Reklama

Niedziela Małopolska

Tarnów/ Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes we wrześniu wystąpi w Tokio

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa (Małopolskie) we wrześniu wystąpi z koncertem w stolicy Japonii Tokio prezentując polski repertuar. Koncert zostanie wykonany we współpracy z japońską Orkiestrą Filharmonia Tama.

[ TEMATY ]

chór

Japonia

koncerty

#Tarnów

puellaeorantes.pl/plakat reklamowy

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak poinformowała w piątek Aleksandra Topor, kierownik artystyczny chóru, tarnowski zespół został zaproszony do Tokio japońskiego dyrygenta Chikara Imamurę. Koncert w sali koncertowej Tamashin Risuru odbędzie się 23 września br. Obok Puellae Orantes wystąpi Orkiestra Filharmonia Tama, której dyrektorem jest Chikara Imamura.

Według przedstawicielki chóru geneza projektu sięga roku 2019, kiedy to chór Puellae Orantes, jako jedyny reprezentant muzyki klasycznej, został zakwalifikowany do udziału w Misji Handlowej do Japonii, organizowanej przez Music Export Poland, w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dzięki temu przedsięwzięciu chór nawiązał współpracę ze znakomitym dyrygentem Chikara Imamurą, wielkim miłośnikiem polskiej muzyki, którą żarliwie promuje na świecie” - wyjaśniła Topor.

W listopadzie 2019 japoński dyrygent przyjął zaproszenie chóru i dyrygował koncertem Vivat Polonia w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Następnie w listopadzie 2021 r poprowadził tarnowski zespół podczas koncertu z okazji jubileuszu 35-lecia jego działalności.

„Ta współpraca zrodziła ideę zaprezentowania polskiej muzyki i chóru Puellae Orantes w Japonii. Maestro Imamura zaproponował koncert w Tokio, zapewniając salę koncertową na próby i koncert, profesjonalną orkiestrę i zaangażowanie w promocję wydarzenia” - zapowiedziała Topor.

Podczas pobytu w Japonii chór wystąpi także w Ambasadzie RP w Tokio dla gości ambasadora Pawła Milewskiego, który całe przedsięwzięcie objął honorowym patronatem.

„Założeniem tego przedsięwzięcia jest kulturalna współpraca pomiędzy polskimi i japońskimi artystami, promocja polskiej kultury, a nade wszystko przybliżenie zagranicznym odbiorcom wybitnych dzieł muzyki klasycznej polskich twórców” - wskazała Topor.

Podczas wieczoru we współpracy z japońską Orkiestrą Filharmonia Tama zostanie wykonany specjalnie ułożony program, na który złożą się m.in. „Missa pro Patria” Łukasza Farcinkiewicza, skomponowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także dzieła Fryderyka Chopina, pieśni Stanisława Moniuszki oraz aranżacje polskich utworów folklorystycznych.

Reklama

Aby barwnie zaprezentować bogaty repertuar dziewczęta wystąpią w krakowskich strojach, a aranżacje utworów folklorystycznych zaprezentują z choreografią. Chór wykona również kilka utworów z repertuaru międzynarodowego, nie zabraknie też akcentu japońskiego.

Wyjazd tarnowskiego chóru do Japonii uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes działa od 1985 r. przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10-19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości.

Chór Puellae Orantes jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Wydał do tej pory 12 płyt, z których trzy były nominowane do najważniejszej nagrody polskiego rynku fonograficznego - Fryderyka, a jedna z nich otrzymała statuetkę. Tarnowski zespół nagrywał dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej France 2 i France 3, radia watykańskiego, holenderskiego, francuskiego.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pat/

2023-06-30 15:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja nadana przez Maryję

[ TEMATY ]

Zielona Góra

koncerty

Przemysław Szczotko

PS

Projekt adwentowo‑bożonarodzeniowy

Archiwum Przemka Szczotko

Informacje i kontakt do wykonawcy na stronie www.przemekszczotko.pl

Informacje i kontakt do wykonawcy na stronie www.przemekszczotko.pl

Przemek Szczotko, znany zielonogórski muzyk i wokalista przygotował program adwentowo-bożonarodzeniowy.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: liczy się tylko miłość

2024-05-15 10:30

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

„Chrześcijańska miłość obejmuje to, co nie jest urocze, oferuje przebaczenie, błogosławi tych, którzy przeklinają. Jest to miłość tak śmiała, że zdaje się prawie niemożliwa, a jednak jest jedyną rzeczą, która po nas pozostanie. Jest to «ciasna brama», przez którą musimy przejść, aby wejść do Królestwa Bożego” - mówił papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Swoją katechezę Ojciec Święty poświęcił teologalnej cnocie miłości.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję