Reklama

Niedziela Kielecka

Nie tylko podziwiać, a naśladować

W wigilię Wszystkich Świętych w kościele w Brzezinach bp Jan Piotrowski dokona rekoronacji obrazu Matki Bożej, czczonej jako Królowa Wszystkich Świętych. W czasie Eucharystii 31 października o godz. 17.00 poświęci również nowe szaty dla wizerunku Madonny z II poł. XVII wieku.

Niedziela kielecka 44/2022, str. IV

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

Damian Zegadło

Wizerunek z ołtarza głównego odbiera cześć od ponad 300 lat

Wizerunek z ołtarza głównego odbiera cześć od ponad 300 lat

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości w Brzezinach rozpoczęło triduum odpustowe. W sobotę w kościele zabrzmiał Akatyst o NMP. W niedzielę w czasie Eucharystii bp Andrzej Kaleta wprowadzi relikwie rzymskich męczenników: św. Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy. Wieczorem odbędzie nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych. W odpust parafii o godz. 12.00 ks. proboszcz Józef Knap będzie sprawował Eucharystię dziękczynną za opiekę Matki Bożej i Wszystkich Świętych nad parafią. Wieczorem – Różaniec na cmentarzu.

Najlepszy krawiec

– Kiedy św. Faustyna Kowalska zobaczyła namalowany obraz Pana Jezusa Miłosiernego, żaliła się do Pana: „Kto Cię wymaluje tak pięknym, jakim jesteś?”. – Wtem usłyszała takie słowa: „Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce Mojej” (Dz. 313). Dla Królowej Wszystkich Świętych również nie ma tak dostojnych materiałów, które byłyby Jej godne. Poza tym forma nie może przewyższać treści i nie chcę, aby ludzie skupiali się na szatach i koronach, a nie na najświętszych postaciach obrazu. Chcieliśmy jednak uczynić je jak najpiękniejszymi. Suknie i korony dla Maryi powstały w Pracowni Drapikowski Studio Mariusza Drapikowskiego z synem. To utytułowany i wybitny artysta, bursztynnik, którego dzieła sztuki sakralnej są prawie na wszystkich kontynentach. W tej pracowni powstały suknie dla Ikony Jasnogórskiej, nowe sukienki i korony dla Matki Bożej w Piekoszowie czy monstrancje z bursztynu dla sanktuariów na świecie, które są centrami modlitwy o pokój – opowiada proboszcz ks. kan. Józef Knap. To najlepszy krawiec dla Matki Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy ks. Józef przedstawił plany rekoronacji obrazu parafianom, jego propozycja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Każdy chciał, aby Matka Boża wyglądała jak najpiękniej. Szaty i korony są dziękczynnym wotem. Zaczęły spływać dary materialne w postaci złotej biżuterii, drogich kamieni, obrączek, pierścionków, ofiar pieniężnych ofiarowanych z serca od parafian, którzy chcieli wyrazić wdzięczność Maryi za otrzymane łaski.

Reklama

Prezenty

Ale nie tylko piękne szaty ozdobią Maryję. Chcieliśmy, aby nasze modlitwy zostały przez ten strój zmaterializowane. Pod Jej sercem (między obrazem a nową suknią) znajduje się kilkadziesiąt próśb, podziękowań i podjętych zobowiązań na karteczkach w zamkniętych w metalowych tulejkach, o treści znanej jedynie Maryi, – Zachęcałem wszystkich gorąco, aby ofiarowali duchowe dary Matce Bożej z okazji rekoronacji obrazu. To stara tradycja, dawniej wierni wkładali liściki i prośby pod biały obrus przy ołtarzu. Na moją prośbę odpowiedziało kilkadziesiąt osób. Mogły to być deklaracje podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, odmówienia Nowenny Pompejańskiej, nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, podjęcie postu, zobowiązania abstynencji w intencji kogoś… W ten sposób parafianie przynieśli najpiękniejsze prezenty Matce Bożej, a nasz obraz jest ubrany nie tylko w piękne złote korony i suknie, ale także w nasze modlitwy, wyrzeczenia i duchowe dary – tłumaczy ks. Knap. W maju dla dzieci (ale nie tylko) został ogłoszony konkurs plastyczny z nagrodami na najpiękniejszą szatę dla Matki Bożej. Potem powstała specjalna wystawa z zebranych prac.

Do Królowej Wszystkich Świętych

Proboszcz podkreśla, że kult do Matki Bożej jest bardzo żywotny w parafii. Dużą frekwencją cieszą się nabożeństwa majowe, październikowe, fatimskie, odprawiane w każdą środę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Za pośrednictwem Kurii diecezjalnej Proboszcz podjął starania w Kongregacji Dyscypliny Kultu Religijnego w Watykanie o zezwolenie wiernym nawiedzającym kościół na uzyskanie odpustu zupełnego z racji rekoronacji obrazu. Ponadto wystąpił z prośbą o Imprimatur o zatwierdzenie specjalnego nabożeństwa i towarzyszących mu pieśni do Królowej Wszystkich Świętych.

Damian Zegadło, parafianin prowadzący stronę internetową parafii, podkreśla, że zapisy o wotach, jakie zamieszczane były dawnej przy obrazie, mogą wskazywać że kult wizerunku istnieje od stuleci. Przed tym obrazem parafianie wymodlili wiele łask. Od II poł. XIX wieku wizerunek był pokryty rzeźbioną w drewnie sukienką w złotym kolorze, wykonaną w Warszawie. Ostatnia renowacja obrazu wraz z ołtarzem miała miejsce w 2008 r. – Badania konserwatora potwierdziły, że obraz jest barokowy z II poł. XVII w., namalowany na wzór obrazu Salus Populi Romani i był niegdyś częścią pewnej całości – wyjaśniał Damian Zegadło.

Reklama

Święci są zapraszani

Relikwiarze zgromadzone są przy ołtarzu w kościele Wszystkich Świętych. Jest już ich kilkadziesiąt. Każdy wykonany specjalnie dla relikwii. Patrząc na nie, rodzi się uczucie że człowiek znalazł się właśnie w najlepszym towarzystwie, wśród tych, którzy z odwagą wiary przeszli przez życie tak, by dojść do chwały nieba. A największą relikwię, jaka jest w kościele – cząstkę drzewa Krzyża Świętego – podarował pochodzący z parafii abp Tadeusz Wojda. Podczas peregrynacji tych relikwii, w każdej rodzinie oddawano cześć męce Chrystusa, przez którą dokonało się zbawienie świata.

Wspólnota w Brzezinach od lat rozwija kult świętych i błogosławionych. Tutaj do kościoła święci są po prostu zapraszani, a wprowadzenie ich relikwii zawsze jest wielkim wydarzeniem duchowym. Łączy się z modlitwą wspólnoty i starannym przygotowaniem całej liturgii, łącznie z kazaniami przybliżającymi charyzmat konkretnego świętego. Niedawno panteon świętych w Brzezinach poszerzył się o relikwie św. Alojzego Gonzagi, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego czy założyciela Opus Dei Josemaria Escrivy.

Pomost między niebem a Ziemią

Marzeniem Proboszcza jest, by w przyszłości wszystkie relikwie znalazły swoje miejsce w specjalnej kaplicy, tuż przy kruchcie. Na razie jednak wspólnota podejmuje wiele pilniejszych prac, jak choćby ogrzewanie gazowe w kościele, restauracja chóru, naprawa dachu, krzyża na wierzy kościoła, ukończenie plebanii z salkami parafialnymi, a wcześniej remont budynku gospodarczego z przygotowaną kaplicą przedpogrzebową i wiele innych. Podkreśla, że wszystkie te inwestycje udały się dzięki pracy, otwartości i hojności parafian, którzy wspólnie dbają o kościół i jego otoczenie. Istnieje wzajemna zależność między podejmowanymi pracami zewnętrznymi a rozwojem życia moralnego.

W wigilię Wszystkich Świętych młodzież, pod przewodnictwem Biskupa, ruszy z patronami świętych i błogosławionych w procesji wokół kościoła. Zwieńczy ona uroczystości rekoronacji. Święci, odbierający cześć w kościele w Brzezinach, są pomostem między niebem a Ziemią. – Zarówno jednak święci, jak i Matka Boża ze Swoim i Bożym Synem patrząca na nas w pięknych szatach z obrazu, nie są tylko po to, by ich podziwiać, ale naśladować. Niech łaska uświęcająca, ufność i wiara w świętych obcowanie, pomogą nam nawracać się i uświęcać każdego dnia – mówi Proboszcz.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złote korony dla Maryi

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lublin

Latyczów

koronacja obrazu

Urszula Buglewicz/Niedziela

Rekoroancji dokonał abp Stanisław Budzik

Rekoroancji dokonał abp Stanisław Budzik

W święto Matki Bożej Różańcowej abp Stanisław Budzik rekoronował łaskami słynący obraz Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji. Kopia obrazu Salus Populi Romani znajduje się w kościele przy ul. Bursztynowej w Lublinie.

Zwyczaj przedstawiania Matki Bożej w szatach królewskich i z królewską koroną na głowie istnieje w Kościele od dawna; od XVI w. upowszechniła się tradycja nakładania koron na szczególnie ważne, słynące łaskami wizerunki Matki Najświętszej. Pierwszy taki obraz w Polsce ukoronowano na Jasnej Górze w 1717 r. Później zaczęto przyozdabiać koronami kolejne obrazy, w tym obraz Matki Bożej Latyczowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: dzisiaj Bóg ma twarz Eucharystii

2024-05-30 16:23

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Boże Ciało

Karol Porwich / Niedziela

O ocalenie godności osoby ludzkiej, małżeństwa, macierzyństwa i rodziny, o wierność Chrystusowi i Maryi zaapelował dzisiaj abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który przewodniczył uroczystości Bożego Ciała i procesji, która przeszła ulicami Częstochowy z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę. Procesję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego w archikatedrze Świętej Rodziny.

Na początku Mszy św. arcybiskup przypomniał, że „każda Eucharystia gdziekolwiek jest sprawowana czy to w drewnianym wiejskim kościółku, czy w bazylikach Rzymu i świata, czy nawet na ulicach i stadionach jest statio orbis, stacją zatrzymania się świata” . – Wychodząc na ulice naszego miasta w procesji na Jasną Górę pragniemy dać świadectwo, że historia Jezusa to nie jest mit o zwycięzcy ani opowieść ku pokrzepieniu serc, ale rzeczywista Jego obecność pośród nas –powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Nie mamy nic cenniejszego

2024-05-31 12:21

Mateusz Góra

    Procesja Bożego Ciała wokół rynku w Nowym Sączu to długowieczna tradycja.

    Co roku wierni tłumnie gromadzą się pod bazyliką św. Małgorzaty, skąd wyruszają do czterech ołtarzy, przygotowanych wokół sądeckiego ratusza. – To tradycja od wielu lat, pamiętająca pewnie czasy średniowiecza. Nie udało się jej przezwyciężyć nawet komunistom, bo pamiętam, jak tłumnie odbywała się w czasach, gdy proboszczem w bazylice był ks. Lisowski. Rynek sądecki daje dowód tego, że tradycja nie umarła, a wręcz kwitnie, bo był pełen ludzi. Możemy się tylko cieszyć i trudno byłoby tego nie kontynuować i nie przekazywać na przyszłość, dlatego są ze mną synowie – podkreślił Krzysztof, jeden z uczestników procesji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję