Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Współczucie Papieża

„Mojego miasta już nie ma”

Zamiast wygłoszenia zwyczajnej katechezy podczas audiencji generalnej w środę 24 sierpnia br. papież Franciszek wyraził współczucie rodzinom ofiar trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy. Jego ofiarami padło 291 osób, ok. 400 zostało ciężko rannych, a 2,5 tys. straciło dach nad głową. Wraz z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra Ojciec Święty odmówił w ich intencji część bolesną Różańca św.

– Przygotowałem katechezę na dzisiejszą audiencję, podobnie jak to czynię w każdą środę w czasie obecnego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, na temat bliskości Jezusa. Jednakże w obliczu informacji o trzęsieniu ziemi, które dotknęło środkowe Włochy, zniszczyło całe rejony i pozostawiło martwych i rannych, nie mogę nie wyrazić mojego wielkiego ubolewania i bliskości ze wszystkimi przebywającymi na terenach dotkniętych wstrząsami, ze wszystkimi osobami, które utraciły swoich bliskich i które nadal są wstrząśnięte i przerażone – zwrócił się do zgromadzonych na Placu św. Piotra Ojciec Święty. – Jestem głęboko poruszony, słysząc burmistrza Amatrice, który mówi: „Mojego miasta już nie ma”, i wiedząc, że wśród martwych są też dzieci. Dlatego pragnę zapewnić wszystkie te osoby – z okolic Accumoli, Amatrice czy innych miejsc w diecezji Rieti, Ascoli Piceno oraz w całym Lacjum, Umbrii i Marche – o modlitwie i chcę im powiedzieć, by były pewne czułości i miłości całego Kościoła, który w tej chwili pragnie je objąć swoją matczyną miłością, a szczególnie zgromadzonych tutaj, na placu – powiedział Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański” w niedzielę 28 sierpnia br. Ojciec Święty również modlił się za dotkniętych trzęsieniem ziemi. Powiedział, że chce udać się na tereny kataklizmu i spotkać się z ich mieszkańcami. – Skoro to tylko będzie możliwe, również ja mam nadzieję udać się do was, aby się z wami spotkać, osobiście zanieść wam pociechę wiary i wsparcie nadziei chrześcijańskiej – powiedział.

Reklama

KAI

Caritas Polska prowadzi zbiórkę na rzecz ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech

Caritas Polska w odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz włoskiej Caritas prowadzi zbiórkę środków dla osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi. Wsparcie można przekazać przez wysłanie SMS-a z hasłem POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) oraz wpłatę na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: WŁOCHY.

We Włoszech pogrzeby

List strażaka do dziewczynki, która zginęła w trzęsieniu ziemi

Odbyły się pierwsze pogrzeby osób, które zginęły w wyniku trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Wśród pochowanych była 10-letnia Giulia, która uratowała swoją 4-letnią siostrzyczkę. Na trumnie dziewczynki jeden ze strażaków położył list z przeprosinami. „Przybyliśmy zbyt późno” – napisał.

Gdy w Pescara del Tronto zatrzęsła się ziemia, 10-letnia Giulia przykryła własnym ciałem swoją młodszą siostrzyczkę. Ratownicy dotarli do przysypanych gruzami dzieci po 16 godzinach. Niestety, starsza dziewczynka już nie żyła, ale dzięki jej poświęceniu udało się uratować 4-letnią Giorgię. Jeden ze strażaków napisał do zmarłej poruszający list, w którym przeprosił, że ratownicy nie zdążyli przybyć na czas. „Wydobyliśmy cię z więzienia, z gruzu. Przepraszam, że przybyliśmy zbyt późno, niestety, już przestałaś oddychać. Chcę, żebyś wiedziała, że zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy”– napisał strażak.

wpolityce.pl

Ojciec Święty do Polaków

Chrystus jedynym źródłem błogosławieństwa

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, gdy przechodzicie przez świętą Bramę Miłosierdzia, pamiętajcie, że Chrystus jest jedynym źródłem błogosławieństwa, z którego wypływa zbawienie dla wszystkich ludzi, a wiara, nadzieja i miłość uzdalniają nas do przyjęcia tej łaski. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 24 sierpnia 2016 r.

RV

Papieski Apel

W obronie Ukrainy

Nazakończenie audiencji ogólnej w Watykanie papież Franciszek nawiązał do przypadającego w tym dniu święta narodowego Ukrainy i zaapelował o położenie kresu konfliktowi na wschodzie tego kraju. – W minionych tygodniach obserwatorzy sceny międzynarodowej wyrażali niepokój z powodu pogorszenia się sytuacji na wschodniej Ukrainie. Dzisiaj, gdy ten umiłowany naród obchodzi swoje święto narodowe, które w tym roku zbiega się z 25. rocznicą niepodległości, zapewniam o mojej modlitwie w intencji pokoju. Ponawiam też swój apel do wszystkich zaangażowanych stron oraz instytucji międzynarodowych, aby zintensyfikowały wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu, uwolnienia zakładników i zareagowały na kryzys humanitarny – powiedział Papież.

Reklama

KAI

Watykan w ONZ

Sprzeciw wobec broni masowego rażenia

Stolica Apostolska wciąż zdecydowanie sprzeciwia się produkcji i stosowaniu broni masowego rażenia, również konwencjonalnej. Przypomniał o tym 23 sierpnia br. jej stały obserwator przy Organizacji Narodów Zjednoczonych – abp Bernardito Auza w trakcie otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Nigdy nie porzucajmy modlitwy, nawet gdy wydaje się nam bezużyteczna.

2016-08-31 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej imię znaczy mądrość

[ TEMATY ]

św. Zofia

pl.wikipedia.org

Patronką dnia (15 maja) jest św. Zofia, wdowa, męczennica.

Greckie imię Zofia znaczy tyle, co „mądrość”. Posiadamy wiele żywotów św. Zofii w różnych językach, co świadczy, jak bardzo kult jej był powszechny. Są to jednak żywoty bardzo późne, pochodzące z wieków VII i VIII i podają nieraz tak sprzeczne informacje, że trudno z nich coś konkretnego wydobyć. Według tych tekstów Zofia miała mieszkać w Rzymie w II w. za czasów Hadriana I. Była wdową i miała trzy córki.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

[ TEMATY ]

premier

Słowacja

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

„Wyrażam głębokie ubolewanie z powodu nieszczęścia, które spotkało premiera Roberta Fico. Potępiam przemoc, nienawiść i agresję, które jedynie rodzą dalsze zło i pogłębiają polaryzację w społeczeństwie. Apeluję do sumień wszystkich, nie bądźmy obojętni, bądźmy budowniczymi pokoju. Nie krzywdźmy się wzajemnie, ale umacniajmy dobro, które jest w każdym człowieku. W modlitwie życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej” - napisał abp Bober.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję