Reklama

Świat

Argentyna: jutro w sanktuarium w Luján odbędzie się beatyfikacja kard. Pironio

W sobotę 16 grudnia w narodowym argentyńskim sanktuarium maryjnym w Luján koło Buenos Aires przewodniczący Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu i Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego kard. Fernando Vérgez Alzaga ogłosi błogosławionym argentyńskiego kardynała Eduardo Francisco Pironio. Ten rówieśnik św. Jana Pawła II sprawował wiele ważnych funkcji w Kościele swego kraju i powszechnym a zmarł jako emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Argentyna

Pironio

pl.wikipedia.org

Eduardo Francisco Pironio

Eduardo Francisco Pironio

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto krótki życiorys nowego błogosławionego.

Eduardo Francisco Pironio urodził się 3 grudnia 1920 w mieście Nueve de Julio w północno-wschodniej części argentyńskiej prowincji Buenos Aires jako najmłodsze z 22 dzieci w średniozamożnej rodzinie imigrantów z włoskiego regionu Friuli. Po ukończeniu szkoły w mieście rodzinnym wstąpił do seminarium duchownego św. Józefa w La Placie i kształcił się w Papieskim Ateneum Angelicum w Rzymie. 5 grudnia 1943 w bazylice sanktuarium Matki Bożej w Luján przyjął święcenia kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piastował następnie różne ważne stanowiska kościelne: był członkiem wydziału w seminarium Piusa XII w diecezji Mercedes (1944-59), wikariuszem generalnym tej jednostki kościelnej (1959-60), rektorem metropolitalnego seminarium duchownego w Villa Devoto dla archidiecezji Buenos Aires (1960-64) i równolegle dziekanem wydziału teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Argentyny. W 1960 został też wizytatorem apostolskim dla uniwersytetów katolickich w swoim kraju.

W latach 1962-65 uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II najpierw jako ekspert, a następnie jako ojciec soborowy, gdy 24 marca 1964 św. Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym La Platy i 31 maja tegoż roku nominat otrzymał sakrę.

Jako biskup Eduardo Pironio był w 1967 także administratorem apostolskim diecezji Avellaneda, a w latach 1967-72 - sekretarzem generalnym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Wziął udział w pierwszym, historycznym zgromadzeniu Synodu Biskupów, zwołanym przez papieża w 1967 i w wielu następnych, był sekretarzem generalnym II konferencji ogólnej CELAM w kolumbijskim Medellin w 1968. Wniósł wówczas wielki wkład w wytyczenie posoborowej drogi Kościoła w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w jego wyborze na rzecz ubogich, a jeszcze bardziej dało się to zauważyć, gdy w latach 1972-75 stał na czele Rady.

19 kwietnia 1972 papież Montini przeniósł go na urząd biskupa Mar del Plata; w 2 lata później, na zaproszenie Ojca Świętego, głosił rekolekcje wielkopostne dla niego i pracowników Kurii Rzymskiej.

Reklama

20 września 1975 Paweł VI ściągnął go do Watykanu i mianował proprefektem Kongregacji Spraw Zakonnych i Instytutów Świeckich, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa. A gdy na konsystorzu 24 maja 1976 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, Argentyńczyk został prefektem tej Kongregacji (która w 1988 zmieniła nazwę na Kongregacja ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego). Jednocześnie stał się on pierwszym purpuratem z Ameryki Łacińskiej, który w chwili kreacji kardynalskiej piastował tak wysokie stanowisko w Watykanie. O szacunku, jakim otaczał go papież Montini, świadczy fakt, iż mianował go swym spowiednikiem.

W sierpniu i w październiku 1978 kard. Pironio uczestniczył w dwóch konklawe, które dały Kościołowi papieży Jana Pawła I i Jana Pawła II.

8 kwietnia 1984 papież Wojtyła powołał kardynała na przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, a w niespełna rok później - 16 lutego 1985 powierzył mu również kierowanie Papieską Komisją ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia (później mającą rangę Papieskiej Rady). W tym charakterze kard. Pironio był jednym z głównych wykonawców i współtwórcą papieskiego pomysłu powołania do życia Światowych Dni Młodzieży (ŚDM). Wielokrotnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach kościelnych z Synodami Biskupów na czele.

20 sierpnia 1996, w wieku 76 lat, ustąpił ze stanowiska przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, ale wziął jeszcze udział w zgromadzeniu specjalnym Synodu Biskupów dla Ameryki w dniach 16 listopada-12 grudnia 1997.

Kard. E. Pironio zmarł 5 lutego 1998 w Watykanie wskutek raka kości. Cierpiał na tę chorobę kilka lat, ale stan jego zdrowia gwałtownie się zaostrzył w ostatnich 5 miesiącach. Uroczystościom pogrzebowym w bazylice św. Piotra z udziałem 27 kardynałów przewodniczył Jan Paweł II. W kazaniu podkreślił, że zmarły „był mężnym świadkiem wiary, umiejącym zaufać Bogu”. Zwrócił uwagę na wielki prestiż i autorytet, jakim kardynał cieszył się zarówno w Argentynie, jak i w Watykanie i przypomniał jego wkład w narodziny i organizację ŚDM.

Reklama

11 tegoż miesiąca doczesne szczątki kardynała przewieziono do jego ojczyzny i tam nazajutrz metropolita Buenos Aires kard. Antonio Quarracino odprawił w katedrze Mszę św. w jego intencji z udziałem 39 biskupów i 141 kapłanów w obecności prezydenta Carlosa S. Menema i członków rządu oraz przedstawicieli różnych wyznań. 13 lutego trumnę ze zwłokami przyszłego błogosławionego złożono obok ołtarza Najświętszego Serca Pana Jezusa w bazylice Matki Bożej w Luján, w której wiele lat wcześniej przyjął on święcenia kapłańskie i biskupie. Tam Mszy za niego przewodniczył nuncjusz apostolski w Argentynie abp Ubaldo Calabresi, a koncelebrowało ją wraz z nim 51 biskupów i 180 księży.

Kard. E. Pironio uchodził za jednego „ojców” teologii wyzwolenia w jej odmianie „teologii z punktu widzenia praktyki duszpasterskiej”. Według jednego z teologów był on „teologiem nadziei i znaków czasów”. Przyjaźnił się z nim i bardzo go cenił św. abp Oskar A. Romero, uważając go za jednego z „ojców Kościoła w Ameryce Łacińskiej” obok hierarchów brazylijskich, kardynałów Aloiso Lorscheidera i Evaristo Arnsa oraz abp. Heldera Camary, a także biskupów Sergio Mendeza Arceo z Meksyku i Leonidasa Proaño z Ekwadoru.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w czerwcu 2006 w Rzymie, gdyż tam argentyński purpurat spędził ponad 20 lat swego życia. 22 lutego 2007 podobny proces rozpoczęła też archidiecezja Buenos Aires. Ostatecznie 8 listopada br. Franciszek podpisał dekret, uznający cud za wstawiennictwem swego rodaka - uzdrowienie 15-miesięcznego dziecka.

2023-12-15 16:10

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Konferencja prasowa przed beatyfikacją Matki Klary

[ TEMATY ]

kuria

beatyfikacja

Małgorzata Cichoń

Od lewej: s. Agnieszka, Kijowska, kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jan Kabziński

Od lewej: s. Agnieszka, Kijowska, kard. Stanisław Dziwisz i ks. Jan Kabziński

Dziś w kurii krakowskiej odbyła się konferencja prasowa, podczas której podano dziennikarzom szczegóły na temat zbliżającej się beatyfikacji Matki Klary Ludwiki Szczęsnej. Uroczystość będzie mieć miejsce 27 września w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: kard. Stanisław Dziwisz, s. Agnieszka Kijowska - przełożona generalna Sióstr Sercanek, ks. Jan Kabziński - kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II oraz ks. Jan Machniak. Spotkanie poprowadził ks. Robert Nęcek.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Msza święta pogrzebowej sprawowana była w kościele pw. Chrystusa Króla we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. Piotr Lorek, wikariusz Inspektora Prowincji Wrocławskiej, a homilię wygłosił ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Poznaniu. Podczas Eucharystii czytana była Ewangelia ukazująca uczniów idących z Jerozolimy do Emaus, którzy w drodze spotkali Jezusa. Do tych słów nawiązał także ks. Kaźmierczak podkreślając, że uczniowie pełnili ważną misję w przekazaniu prawdy o zmartwychwstaniu. Kaznodzieja nawiązał także do osoby zmarłego kapłana. - W naszych sercach jest wiele wspomnień po nieżyjącym już ks. Jerzy, który posługiwał tutaj przez wiele lat. Wspominamy jego piękną pracę w Lubinie, w Twardogórze, posługę pośród młodzieży i studentów w kościele pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Organizował koncerty, na które przychodzili ludzie. Będąc proboszczem u św. Michała Archanioła zapoznał się z życiem św. Teresy Benedykty od Krzyża. Bardzo się zaangażował i to on przyczynił się do tego, że powstała kaplica Edyty Stein w kościele na Ołbinie – zaznaczył ks. Kaźmierczak dodając: - Ksiądz Jerzy założył Towarzystwo im. Edyty Stein. Zabiegał o to, aby dom Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej był otwartym miejscem spotkań. Organizował tam wykłady.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

[ TEMATY ]

aborcja

Hiszpania

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

W maju 2023 r. TK Hiszpanii orzekł, że obowiązująca ustawa aborcyjna jest zgodna z konstytucją. Jego sędziowie stwierdzili, że przerwanie ciąży może zostać przeprowadzone w sytuacji, kiedy nie dochodzi do przypadku zmuszania kobiety do aborcji. Orzeczenie TK w tej sprawie pojawiło się blisko 13 lat od skargi złożonej do tego organu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję