Reklama

Niedziela Częstochowska

Wszystko zacznie się w Wieluniu

– Matka Boża ma dobre serce i otwarte ręce, więc na pewno będzie wypraszać u Boga wiele łask – mówi ks. Jacek Zieliński, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu. To właśnie w tej świątyni – sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, rozpocznie się druga w historii peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji.

[ TEMATY ]

peregrynacja

Wieluń

parafia Nawiedzenia NMP

ks. Jacek Zieliński

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maciej Orman: Jak zareagował Ksiądz na wiadomość, że to właśnie w parafii, gdzie jest Ksiądz proboszczem, rozpocznie się peregrynacja? Przeważała radość czy obawa?

Ks. Jacek Zieliński: Przyznam, że na samym początku czułem jedno i drugie (śmiech). Więcej było jednak radości. To niemałe wyróżnienie. Pierwsza peregrynacja również zaczynała się w Wieluniu, więc cieszymy się z tego, że i tym razem będziemy gościć Matkę Bożą na samym początku Jej nawiedzenia w naszej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Peregrynacja rozpocznie się w pierwszą sobotę miesiąca, w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, w pobliżu odrestaurowanych fundamentów dawnej fary, czyli zbombardowanej kolegiaty św. Archanioła Michała. Miejsca i daty są wymowne...

Reklama

Rzeczywiście, pierwsza sobota miesiąca to szczególny dzień, kiedy oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Wieluń jest z kolei miastem szczególnie doświadczonym z uwagi na wybuch II wojny światowej w tym miejscu oraz ogrom cierpienia ludzkiego, które wymaga zadośćuczynienia i wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i Najświętszemu Sercu Jezusa. Te akcenty będą oczywiście obecne w czasie celebracji. Myślę, że to ważne symbole i w pewnym sensie jakaś dziejowa sprawiedliwość: w 1939 r. zaczęło się w Wieluniu to, co złe – to, co odbierało życie, czyli wojna. Teraz, i to po raz drugi, zacznie się w Wieluniu to, co dobre i piękne – to, co ma szansę nasze życie odnowić i uczynić piękniejszym, czyli wizyta kochającej Matki Maryi. Cieszę się tym.

Jak, zdaniem Księdza, owocnie przeżyć peregrynację?

Najważniejsze jest przygotowanie duchowe. Od dłuższego czasu trwamy na modlitwie. Jako parafia uczestniczyliśmy na Jasnej Górze w czuwaniu, które rozpoczynało nowennę miesięcy przed peregrynacją, zapraszając tym samym Matkę Bożą do naszego miasta i naszych domów. Ponadto oczekujemy na rekolekcje, które zaraz po Wielkiejnocy poprowadzi dla nas o. Krzysztof Kowalski, paulin. Udział w nich przygotuje nas bezpośrednio do przeżycia uroczystości nawiedzenia Matki Bożej.

Jak wyglądają przygotowania zewnętrzne?

Jest bardzo dużo do zrobienia. Wiele spraw zostało już wprawdzie pozamykanych, ale ostanie dni przed uroczystością będą szczególnie pracowite. I to zarówno dla osób indywidualnych, jak też wspólnot oraz różnego rodzaju służb mundurowych. Punktem newralgicznym jest dopięcie na ostatni guzik wszystkich kwestii związanych z obchodem centralnym na pl. Legionów. Przy okazji warto wspomnieć czytelnikom, że jeśli ktoś wybiera się do Wielunia samochodem, to miasto zapewniło miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów na targowisku. Tam będą podstawione autobusy komunikacji miejskiej, które będą dowoziły pielgrzymów do centrum.

Jakich owoców tego czasu Ksiądz się spodziewa?

Reklama

Czas pokaże. Pan Bóg na pewno będzie obficie rozlewał swoje łaski, choć wiadomo, że spektakularne cuda czy wielkie znaki wcale nie są koniecznością ani celem samym w sobie. Najważniejsze, żebyśmy otworzyli nasze serca na to, co Chrystus będzie chciał nam przynieść przez Maryję w tym czasie. Pan Bóg ma swoje drogi do ludzkich serc. Jeżeli tylko człowiek wyjdzie Mu na spotkanie, na pewno może doświadczyć przemiany serca czy w ogóle zmiany swojego życia. Liczymy na to, że takie wydarzenia też będą miały miejsce, modlimy się o owoce nawiedzenia. Warto dodać, że w naszej parafii będziemy starali się przedłużyć czas nawiedzenia Matki Bożej już po zakończeniu peregrynacji w archidiecezji, dlatego planujemy peregrynację Jej wizerunku wśród rodzin. To ważne, aby nie traktować dnia peregrynacji wyłącznie jako jednorazowego wydarzenia. Wraz z duszpasterzami ziemi wieluńskiej pragniemy, aby odwiedziny Matki Bożej stały się początkiem Jej przyjęcia przez każdą z rodzin, na co dzień, na wzór św. Jana, który „wziął Maryję do siebie”.

Skoro mowa o rodzinach, to może warto przypomnieć hasło peregrynacji: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”...

Matka Boża ma dobre serce i otwarte ręce, więc na pewno będzie wypraszać u Boga wiele łask. Jeżeli tylko z naszej strony będzie otwarcie na łaskę Bożą, każda rodzina otrzyma to, o co będzie prosić. Wierzę w to głęboko.

Jakie znaczenie ma dla Księdza relacja z Maryją?

Myślę, że nie tylko (choć zauważalnie) w archidiecezji częstochowskiej jesteśmy kapłanami maryjnymi, Matka Boża jest nie tylko naszą Patronką, ale przede wszystkim prawdziwą Matką. Maryja zajmuje też szczególne miejsce w mojej prywatnej duchowości, w moim życiu. Codziennie zawierzam Jej siebie, swoją pracę i wszystko to, co ma miejsce w mojej codzienności, zarówno radości, jak i troski. Powiem tak: relacja z Maryją jest dla mnie niezbędna do tego, aby właściwie funkcjonowały moje relacje z Bogiem oraz z bliźnimi. Matka Boża jest dla mnie pociechą w smutkach, siłą w zmęczeniu, inspiracją w działaniu oraz natchnieniem w codziennej służbie Kościołowi. Przy Jej sercu kapłaństwo staje się piękniejsze.

Sanktuarium, gdzie jest Ksiądz kustoszem, nosi imię Matki Bożej Pocieszenia. Jak wasza wspólnota doświadcza maryjnej pociechy?

Reklama

W każdą środę odprawiamy Nowennę do Matki Bożej Pocieszenia. W księdze nowennowej mamy liczne zapisy świadczące o tym, że Maryja pocieszyła realnie wiele osób, wyprowadziła ich z różnych nieszczęść, smutnych i trudnych sytuacji. Chodzi tu więc nie tylko o wewnętrzne pocieszenie, ale także o życie zewnętrzne, kiedy człowiek bardziej utwierdza się w wierze i z radością podejmuje w życiu codziennym także najcięższe krzyże. Maryja jest pociechą w niepewnych czasach. Świadczy o tym choćby niesłabnąca liczba osób przychodzących w ciągu dnia do naszego kościoła i modlących się przed obliczem Matki Bożej Pocieszenia.

Jakie wspólnoty działają na co dzień w parafii?

Żywo udziela się Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Należący do niego wierni włączają się we wszystkie wydarzenia związane z życiem naszej wspólnoty. Ponadto otwierają się na drugiego człowieka. W sposób szczególny przejawia się to w każdą sobotę, kiedy wydajemy chleb dla potrzebujących. Przygotowujemy również dla nich paczki na święta. Tych osób jest coraz więcej. W naszej parafii działają również: Pomocnicy Matki Kościoła, Żywy Różaniec, Chór Kolegiacki, Liturgiczna Służba Ołtarza, grupa modlitewna „Przemienienie”, Domowy Kościół, wspólnota dla młodzieży oraz dwie grupy muzyczne: dziecięca i młodzieżowa.

Czego możemy życzyć wieluńskiej parafii Nawiedzenia NMP na czas rekolekcji i peregrynacji?

Myślę, że tego, co najważniejsze, czyli otwarcia serc na łaskę Bożą oraz na obecność Matki Bożej wśród nas.

Naszą rozmowę wypada zakończyć zaproszeniem do Wielunia.

Bardzo serdecznie zapraszam na uroczystość rozpoczęcia peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji, która odbędzie się 6 kwietnia br. o godz. 10:00. Zaczynamy czuwaniem na Placu Legionów. O godz. 10:30 przy Bramie Kaliskiej nastąpi powitanie Obrazu, po czym w kierunku Placu Legionów wyruszy procesja. O godz. 11:00 będzie tam celebrowana uroczysta Eucharystia z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy Świętej Obraz zostanie przeniesiony do kościoła parafialnego Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 23:00 wraz z kapłanami pochodzącymi z parafii oraz pracującymi w niej w przeszłości zostanie odprawiona uroczysta „Pasterka Maryjna”. Będziemy trwać na modlitwie przed obliczem Matki Bożej aż do niedzieli, 7 kwietnia. Tego dnia o godz. 16:00 zostanie odprawiona Msza św. na pożegnanie. Następnie wizerunek Jasnogórskiej Pani zostanie przeniesiony do klasztoru Ojców Franciszkanów w Wieluniu.

Ks. Jacek Zieliński – proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, prepozyt kapituły kolegiackiej i kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Ziemi Wieluńskiej, dziekan regionu wieluńskiego archidiecezji częstochowskiej, kierownik wieluńskiego oddziału Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret” w Częstochowie

Karol Porwich/Niedziela

2024-03-26 15:01

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

2025-04-02 20:48

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Monika Książek

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: w niedzielę wystawienie niezwykłej relikwii Męki Pański

2025-04-04 09:01

[ TEMATY ]

Watykan

Wielki Post

św. Weronika

pl.wikipedia.org

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Obraz Hansa Memlinga przedstawiający św. Weronikę z veraiconem

Zgodnie z wielowiekową tradycją, w piątą niedzielę Wielkiego Postu 6 kwietnia w Bazylice św. Piotra zostanie wystawiona relikwia chusty św. Weroniki. Na ten dzień watykańska świątynia jest wyznaczona jako wielkopostny kościół stacyjny w Rzymie.

Jedna z cennych relikwii Męki Pańskiej – chusta św. Weroniki, którą wg tradycji święta niewiasta miała otrzeć twarz Chrystusa, niosącego krzyż na Golgotę, zostanie wystawiona dla wiernych w najbliższą niedzielę, 6 kwietnia.
CZYTAJ DALEJ

Przełom w leczeniu niepłodności? Polscy badacze z nowym odkryciem

2025-04-04 10:34

[ TEMATY ]

odkrycie

polscy badacze

leczenie niepłodności

białka TENT5

Adobe Stock

Czy odkrycie polskich naukowców będzie przełomem w leczeniu niepłodności?

Czy odkrycie polskich naukowców będzie przełomem w leczeniu niepłodności?

Grupa białek TENT5 odgrywa kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych, a co za tym idzie w utrzymaniu płodności – wykazali naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB). Swoje wyniki opublikowali na łamach czasopism „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.

Zdaniem naukowców badania te mogą stanowić fundament dla rozwoju nowych terapii stosowanych w leczeniu niepłodności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję