Reklama

Niedziela Kielecka

Hospicjum stacjonarne i ZOL – poświęcone

Niedziela kielecka 44/2017, str. 7

[ TEMATY ]

hospicjum

TD

Poświęcenie buskiego hospicjum poprzedziła modlitwa w kaplicy

Poświęcenie buskiego hospicjum poprzedziła modlitwa w kaplicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 października biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył uroczystościom oddania do użytku hospicjum stacjonarnego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w obrębie buskiego Szpitala Powiatowego. Na wydarzenie złożyła się wizyta księdza biskupa i zaproszonych gości w pomieszczeniach szpitalno-hospicyjnych i poświęcenie tych miejsc oraz Msza św. w kościele św. Brata Alberta

Jest to pierwsze hospicjum stacjonarne w mieście słynnym z uzdrowisk i drugie (stacjonarne) w diecezji kieleckiej. W początkowy etap jego funkcjonowania wielu ludzi – społeczników, darczyńców – włożyło dużo pracy, serca i zapału. W placówce może przebywać 24 podopiecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gotowi na pacjentów

Jak informuje Jarosław Zatorski – przedstawiciel organu prowadzącego, czyli Fundacji św. Brata Alberta i jeden z inicjatorów otwarcia placówki, obiekt będzie w stanie przyjąć 9 pacjentów w części hospicyjnej i 15 w ZOL. Stan użyczenia jest przewidziany na 3 lata.

Z kolei buski burmistrz Waldemar Sikora zaznacza, że placówka jest pierwszym tego typu obiektem na południu regionu. Z usług hospicjum i ZOL-u będą mogli korzystać głównie mieszkańcy trzech powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Burmistrz przypomina, że starania o budowę hospicjum w Busku-Zdroju trwały od 15 lat. W oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w miejscowej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 mln zł. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą na wsparcie lokalnych samorządów, aby dokończyć budowę docelowego hospicjum, w którym miejsce będzie mogło znaleźć ponad 55 pacjentów.

Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta podjęła również starania o uruchomienie od marca hospicjum domowego. Złożono wniosek o dofinansowanie do projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Reklama

Piętro dla chorych poświęcone

Bp Piotrowski poświęcił nowo wyposażone i będące po generalnym remoncie sale, rozpoczynając od kaplicy z obrazem „Ecce Homo”. W pierwszym obchodzie hospicyjnego piętra biskupowi towarzyszyli księża i kapelani buskich szpitali, a także Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Marian Jaworski – prezes Fundacji św. Brata Alberta, która realizuje inwestycję, oraz władze samorządowe. Na uroczystość przybyło wielu wspierających dzieło gości.

Mszę św. w kościele św. Brata Alberta pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego koncelebrowali dziekani i proboszczowie z parafii, gdzie trwały zbiórki na rzecz hospicjum. Liturgii piękną oprawę nadali harcerze z okazałymi, bibułkowymi żonkilami w rękach.

Bóg chce w nas mieć swoich aniołów

W homilii bp Piotrowski zaakcentował troskę o drugiego człowieka, która jest porównywalna z misją Aniołów Stróżów, obchodzących w tym dniu swoje święto, przypomniał także, że każdy człowiek bez wyjątku został odkupiony obiektywnym darem Bożej miłości. Zauważył, że Pan Bóg nie oczekuje od nas niczego niezwykłego, ale tego, abyśmy nie niszczyli harmonii stworzenia i piękna w każdym człowieku. – W naszej posłudze bliskim – medycznej, hospicyjnej, paliatywnej – Bóg chce mieć w nas swoich Aniołów Stróżów: uczynnych, cierpliwych, wyrozumiałych – mówił biskup kielecki. Przypomniał także, że do dyspozycji człowieka są szczęśliwie instytucje, gdzie nie wystarczą tylko kwalifikacje, nawet bardzo wysokie, ale potrzebne są kochające serca. Wspomniał postawę patrona kościoła – św. Brata Alberta, który uczył m.in., że „bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła”. Zaapelował, aby oddawaną do użytku placówkę medyczną oprzeć na fundamencie miłości Boga i bliźniego.

– W czerwcu 2017 r. minęło 25 lat od uruchomienia przez grupę katolików świeckich – pod patronatem kieleckiego ordrynariusza – Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta w Kielcach – przypomniał Marian Jaworski, wieloletni prezes tej instytucji. – W minionym ćwierćwieczu fundacja niosła pomoc wielkiej rzeszy ludzi dotkniętych różnoraką ludzką biedą. Przed kilkunastu laty podjęliśmy jeszcze trud budowy hospicjum w Busku. Z upływem lat stawało się jasne, że to dzieło przerasta możliwości fundacji. Wtedy jednak niespodziewanie Opatrzność Boża ukazała nowe osoby, które uruchomiły lawinę dobrych ludzkich serc dla tego – wydawało się – beznadziejnego już dzieła. Szczególną wdzięczność za ogrom bezinteresownej pomocy prezes wyraził wobec Waldemara Sikory – burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój, i Jarosława Zatorskiego, który podjął się roli koordynatora budowy hospicjum i sprawił, jak powiedział, że to, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem.

Reklama

Od marzeń do działań

Jarosław Zatorski przedstawił trudną drogę do powstania buskiego hospicjum. Wspomniał wkład wielu ludzi i darczyńców, szczęśliwą decyzję zarządu powiatu buskiego, aby na ten cel oddać piętro szpitala, zanim zostanie ukończona budowa samodzielnego obiektu. Piętro należało wyremontować i wyposażyć w medyczny sprzęt, w czym m.in. pomogły zbiórki przeprowadzone w 8 dekanatach południowych diecezji kieleckiej: wiślickim, nowokorczyńskim, chmielnickim, stopnickim, skalbmierskim, kazimierskim, pińczowskim, buskim – łącznie w 84 parafiach. – Podam znamienny przypadek, który zapamiętam szczególnie. Działoszyce i ks. Andrzej Jankoski, który jako nowo mianowany proboszcz nie znał sprawy, ale natychmiast poprosił, aby składać ofiary na tacę i wszystkie przeznaczył dla hospicjum – wspominał Zatorski. Miały także miejsce wizyty w 26 gminach, w NFZ, w szkołach, w miechowskim hospicjum i u sponsorów (wymieniono m.in. Mieczysława Sasa, wyjątkowego buskiego filantropa). Od października w nowym obiekcie rozpoczęło pracę 40 osób.

Obecne rozwiązanie – piętro w szpitalu, to zaledwie pierwszy etap inwestycji. Prace przy samodzielnym budynku, z 58 miejscami dla chorych, będą wznowione wiosną.

2017-10-25 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25-lecie Hospicjum św. Kamila w Gorzowie

[ TEMATY ]

jubileusz

hospicjum

Pola Nadziei

Agata Zawadzka

Bp Adam Dyczkowski zasadził pierwszą cebulkę

Bp Adam Dyczkowski zasadził pierwszą cebulkę

W tym roku gorzowskie Hospicjum im. św. Kamila obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Z tej okazji 30 września w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski odbyła się Msza św. w intencji podopiecznych, pracowników, wolontariuszy i darczyńców placówki. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. Bogusław Kaczmarek.


CZYTAJ DALEJ

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zmartwychwstały Pan dał swoim uczniom wystarczająco wiele dowodów na to, że żyje. A teraz, przed wstąpieniem do Ojca, przygotowuje ich do nowego etapu w dziejach zbawienia ludzkiej rodziny. Rozstający się z Apostołami Pan objawia im swoje (i Ojca) dalekosiężne plany. Oto dość zwyczajni ludzie – uczniowie Jezusa, chrześcijanie – mają maksymalnie zaangażować się w rozwój królestwa Bożego na ziemi. Wnet ruszą w świat z Dobrą Nowiną. Pamiętają też, że mają się modlić, wiedzą, jak to czynić i o co prosić Ojca: „Przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”. Podczas licznych spotkań ze Zmartwychwstałym uczniowie zostali obdarowani tchnieniem Ducha Pocieszyciela. Ale będzie Go „więcej”. Jezus uroczyście obiecał, że wydarzy się cud zstąpienia Ducha Świętego, który obdarzy uczniów mocą i licznymi nadprzyrodzonymi darami. Tak wyposażeni będą zdolni nieść Ewangelię „aż po krańce ziemi”. Dobra Nowina o zbawieniu powinna być zaniesiona do wszystkich ludzi. A tymczasem Jezus – po wydaniu misyjnego polecenia i złożeniu obietnicy – „uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba»”. Osamotnieni uczniowie, a po nich kolejne pokolenia wierzących mają się przystosować do nowego rodzaju obecności Zbawiciela. Już się boleśnie przekonali, że nie potrafią zatrzymać Go przy sobie. Teraz mają codziennie pielęgnować i doskonalić sztukę słuchania słowa Bożego, by odradzała się i rosła ich ufna wiara w Jezusa obecnego pośród nich – obecnego i udzielającego się szczególniej w eucharystycznej Ofierze i Uczcie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję