Reklama

Kościół

Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2023. Pokój nam wszystkim!

1 lutego 2023 została odkryta dziewiąta edycja Zdrapki Wielkopostnej 2023. Influencerzy ujawnili wygląd oraz hasło wielkopostnych ćwiczeń ze Zdrapką.

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Materiały własne Zdrapka Wielkopostna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przeżywać Wielki Post, gdy świat wokół nas szaleje? W obliczu skutków pandemii, wojny, kryzysów światowych i osobistych coraz częściej brakuje nam oparcia, poczucia bezpieczeństwa – dopóki nie usłyszymy słów: „Pokój Mój daję wam”. Dlatego przez 40 dni postu będziemy wprowadzać Boży pokój do naszych serc i do naszego otoczenia. Będziemy przyjmować błogosławieństwo i przekazywać je dalej. Obejmiemy wysiłkiem i modlitwą trudne obszary naszego życia. Powierzymy Panu Bogu sprawy duże i małe, swoje i bliskich.

Przychodzimy z pokojem i błogosławieństwem. Odkryj, przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyzwanie dla ciała i ducha

Zdrapka Wielkopostna już po raz 9. zaprasza do aktywnego i świadomego przeżywania Wielkiego Postu. Dzieło tworzone we współpracy z katolickimi influencerami, wspólnotami religijnymi i mediami każdego roku inaczej odpowiada na wyzwania, jakie stawia przed nami świat. Z wsłuchiwania się w różne głosy i inspiracje rodzi się zestaw zadań, które można realizować samodzielnie lub z innymi – z rodziną i we wspólnocie. Zadania bazują na trzech tradycyjnych praktykach wielkopostnych: modlitwie, poście i jałmużnie. Akcentują przy tym ich pozytywny wydźwięk, dobre owoce ich praktykowania. Zdrapkowe ćwiczenia pozwalają zaprosić Pana Boga do naszego zwyczajnego życia i powierzyć Mu wszystko to, co nas najbardziej zajmuje: relacje z bliskimi, obowiązki, czas wolny, zdrowie, aktywność fizyczną czy troskę o środowisko. A przy okazji pokazują, że wysiłek duchowy może sprawiać radość.

Zdrapka Wielkopostna – jak korzystać

Zasada działania jest zawsze podobna: na początku postu odkrywamy temat zdrapki, co roku inny. To on będzie naszym motywem przewodnim przez najbliższe 40 dni. Następnie każdego dnia zdrapujemy kolejne pola, na których czekają konkretne zadania do wykonania.

Brzmi jak wciągająca zabawa? Bo tak właśnie jest! Ale nie dajmy się zmylić – nawet najprostsze zadania kryją w sobie drugie dno. Skłaniają do refleksji, zachęcają do zmiany, wyrywają z codziennej rutyny. Poza tym to od nas zależy, jak bardzo zaangażujemy się w ich realizację. Treść zadań określa minimum potrzebne do ich wykonania. Ale jeśli poczujemy wewnętrzne ponaglenie, jeśli jakiś temat mocno nas poruszy, możemy poświęcić mu więcej uwagi.

Reklama

Zainspiruj się

Nowością w tegorocznej edycji zdrapki jest częściowa rezygnacja z porządku chronologicznego. Na niektórych polach daty zastąpione zostały inspiracjami typu „WIARA”, „MODLITWA”, „DZIAŁANIE”, „RUSZAJ W TEREN”. Nie trzeba zdrapywać po kolei. Można kierować się potrzebą ducha i ciała.

Współtwórcami najnowszej edycji są: s. Anna Maria Pudełko (@apostolinka), @Krzysztof Dzieńkowski SJ (@krzychu_jezuita), Marcin Gomułka, @zakochana_w_jezusie, @jagopeppermint, Olivia i Piotr (@podboje_we_dwoje), Tomasz Samołyk, Paulina Chmielewska, Małgorzata Bartas-Witan (Wzrastanie, Polskie Radio), ks. Sebastian Picur (@ks.sebastianpicur), ks. Dariusz Kamiński (@montenegrus), ks. Krzysztof Kołtunowicz (@xkoltunowicz), ks. Piotr Jarosiewicz (@ks.piotrjarosiewicz), ks. Teodor Sawielewicz (@teobankologia), ks. Paweł Michalewski (@ksiadznarowerze), ks. Tomasz Kozłowski (@ksiadznarolkach) i wielu innych!

Zdrapka posiada Nihil Obstat. Organizatorem akcji jest Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Polsce (wzch.org.pl). Zamówienia na zdrapkę można składać na stronie internetowej: zdrapkawielkopostna.pl

Odkryj pokój i błogosławieństwo. Przyjmij, przekaż dalej! Spróbujesz?

2023-02-01 10:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdrapka Wielkopostna – podejmij wyzwanie

[ TEMATY ]

Wielki Post

zdrapka wielkopostna

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

wielkopostne postanowienia

Katarzyna Krawcewicz

Zdrapka Wielkopostna to ponad 40 wyzwań pomagających w głębszym przeżyciu Wielkiego Postu

Zdrapka Wielkopostna to ponad 40 wyzwań pomagających w głębszym przeżyciu Wielkiego Postu

Caritas diecezjalna zachęca młodych ludzi (i nie tylko) do głębszego przeżycia Wielkiego Postu.

- Po pandemicznej przerwie wracamy do Zdrapki Wielkopostnej. Przekazaliśmy ją wolontariuszom Szkolnych Kół Caritas i innym zainteresowanym osobom. Chcemy w ten sposób zachęcić młodych ludzi do głębszego przeżycia Wielkiego Postu. Te czterdzieści zadań to takie minirekolekcje. Tematem przewodnim w tym roku jest pokój, w nawiązaniu również do tego, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów – wyjaśnia Dominika Łapucha z Caritas diecezjalnej. – Każdego dnia zdrapujemy jedno zadanie. Na odwrocie Zdrapki zamieszczone są komentarze do poszczególnych dni. Dodatkowo do zdrapania są też pola bez daty, które można zdrapać i zrealizować w dowolnym momencie.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

W pierwszym dniu wizyty, 15 maja, gwinejski purpurat spotkał się z alumnami, moderatorami i wykładowcami włocławskiego WSD. Dzień rozpoczął się Mszą św. w seminaryjnym kościele, której przewodniczył kard. Sarah, a koncelebrowali m.in. biskup włocławski Krzysztof Wętkowski oraz biskup senior Stanisław Gębicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję