Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykły koncert

4 lipca w bielskiej bazylice, w ramach 18. Międzynarodowych Spotkań Artystycznej Młodzieży Polskiej i Polonijnej, odbył się koncert Polskiego Chóru Pokoju pod dyrygenturą prof. Violetty Bieleckiej. Oprócz utworów chóralnych bielszczanie mieli okazję usłyszeć trio jazzowe Pax Band oraz solistów z rodowodem bielskim – Paulinę Malinowską i Agnieszkę Deniziak. Wyłącznym sponsorem koncertu była firma rodzinna „Suempol”

Niedziela podlaska 31/2014, str. 4

[ TEMATY ]

koncert

TADEUSZ SZERESZEWSKI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia Polskiego Chóru Pokoju sięga 1998 r., kiedy to z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Chóralnej „Cantica Cantamus” oraz Domu Kultury w Czarnej Białostockiej odbyły się pierwsze warsztaty chóralne, gromadząc młodych polskich muzyków z kraju i z zagranicy. Misją chóru jest idea edukacji muzycznej i jednoczenie Polaków po obu stronach granicy wschodniej w imię wspólnego dziedzictwa kulturowego, tradycji i wartości poprzez muzykę.

Chór stawia sobie za cel poznawanie kultury, ochronę i upowszechnianie naszego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza polskich kompozytorów, oraz kształtowanie świadomości narodowej i kulturowej uczestników kolejnych spotkań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Utworem „Agnus Dei” Wojciecha Kilara, wybitnego kompozytora, chór przywitał wierną bielską publiczność. Wykonał go w niezwykłej scenografii, bowiem członkowie chóru byli rozproszeni w kilku miejscach kościoła.

W pierwszej części koncertu chór wykonał utwory, również a cappella, Norberta Blachy „Modlitwa o pokój” oraz Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. W drugiej odsłonie oprócz utworów chóralnych bielszczanie mieli okazję usłyszeć trio jazzowe Pax Band, utworzone przez trzech utalentowanych muzyków: Kamila Łomaskę, Wojciecha Bronakowskiego oraz Maxa Fedorova, w znanych utworach historycznych o charakterze narodowym, np. pieśni: „Jak to na wojence ładnie”, sięgającej historii powstania styczniowego, „Deszcz jesienny”, opartej na motywach arii z opery Bizeta, „Pieśń o wodzu miłym”, poświęconej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, oraz jednej z najbardziej wzruszających piosenek partyzanckich „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”.

Trzeci blok muzyczny należał do solistów, którzy wykonali utwory w opracowaniach Maxa Fedorova. Rozpoczął go Roman Chumakin wykonaniem utworu „Marsz, marsz Polonia”. Niezwykłą dozę patriotyzmu niosły utwory „Pierwsza kadrowa” oraz „Ułani, ułani”, „Białe róże” przepięknie wykonane przez Agnieszkę Deniziak. Kolejne utwory to „Dwa serduszka” wykonane przez Paulinę Malinowską i Monikę Ziółkowską. „Wiązankę podlaską” wykonała Paulina Malinowska. Chórzyści zakończyli tę odsłonę „Hymnem Trzeciego Tysiąclecia” w partii solowej Mateusza Stachury i Pauliny Malinowskiej. Akord fortepianowy wydobywał się spod rąk Moniki Bierć.

Reklama

W ostatniej części koncertu chór wykonał wiązankę hymnów Światowych Dni Młodzieży zainaugurowanych przez św. Jana Pawła II.

Żal, że odjeżdżacie, tak dziękował, parafrazując słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Kazimierz Siekierko, proboszcz bazyliki. – Piękny profesjonalny śpiew, złożony w hołdzie św. Janowi II, który błogosławi nam z domu Ojca. Jaka to wielka radość, że wystąpiły dziś bielszczanki – mówił, zapraszając na herbatę, Ksiądz Dziekan.

Chórzyści odebrali wiele braw, bielszczanki spotkały się ze swoimi rodzinami. Paulina Malinowska jest wnuczką Marii i Zygmunta Malinowskich, członków Chóru Polskiej Pieśni Narodowej i chóru parafialnego, a Agnieszka Deniziak – córką Józefa, dyrygenta dawnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Bielsku Podlaskim i Ochotniczej Straż Pożarnej w Boćkach.

W chórze zespołowo śpiewa także Iwona Bolesta, pochodząca z umuzykalnionej rodziny, z której brat Piotr występował wraz z czteroma bielszczankami w programie „Bitwa na głosy” w grupie Piotra Rubika.

2014-07-31 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Koncert z okazji 500-lecia Reformacji na Festiwalu „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

koncert

Gaude Mater

reformacja

Ireneusz Dorożański

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka „Śląsk”, ale też marka „Polska”

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” to nie tylko marka
„Śląsk”, ale też marka „Polska”

„Solus Christus” – koncert z okazji 500-lecia Reformacji zabrzmi 2 maja wieczorem w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

„Solus Christus” to sakralny projekt muzyczny, który powstał na okoliczność jubileuszu 500-lecia Reformacji – czytamy w programie Festiwalu. Na program koncertu składają się m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georga Friedricha Händla dopełniają je również kompozycje Stanisława Hadyny – założyciela i patrona Zespołu „Śląsk” oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych Jean Claudea Hauptmana.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 23.): Po prostu anioł

2024-05-22 20:30

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Po co mi anioł stróż? Czy da się z nim wejść w relację? W jaki sposób aniołowie odnoszą się do Maryi? I co właściwie zawdzięczają aniołom Jezus i Maryja? Zapraszamy na dwudziesty trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o modlitwie do anioła stróża.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

2024-05-24 09:41

[ TEMATY ]

wiara

red.

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, jedyny Boże, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w łonie Matki – Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nieskończonego majestatu, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, świątynio Boga, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przybytku Najwyższego, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło życia i świętości, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zelżywością napełnione, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, włócznią przebite, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających, zmiłuj się nad nami
Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych, zmiłuj się nad nami
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami
P.: Jezu cichy i pokornego Serca.
W.: Uczyń serca nasze według Serca Twego.
P.: Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj na Serce najmilszego Syna swego i na chwałę, i zadośćuczynienie, jakie w imieniu grzeszników Ci składa; daj się przebłagać tym, którzy żebrzą Twego miłosierdzia i racz udzielić przebaczenia w imię tegoż Syna swego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W.: Amen.
Antyfona
Do Serca Twojego uciekamy się, Jezu, Boski Zbawicielu! Naszymi grzechami racz się nie zrażać, o Panie święty! Ale od wszelakich złych czynów racz nas zawsze zachować, Boże łaskawy i najlitościwszy!
O Jezu dobry, Zbawicielu słodki, Pośredniku Boski, jedyna ucieczko nasza!
W Sercu Twoim racz nas obmyć, do Serca Twojego racz nas przytulić, w Twym Sercu na wieki racz nas zachować.
Akt wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusowemu
O Jezu Najsłodszy, któremu za miłość bez granic ludzie w niewdzięczny sposób odpłacają wielkim zapomnieniem, opuszczeniem i wzgardą, oto my rzucając się do stóp Twoich ołtarzy, pragniemy szczególnym hołdem czci wynagrodzić Ci tę oziębłość i krzywdy, jakie ze wszech stron ranią Najmiłościwsze Twoje Serce.
Świadomi jednak, że my sami nie zawsze byliśmy wolni od różnych przewinień, a przejęci najgłębszą skruchą, jesteśmy gotowi dobrowolnym zadośćuczynieniem wynagrodzić Ci nie tylko za swoje grzechy, ale i za grzechy tych, co błąkają się z daleka od drogi zbawienia, nie chcą iść za Tobą, Pasterzem i Wodzem.
A jakże liczne i straszne są te grzechy, które chcielibyśmy wynagrodzić. Oto brak skromności, bezwstyd w życiu i strojach, liczne sidła zastawiane na niewinne dusze, gwałcenie dni świątecznych, ohydne bluźnierstwa miotane przeciw Tobie i Świętym Twoim. A któż policzy obelgi rzucane na Twego namiestnika i stan kapłański! Kto nie zadrży na bezczeszczenie samego Sakramentu Boskiej miłości, okropne świętokradztwa i publiczne wykroczenia narodów, wyłamujących się spod praw i kierownictwa, ustanowionego przez Ciebie Świętego Kościoła!
O Panie! jesteśmy gotowi nie oszczędzać nawet krwi własnej dla zmycia tych wszystkich zbrodni. Aby zaś choć w części naprawić zniewagi wyrządzone Tobie, o Jezu, składamy Ci zadośćuczynienie, jakie Ty sam Bogu Ojcu ofiarowałeś na krzyżu i które ponawiasz co dzień na ołtarzu. W połączeniu z zadośćuczynieniem Bogarodzicy Dziewicy, Wszystkich Świętych i pobożnych dusz wiernych, z głębi serca przyrzekamy Ci, o Jezu, oddać się na Twoją służbę, okazując mocną wiarę, czyste życie oraz dokładne zachowanie ewangelicznego prawa miłości. Wreszcie postanawiamy nie dopuścić wedle sił do nowych zniewag i pociągnąć jak najwięcej dusz w Twoje święte ślady.
Przeto błagamy Cię, o Najłaskawszy Jezu, przyjmij za przyczyną Najświętszej Maryi Panny, ten akt dobrowolnego zadośćuczynienia i racz nas zachować aż do śmierci w wierności obowiązkom Twojej świętej służby przez wielki dar wytrwania, dzięki któremu wszyscy doszlibyśmy w końcu do tej ojczyzny, gdzie Ty z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję