Reklama

Zdrowie

Natura przychodzi z pomocą

W miesiącach jesiennych, gdy warunki pogodowe skrajnie się wahają, jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje, w szczególności grypę i przeziębienie. Ból gardła i głowy w połączeniu z katarem i podwyższoną temperaturą to problem, z którym wielu z nas boryka się niemal przez cały okres jesienno-zimowy

Niedziela Ogólnopolska 47/2012, str. 41

[ TEMATY ]

zdrowie

ARCHIWUM PROF. ZDZISŁAWA J. RYNA

Indiańska aptek w Chivay, Peru

Indiańska aptek w Chivay, Peru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Antybiotyki - nie tędy droga

Praca, nauka - codzienne obowiązki i współczesne tempo życia sprawiają, że nie możemy sobie pozwolić na długie chorowanie. Lekarze i pacjenci często skłaniają się ku antybiotykoterapii. Przyjmujemy mnóstwo chemicznych preparatów - antybiotyków i suplementów diety. Jednak drobnoustroje chorobotwórcze inteligentnie ewoluują, uodparniając się na składniki kolejnych lekarstw. Antybiotyki mają też niszczący wpływ na naturalną, pożyteczną florę bakteryjną jelit. Przez to nasze organizmy tracą umiejętność walki z wieloma rodzajami, niekiedy naprawdę niebezpiecznych, wirusów i bakterii. Tak nie musi być. Chemiczne antybiotyki powinno się stosować możliwie najrzadziej. Tylko wtedy, gdy sytuacja faktycznie tego wymaga. Przyjmowane często, niszczą naturalną odporność organizmu.

Odporność z natury

Jak więc utrzymać zdrowie, nie tracąc odporności? Co zrobić, by grypa i przeziębienie nie odbierały nam energii i radości życia? Czerpmy z natury. Od zarania ludzkości natura podsyła nam rozwiązania wielu problemów, w tym zdrowotnych. Uzdrawiająca moc ziół i roślin znajduje potwierdzenie w historycznych przekazach zarówno ludów starożytnych, jak i średniowiecznych mnichów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednym ze skarbów natury, którego skuteczność zachwalali już starożytni Babilończycy, Rzymianie i Grecy, a w średniowieczu chrześcijańscy bracia zakonni (wśród nich polski botanik, zielarz, lekarz i ksiądz - Marcin z Urzędowa), jest olejek z oregano.

Pewnie niewielu z nas zdawało sobie dotychczas sprawę, jak drogocenna dla zdrowia jest ta roślina, kojarzona głównie jako przyprawa wzbogacająca smak przyrządzanych potraw. Lecznicze właściwości oregano znane są od najdawniejszych czasów. Wspominali o nich już Arystoteles i Hipokrates. Źródła podają, że roślina ta nie tylko leczy infekcje (układu oddechowego, pokarmowego czy moczowego), ale też ma właściwości antyseptyczne.

Wyciąg z oregano zapobiega i leczy

Wiek XX był czasem chemizacji medycyny. Odwróciliśmy się od natury. Zapomnieliśmy, że zioła i rośliny stanowią alternatywę dla zalewu nasączonych chemią tabletek. Na szczęście ta szkodliwa tendencja ulega zmianie. Obserwuje się rosnące zainteresowanie powrotem do naturalnych preparatów i metod leczenia.

Olejek z oregano zawiera ponad 50 substancji naturalnie antybiotycznych, a jego działanie potwierdzają lekarze i pacjenci z całego świata. Wyciąg z oregano niszczy szkodliwe wirusy, bakterie, pasożyty i grzyby. Przy tym, co bardzo ważne, drobnoustroje chorobotwórcze nie potrafią się na niego uodpornić, jak to ma miejsce w przypadku leków konwencjonalnych. Coraz więcej pacjentów stosuje olejek z oregano. Jest szczególnie skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach i grypie.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce jak dzwon

Z powodu zawału serca co roku umiera ok. 15 tys. Polaków. Jak więc dbać o ten intensywnie pracujący mięsień, który każdego dnia uderza 110 tys. razy?

Schorzenia serca i układu krwionośnego są jedną z najczęstszych przyczyn chorób i przedwczesnej śmierci. Eksperci podkreślają, że gdy dokona się niewielkich zmian w stylu życia, można zapobiec nawet 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych. W istocie dzięki profilaktyce możemy wzmocnić swoje serce oraz zapobiec jego osłabieniu i chorobom. Najlepiej zrobić to przez poprawę ogólnego stanu zdrowia oraz wzmocnienie układu krwionośnego i zadbanie o nawyki.
CZYTAJ DALEJ

Bł. o. Henryk Józef Krzysztofik OFMCap

urodził się 22 marca 1908 r. w Zachorzewie, w parafii Sławno, diecezji sandomierskiej. Był synem Józefa i Franciszki z d. Franaszczyk. Szkołę powszechną ukończył w 1925 r., a dalszą naukę pobierał w Kolegium św. Fidelisa Ojców Kapucynów w Łomży. 14 sierpnia 1927 r. w Nowym Mieście n. Pilicą otrzymał habit i przyjął imię zakonne Henryk. Po roku nowicjatu złożył śluby czasowe, po czym został wysłany do klasztoru kapucyńskiego we Francji, gdzie przebywał przez dwa lata. Następnie skierowany został do Rzymu na studia teologiczne. Tu 15 sierpnia 1931 r. złożył śluby uroczyste, a 30 lipca 1933 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Gregoriańskiego, uzyskując licencjat z teologii w 1935 r. W tym samym roku powrócił do Polski. Wkrótce został gwardianem i rektorem Seminarium zakonnego w Lublinie. Był zakonnikiem o wyjątkowej gorliwości, oddaniu sprawie Bożej. 25 stycznia 1940 r. został aresztowany i osadzony w obozie w Dachau. Na grypsie z obozu do wychowanków napisał: "Drodzy bracia! Jestem w rewirze na 7. bloku. Strasznie schudłem, bo woda opada. Ważę 35 kg. Każda kość boli. Leżę na łóżku jak na krzyżu z Chrystusem. I dobrze mi jest razem z Nim być i cierpieć. Modlę się za Was i cierpienia swoje Bogu za Was ofiarowuję". O. Krzysztofik zakończył życie 4 sierpnia 1942 r.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: w środę Prymas Polski będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP

2025-08-04 11:58

[ TEMATY ]

prymas Polski

Msza św. w intencji Ojczyzny

Prezydent RP

Episkopat News

W środę 6 sierpnia o godz. 12.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie będzie celebrowana Msza św. w intencji Ojczyzny i Prezydenta RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski - informuje Biuro Prasowe KEP.

Mszy świętej w intencji Bożego błogosławieństwa dla Polski i jej nowego prezydenta Karola Nawrockiego będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Natomiast homilię wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC. Eucharystię będą koncelebrowali też m.in. biskup polowy Wiesław Lechowicz oraz biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję