Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wygrał, przegrał, zremisował

To wydarzenie będzie długo komentowane, omawiane, obecne w medialnych przekazach. Nie codziennie, nie co roku, a nawet nie co dekadę odbywają się spotkania prezydentów Rosji (ZSRR) i USA. Nie znamy przebiegu szczytu w Helsinkach, choć wiadomo, że nie było wspólnego komunikatu; obaj prezydenci trzymali się utartych już dawno szlaków, a Europie Środkowej na razie nie grożą nowa Jałta czy nowy podział wpływów. Tymczasem właśnie tego bali się wszyscy: USA mają na głowie rywalizację z Chinami. Słaba Rosja może być i sojusznikiem, i przeciwnikiem.

Nie wiemy, czy w dłuższym okresie notowania prezydenta Rosji będą rosły, a sympatia do przywódcy USA – spadnie. Może tak być. Szczyt był sukcesem Putina bardziej niż Trumpa, a decyduje o tym już fakt, że się odbył, i to mimo okupacji Krymu i Donbasu oraz prowadzonej przez Kreml polityki na Bliskim Wschodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie wiemy, jak było z przejęzyczeniem – jak to nazwał sam Trump – które miało mu się przydarzyć na konferencji po zakończeniu szczytu. Twierdzi, że źle się wyraził w jednym zdaniu, gdy chciał powiedzieć, że nie widzi powodu, dla którego Rosja nie miałaby być krajem, który ingerował w wybory w USA w 2016 r.

W sondażu telewizji CBS News większość – 55 proc. – Amerykanów wyraziła rozczarowanie postępowaniem prezydenta Trumpa podczas spotkania na szczycie w Helsinkach; odmiennego zdania było 32 proc. ankietowanych. W oczach Amerykanów, a to jest dla Trumpa najważniejsze, prezydent USA ani nie przegrał, ani nie wygrał. Zremisował.

Wojciech Dudkiewicz

Rosyjska odpowiedź

Kilkuset ukraińskich przedsiębiorców, polityków i urzędników mogą dotknąć sankcje rosyjskiego rządu. Do końca lipca br. ministerstwa finansów, gospodarki i handlu mają sporządzić listę importowanych z Ukrainy towarów, na które zostanie nałożone embargo. Aktywa, które Ukraińcy mają w Rosji, zostaną zamrożone, mogą oni też stracić nieruchomości. Ograniczenia uderzą w setki ukraińskich firm, dla których rosyjski rynek ma zostać zamknięty. W ten sposób Moskwa odpowie na sankcje wprowadzone wcześniej przez Kijów. Po aneksji Krymu i wybuchu walk w Donbasie Ukraina dołączyła do krajów Unii Europejskiej i USA, które nałożyły sankcje, oraz wprowadziła własne. Mimo tlącej się od czterech lat wojny Rosja wciąż pozostaje głównym partnerem handlowym Ukrainy

Reklama

jk

Narodowy dom

Izrael jest „narodowym domem Żydów” i tylko oni mają na jego terytorium prawo do narodowego samookreślenia, głosi ustawa, którą – niewielką większością głosów – przyjął Kneset. Przyjęcie ustawy o żydowskim charakterze państwa nie mogło nie wywołać protestów, tym bardziej że ma ona moc prawa zasadniczego, porównywalnego do konstytucji, której Izrael w formie pisanej nie ma. Jedynym językiem państwowym został hebrajski, a arabski (ojczysty dla jednej piątej obywateli) ma „status specjalny”, który dopiero zostanie szczegółowo określony. Premier Beniamin Netanjahu cieszył się po głosowaniu; powiedział, że ustawa jest momentem zwrotnym w historii syjonizmu i państwa izraelskiego. Na zarzuty arabskich posłów o uczynieniu z mniejszości obywateli drugiej kategorii odpowiedział: – Jak śmiecie tak mówić o jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie?

wd

Nie pomogło mu

Prezydent Emmanuel Macron, mimo zdobycia przez Francję mistrzostwa świata w piłce nożnej, nie zyskał na popularności. Choć kamery pokazywały, jak podskakuje przy każdym golu strzelonym Chorwatom na moskiewskich Łużnikach, a potem ściskającego wszystkich piłkarzy, okazało się, że wciąż dwie trzecie wyborców mu nie ufa. Według sondażu instytutu Odoxa, tylko 39 proc. Francuzów ma zufanie do głowy państwa, podczas gdy 61 proc. nie aprobuje jego działań. To o 2 punkty procentowe gorszy wynik niż przed rozpoczęciem mundialu.

jk

Prohibicja na całego

Może to jest sposób? Władze Turkmenistanu chcą wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży napojów alkoholowych. Taki zakaz obowiązuje już w stolicy kraju – Aszchabadzie. Mimo że Turkmenistan jest krajem muzułmańskim, za zakazem ponoć wcale nie stoją nakazy religijne, lecz jak oficjalnie stwierdzono – konieczność poprawy zdrowia publicznego. Zakaz sprzedaży alkoholu nie jest pierwszym tego typu obostrzeniem w Turkmenistanie: wcześniej zakazano palenia papierosów w miejscach publicznych.

jk

2018-07-25 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór jedności Trójcy Świętej

2024-04-16 13:37

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 17, 11b-19.

Środa, 15 maja

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26

[ TEMATY ]

KUL

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

W homilii hierarcha, nawiązując do tekstu dzisiejszej Ewangelii, podkreślił, że Chrystus trwa w nieustannej opiece i modlitwie za wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję