ta relacja jest szczególnie żywa w posłudze Księdza Biskupa, a uwidacznia się w listach pasterskich, kazaniach, korespondencji, inicjatywach i kierowaniu Kościołem diecezjalnym oraz na płaszczyźnie życia społecznego czy politycznego. Ks. Ulaczyk podkreślił prymat łaski w posłudze Pasterza diecezji oraz jego zainteresowanie relacjami interpersonalnymi na wszystkich poziomach życia: w Kościele powszechnym, w parafii, w strukturach rządów, samorządów i organizacji. W żywych kontaktach bp Antoni staje się znakiem głębokiego zawierzenia Bogu i Jego Opatrzności, dlatego chętnie korzystają ze spotkania z nim przedstawiciele różnych środowisk reprezentujący różne poglądy polityczne. Troskę o świat łaski w życiu możemy zauważyć w sposób szczególny u Księdza Biskupa w jego zatroskaniu o powołania i kapłanów, o czym świadczy otwartość podwoi Kościoła drohiczyńskiego na kapłanów spoza diecezji.
Podkreślono także w tym przemówieniu swoiste ojcostwo bp. Antoniego, które wyrasta z ukochania życia wspólnego z braćmi. Dar duchowego ojcostwa Ksiądz Biskup wyniósł z życia we wspólnocie zakonnej. Jest to ojcostwo wypływające z czystej troski o dobro człowieka. W swej posłudze pasterskiej nieustannie buduje wspólnotę zarówno między kapłanami, jak i świeckimi. Ojcostwo Pasterza charakteryzuje się w odniesieniu do siebie pracowitością ponad miarę i otwartością na nowe wyzwania, dokładnością w tym, co robi, natomiast w odniesieniu do kapłanów - łagodnością i cierpliwością.
Na koniec spotkania głos zabrał gospodarz uroczystości bp Antoni Dydycz, dziękując uczestnikom za spotkanie, a prelegentom za interesujące wystąpienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do nowych diakonów: bądźcie mądrzy mądrością Boga, a nie świata

– Dzisiaj bardzo potrzeba mądrych diakonów w tym świecie takim rozbitym, relatywnym. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej 11 maja w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń diakonatu trzem seminarzystom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

O Marii Okońskiej „Kobiecie mężnej i ofiarnej w służbie Kościołowi” podczas konferencji na Jasnej Górze

2024-05-11 14:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP JG

„Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” - głosiła jej dewiza. Co dzisiaj może powiedzieć współczesnej kobiecie Maria Okońska, uczestniczka powstania warszawskiego, niestrudzona apostołka w trudnych czasach reżimu komunistycznego, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia? Zastanawiano się nad tym podczas odbywającej się na Jasnej Górze konferencji.

Poświęcona jest ona życiu, duchowości, dziełu założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, który od początku swojej działalności jest związany z Jasną Góra. Spotkanie zatytułowane „Kobieta mężna i ofiarna w służbie Kościołowi” zorganizowane zostało przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wojna jest oszustwem, umieśćmy braterstwo w centrum naszego życia

2024-05-11 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIAN

Do odważnego wzrastania w sztuce pokojowego współistnienia wezwał Papież uczestników Światowego Spotkania nt. Ludzkiego Braterstwa, które drugi rok z rzędu odbywa się w Watykanie. Franciszek podkreślił, że to wydarzenie jest pokłosiem encykliki Fratelli tutti i zachęca do „tworzenia wokół Bazyliki św. Piotra inicjatyw związanych z duchowością i sztuką dla budowania dialogu w świecie”.

Ojciec Święty zauważył, że uczestnicy szczytu na rzecz pokoju i braterstwa przybyli do Watykanu w czasie, kiedy „świat jest w ogniu”, by powtórzyć swoje „nie” wojnie i „tak” pokojowi, świadcząc o humanizmie, który łączy nas jako braci. Franciszek nawiązał do słów Martina Luthera Kinga o tym, iż „nauczyliśmy się latać, jak ptaki; pływać jak ryby, ale wciąż nie nauczyliśmy się prostej sztuki życia razem jako bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję