Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Pierwszego dnia wraz z rodzinami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz poprowadził również rozważania apelowe. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez Ojca Świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz. Ksiądz Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W drugim dniu punktem wieńczącym całe spotkanie była Eucharystia na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył bp Nitkiewicz. Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – podkreślał Ksiądz Biskup. Mówił także o współczesnych zagrożeniach na jakie narażona jest rodzina. – Kryzys rodziny pogłębia się. Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich Wam osób dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? Jeśli coraz więcej osób żyje w wolnych związkach i zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, wynika to po części z braku nadziei, że może być inaczej. Podczas światowego spotkania z rodzinami w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tego warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością – wskazywał Ksiądz Biskup.

Reklama

Ordynariusz Sandomierski zaapelował także o wspólną troskę i pomoc wobec małżonków i rodzin. – Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia: duszpasterze, katecheci, doradczynie i doradcy rodzinni, placówki Caritas. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazję do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią daje Chrzest, Pierwsza Komunia św., Bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich kształtują postawę duchową i społeczną małżonków oraz ich dzieci. W parafiach brakuje jednak spotkań, podczas których rodziny mogłyby wymieniać się swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać. A przecież sam sakrament małżeństwa jest podobnie jak inne sakramenty źródłem wielu Bożych darów – mówił Kaznodzieja. – Ważną rolę odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne. Pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą, terapeutyczną, wychodzą one naprzeciw potrzebom narzeczonych, małżonków, dzieci. Jest ich jednak nadal za mało, a te które istnieją są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od nas, duszpasterzy. Powinniśmy nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy współpracy wiernych świeckich. To jest właśnie ów „szpital polowy” po walce, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek, wskazując na zadania jakie powinien wypełniać Kościół. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie może brakować czasu i środków – podkreślał Hierarcha.

Reklama

– Z naszej polskiej perspektywy konieczna jest również ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych, środków masowego przekazu. Bł. ks. Michał Sopoćko mówi, że „sakrament małżeństwa jest miłosierdziem Bożym dla społeczeństwa, państwa i całej ludzkości”. W toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Oby mogły zostać jak najszybciej zrealizowane. Zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie o charakterze etycznym. Trzeba o nich rozmawiać szczerze i uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału jakim dysponujemy na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest ważniejsza – podkreślał Ksiądz Biskup. – Zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów dostarczy z pewnością nowych inspiracji i wskazań duszpasterskich. Świadomi jego znaczenia, modlimy się żarliwie w intencji Ojca Świętego Franciszka i wszystkich uczestników Synodu – zaapelował Ordynariusz.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili złożone w dniu ślubu przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła.

Jak zaznaczają obecni podczas spotkania Halina i Marian Indykowie: – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze formację Domowego Kościoła, która pozwoliła nam, jako małżonkom i jako rodzinie, odkryć piękno wzrastania przy Bogu, nauczyła, gdzie szukać siły w chwilach prób. Na pierwszych rekolekcjach Domowego Kościoła przyjęliśmy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Realizacja zobowiązań formacyjnych, doświadczanie bogactwa wspólnoty Domowego Kościoła, a przede wszystkim tego, że Jezus jest z nami, pogłębia te relacje. Cieszymy się, że doświadczeniem naszej wiary możemy służyć innym.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymki w liczbach - podsumowanie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszystkie grupy bezpiecznie dotarły na Jasną Górę.

Jak poinformowało Biuro Prasowe @JasnaGóraNews tylko na uroczystość Wniebowzięcia NMP przybyły 63 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie 39 tys. pątników. W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od maja do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły: 133 pielgrzymki piesze, 185 pielgrzymek rowerowych, 13 biegowych i 1 konna.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję