Reklama

Niedziela Legnicka

Cel – Jasna Góra – osiągnięty

Niedziela legnicka 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 7 sierpnia był dniem zakończenia 26. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę. Na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup senior Stefan Cichy, w koncelebrze z księżmi, którzy uczestniczyli w pielgrzymce, jak i przybyłymi tego dnia do Częstochowy gośćmi.

Pątnicza brać

Zawsze w ostatnim dniu do pielgrzymów pieszych dołączają pątnicy, którzy przyjechali z terenu całej diecezji. Wśród nich są też osoby tworzące grupy duchowego uczestnictwa. Jedni przyłączyli się do pielgrzymów w podczęstochowskiej Blachowni, inni dołączyli na ostatnim odcinku z Kawodrzy na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gościnni biali bracia

Legnicką pielgrzymkę ze Szczytu Jasnogórskiego powitał o. Krystian Gwioździk OSPPE, podprzeor klasztoru. – W imieniu stróżów jasnogórskiego Sanktuarium, Ojców i Braci Paulinów, serdecznie witam i pozdrawiam 26. Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Legnickiej. Jesteście zmęczeni, ale szczęśliwi. Przybywacie, by powierzyć i zawierzyć najlepszej Matce, za Jej pośrednictwem, Miłosiernemu Ojcu wszystkie wasze troski i radości, a także ten rok, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jasna Góra to bastion polskości. Tu opierała się zawsze nadzieja Narodu. Waszemu pielgrzymowaniu przyświecało hasło: „Tu zawsze byliśmy wolni”. Tak o Jasnej Górze mówił św. Jan Paweł II. Za tę wolność jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności i Matce Najświętszej. Ale ta wolność została nam dana i zadana. Mamy o nią dbać, umacniać i bronić przez modlitwę i uczciwe życie chrześcijańskie. Niech wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani przyniesie błogosławione owoce zarówno idącym, jak i tym, którzy zmierzali tu duchowo – mówił o. Krystian.

Przewodniczący Mszy św. bp Stefan Cichy w homilii nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymkowego. – To Chrystus Pan nas uwolnił. To On nas obdarzył prawdziwą wolnością. Winniśmy stale wpatrywać się w krzyż Chrystusa – dlatego na czele każdej pielgrzymki niesiemy krzyż – bo podążamy za Chrystusem ukrzyżowanym, jako Jego uczniowie – mówił Ksiądz Biskup. – Idziemy, pamiętając, za jaką cenę wyzwolił nas nasz Zbawiciel.

Reklama

Bp Cichy przypomniał także, że mamy do dyspozycji dar sakramentów świętych zostawionych przez Zbawiciela, które pomagają nam w wysiłkach podejmowanych dla wewnętrznego wyzwolenia. To sakrament pokuty i Eucharystii.

– Moi drodzy, kończycie 26. pielgrzymkę na Jasnej Górze. Każdy ma swoje doświadczenia. Mieliście piękne dni, chociaż trudne, bo bardzo upalne. Na progu pielgrzymki życzyłem wam, żeby nie nawiedzały was burze i jak się okazuje, te groźne burze was omijały. Przybyliście dzisiaj, aby podziękować Bogu za przeżytą pielgrzymkę, by nabrać sił do codziennego życia tą prawdą, że dzięki Chrystusowi czujemy się wolni. Że zwłaszcza tutaj, na Jasnej Górze, zawsze byliśmy wolni. Tak więc po powrocie z pielgrzymki macie kontynuować to, co przeżywaliście w tych dniach pielgrzymowania. Pamiętajcie więc i o tych słowach, które do was kierowano i o krzyżu, który was prowadził. Pamiętajcie, by zawsze Panu Bogu dziękować za wolność i żyć prawdziwym duchem wolności – życzył pielgrzymom bp Cichy.

Oprawę liturgiczną, jak zawsze, przygotowali pielgrzymi. A na zakończenie słowa podziękowania adresowane do pielgrzymów, służb i wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z pielgrzymką wystosował ks. Mariusz Majewski, jej główny przewodnik i organizator.

Pielgrzymka służbami stoi

Każdej pielgrzymce towarzyszą różne służby. To dzięki pracy osób w nie zangażowanych pielgrzym może rozpocząć każdy dzień nie tylko od porannej modlitwy, ale i gorącej herbaty czy kawy, może kupić świeże pieczywo czy słodką bułkę, może liczyć na to, że jego bagaż znajdzie się w kolejnym miejscu noclegowym, a wyruszając w drogę, będzie wędrował nią bezpiecznie, dzięki opiece porządkowych i we właściwym kierunku. Można też było zawsze liczyć na pomoc medyków z zespołu karetki pogotowia. Tę rolę wobec pielgrzymów spełniają tzw. służby, czyli grupa „0”. – Grupa ta liczy prawie 80 osób. To właśnie dzięki ich pracy, czasem zauważalnej, czasem nie, pielgrzymi nie ustawali w drodze – mówi ks. Mateusz Rycek, kierownik ds. logistycznych pielgrzymki.

Reklama

Akcenty patriotyczne

W bieżącym roku ich nie brakowało. Z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pielgrzymi założyli biało-czerwone opaski, a 1 sierpnia o godz. 17.00 w Godzinie „W” uczcili poległych i zrujnowaną stolicę. Barwy biało-czerwone towarzyszyły im w tym roku częściej, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kiedy za Oławą pątnicy przekraczali 100. kilometr swojej wędrówki do Częstochowy, to odśpiewali hymn państwowy.

Dobrodzieje

Znów nie zabrakło dobrych serc na trasie pielgrzymkowej. Przechodząc przez poszczególne miejscowości, pielgrzymi wspierani byli przez mieszkańców, dzielących się tym, co mieli. Przede wszystkim wodą, ale i owocami czy warzywami. Natomiast miejsca postojowe, to swoiste oazy ludzkiej dobroci, np. Żurawina, Jarosławice, Tarnowiec i inne miejscowości na długo pozostaną w pamięci piegrzymów jako miejsca niezwykłej gościnności.

Pielgrzymkowe intencje

Ale pielgrzymka to przede wszystkim osobisty trud i wysiłek ofiarowany w jakiejś intencji. Część z tych intencji była przekazana pielgrzymom w ich rodzinnych miejscowościach – w ramach poczty pielgrzymkowej. Ktoś, kto nie mógł osobiście uczestniczyć w pielgrzymowaniu, mógł poprosić o modlitwę pielgrzymów, zapisując ją i przekazując na ręce przewodnika grupy. Były one różnorakie: dziękczynne i błagalne. Były podziękowania za zdanie matury, była modlitwa za osoby chore, czczono rocznice urodzin i śmierci. Były prośby o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla rodzin, dzieci, wnuków, znajomych i wiele innych. Aby były one „czyste” przed Bogiem, pielgrzymi sami musieli też przejść – jak to mówił główny przewodnik pielgrzymki ks. Mariusz Majewski – duchowy prysznic. Miało to miejsce podczas nabożeństwa pokutnego w Oławie, prowadzonego przez ojca duchownego pielgrzymki ks. Krzysztofa Wiśniewskiego. – Wchodzimy w zdrój ożywczy przez sakrament pokuty. Pielgrzymka bowiem to także wejście w siebie i w zdrój Bożego Miłosierdzia. Stąd to nabożeństwo odprawiane w kościele Bożego Miłosierdzia w Oławie – mówił ks. Majewski.

Reklama

Studio pielgrzymkowe

Podczas trwania pielgrzymki, podobnie jak w poprzednich latach, działało Studio Pielgrzymkowe diecezjalnego Radia Plus Legnica. Każdego wieczoru przedstawiane były na antenie relacje z trasy pielgrzymki oraz podejmowano modlitwy w łączności z pielgrzymami Grupy Duchowego Uczestnictwa.

Na zakończenie warto przypomnieć, że 15 września odbędzie się epilog pielgrzymki na trasie z Legnicy do Legnickiego Pola.

2018-08-14 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piesze pielgrzymki na Jasną Górę – światowy fenomen

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Archiwum Pielgrzymki Wrocławskiej

Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż pozostaje światowym fenomenem. Rocznie przybywa do Częstochowy ponad 300 dużych grup, a w nich ok. 250 tys. osób. Do słynnego w świecie sanktuarium wiedzie ponad 55 szlaków pątniczych, którymi przybywa rocznie ok. 350 pielgrzymek.

Historia pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę sięga początków istnienia klasztoru. Duże zorganizowane grupy przybywają tu od XV wieku. Pierwsza zorganizowana pielgrzymka piesza dotarła do sanktuarium w 1434 r. kiedy to po odrestaurowaniu Obrazu Matki Bożej zniszczonego po rabunkowym napadzie na klasztor, w uroczystej procesji przeniesiono Ikonę z Krakowa do Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Gospel Mass na 200 wykonawców

2024-04-22 10:40

Magdalena Lewandowska

Wielki kościół pw. św. Maksymiliana wypełnił się po brzegi wykonawcami i słuchaczami.

Wielki kościół pw. św. Maksymiliana wypełnił się po brzegi wykonawcami i słuchaczami.

Niezwykłe wydarzenie muzyczne przyciągnęło do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego tłumy!

Osiem chórów i orkiestra dęta – łącznie prawie 200 osób pod batutą Sebastiana Sikory – wykonało Koncert Gospel Mass. To połączenie tradycyjnych pieśni gospel z klasycznymi kompozycjami muzyki sakralnej. W pierwszej części wybrzmiała Missa Brevis, w drugiej Gospel Mass. – Od zawsze marzyłem, żeby wykonać dwa cykle mszalne Jacoba de Haana: Missę Brevis i Gospel Mass i to marzenie się spełnia przy udziale ogromnej ilości osób śpiewających i grających – mówił dyrygent Sebastian Sikora.

CZYTAJ DALEJ

Dekanalne Spotkanie Presynodalne

2024-04-23 00:02

Wiktor Cyran

W parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu odbyło się dekanalne spotkanie zespołów presynodalnych z dekanatów Wrocław – Kozanów oraz Wrocław – Osobowice. Księża wraz z wiernymi uczestniczyli w konferencji, trwali na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem oraz spotkali się na wspólnej agapie.

Ksiądz Tomasz Kowalski podkreśla, że czas wielu katechez już za nami. Dzisiaj odbyła się przedostatnia katecheza dotycząca listu do kościoła w Filadelfii. Jest to piękny list, również jak wcześniejsze zachęca nas do czujności, z ścisłym nadawcą listu, a więc z Panem Jezusem. I dzisiaj takie zdanie, które jak myślę jest takim centrum tego listu to zdanie, które zachęca do bycia wytrwałym, do tego aby trwać przy słowie, do tego aby zachować imię Pana Jezusa, nadawcy listu i w ten sposób stać się filarem, fundamentem w świątyni Pana Jezusa. Myślę, że to jest jedno z ważniejszych przesłań tego listu – opowiada ks. Tomasz, dodając: - Teraz czeka nas moment otwarcia synodu. Już za niecały miesiąc bo 19 maja ksiądz abp Józef Kupny podczas uroczystej Eucharystii we wrocławskiej katedrze otworzy oficjalnie synod dzięki czemu grupy presynodalne staną się grupami synodalnymi i wejdziemy już w taką intensywną ale bardzo piękną fazę synodu – ogłasza członek sekretariatu synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję