Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ku czci Jana Pawła II

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły jest wciąż powodem do realizacji wielu przedsięwzięć. W licznych kościołach diecezji, szpitalach czy hospicjum odbyła się intronizacja relikwii naszego Papieża.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Jan Paweł II powtarzał, że Pan Bóg na różne sposoby prowadzi człowieka i działa w nim na różnych polach.

Wojtyła nieodkryty

Tomy papieskich przemówień i filozoficzno-teologicznych rozważań Karola Wojtyły to skarb wciąż nieodkryty i trudne wyzwanie dla badaczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ciekawą inicjatywę nadal realizuje w diecezji sosnowieckiej parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle. Z racji 100. rocznicy urodzin papieża przez 100 dni codziennie ukazuje na swej internetowej stronie jeden z tematów nauczania i życia św. Jana Pawła II. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Izabeli Świtalskiej można przypomnieć sobie każdego dnia jeden z wymiarów życia i posługiwania apostolskiego Ojca Świętego. W 72. dniu nawiązano do słów: Świętymi bądźcie! Na ten temat w rubryce „Głos św. Jan Paweł II” można przeczytać: „Trzeba, ażebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia spełnili obowiązek, powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu. Na wielu sprawdziły się w pełni słowa z Księgi Mądrości: „Bóg […] doświadczył ich jak złoto w tyglu i przyjął ich jak całopalną ofiarę”. Dzisiaj chcemy oddać im cześć za to, że nie lękali się podjąć próby, i za to, że nam pokazali drogę, którą trzeba iść w trzecie tysiąclecie. Oni są dla nas jakimś wołaniem i wezwaniem zarazem. Ukazują swoim życiem, że światu takich właśnie potrzeba Bożych szaleńców, którzy będą szli przez ziemię jak Chrystus, jak Wojciech, Stanisław czy Maksymilian Kolbe i wielu innych. Takich, którzy będą mieli odwagę miłować i nie cofną się przed żadną ofiarą w nadziei, że kiedyś wyda ona owoc wielki”.

Oprócz tego zamieszczona jest informacja „Z kalendarza”: Pontyfikat Jana Pawła II jest niezwykły pod względem liczby beatyfikacji i kanonizacji. Od 1588 r., kiedy papież Sykstus V ustanowił procedurę procesu kanonizacyjnego, aż do 1978 r., do czasu wyboru na Stolicę Piotrową Jana Pawła II, Kościół kanonizował 302 świętych. Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu, podczas 148 beatyfikacji ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX. Podczas 51 kanonizacji ogłosił 482 świętych, w tym 11 Polaków. Jan Paweł II jako pierwszy w dziejach papież beatyfikował małżeństwo, Marię i Luigi Beltrame Quattrocchi. Dokonując beatyfikacji i kanonizacji Jan Paweł II ukazywał nie tylko, że świętość dostępna jest dla każdego z nas, ale przede wszystkim przypominał, iż jest ona każdemu z nas zadana.

Reklama

Na koniec w postaci „Myśl na dziś” można wszystko zakończyć rozważaniem: Taki duży, taki mały może świętym być… Taki ja i taki Ty może świętym być!

Muzyczna opowieść

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu urodzin papieża i ciekawej inicjatywy wiernych z Chechła pod kierunkiem proboszcza parafii ks. kan. Marka Szeląga będzie spektakl „Chrzest 966. Źródło” – muzyczna opowieść o najważniejszych naszego narodu. – Spektakl przypomni, jak fundamentalne znaczenie ma wydarzenie z roku 966. W oparciu o krzyż i cytaty sługi Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II będzie można raz jeszcze przeżyć wygrane bitwy i momenty klęsk. Na spektaklu widz poczuje, że Polska jest w nas, z honorem spojrzy także na naszą flagę narodową. Będzie można usłyszeć autorskie utwory muzyczne i znane polskie pieśni. Poczujemy raz jeszcze tę dumę, że mieliśmy i mamy dziś świętego – Papieża Polaka i jego bogate nauczanie oraz świetlany przykład do naśladowania – stwierdza proboszcz parafii ks. kan. Marek Szeląg. Koncert odbędzie się w kościele parafialnym w Chechle, w niedzielę 25 października o godz. 16.30. Nauczanie Ojca Świętego można studiować na stronie www.parafia.chechlo.com.pl .

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: polonijne czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

Rzym

Polonia

św. Jan Paweł II

Adam Bujak/Biały Kruk

Pod hasłem: „Jesteśmy” w Niedzielę Palmową, 2 kwietnia, odbędzie się polonijne czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II. Organizują je: Fundacja Jana Pawła II w Watykanie, Duszpasterstwo Polaków w Rzymie przy kościele św. Stanisława BM, przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz przy kościele św. Mikołaja w Ostii. Tego dnia przypada 18. rocznica śmierci Papieża Polaka. Początek o godz. 21.00.

„Podczas tego spotkania przeczytamy fragment Ewangelii według św. Mateusza, który przypomina nam o warunkach, jakie powinien spełniać każdy człowiek, żeby naśladować Pana Jezusa. I do tych słów z Ewangelii św. Mateusza usłyszymy obszerny komentarz św. Jana Pawła II, który wygłosił 25 lat temu, 2 kwietnia na placu św. Jana na Lateranie podczas spotkania z młodzieżą rzymską. Mamy nadzieję, że będzie to dobra okazja dla nas, żeby wyrazić wdzięczność Panu Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II - zaznacza ks. Jarosz. - To przesłanie mówi nam, żebyśmy wzięli swój krzyż, odkryli zawarte w nim orędzie miłości i przebaczenia, następnie zanieśli to orędzie do swoich rodzin, do ludzi, których spotykamy, do wszystkich części świata, także do tych, którzy z różnych powodów są daleko od Pana Boga” - mówi ks. Tomasz Jarosz z kościoła św. Stanisława w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski nazwał „swoistym apogeum" Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej, ponieważ z wszystkich kościołów archidiecezji wyjdą na zewnątrz procesje eucharystyczne, w czasie których ludzie publicznie wyznają wiarę w prawdziwą, realną obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Zaznaczył, że centralna procesja w Krakowie kroczy szlakiem „testamentu eucharystycznego" Chrystusa. Wskazał na słowa-klucze kolejnych stacji: moc, ofiara, być, przyjaźń i w tym kontekście zwrócił uwagę na szczególną więź między Chrystusem a ludźmi. Podkreślił, że warunkami bycia przyjacielem Jezusa jest znajomość Jego nauki, zgodne z nią postępowanie, czyli bezinteresowna miłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję