Reklama

Głos z Torunia

Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę

Tajemnica powołania

17 kwietnia 42 alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu wraz z wicerektorem ks. dr. Marcinem Staniszewskim i ojcem duchownym ks. Andrzejem Kowalskim uczestniczyło w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, która przebiegała przed hasłem: „Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale dla Niego cierpieć” (Flp 1, 29)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymce, która miała miejsce w Częstochowie w dniach 16-17 kwietnia i odbyła się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, przewodniczył kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której należą seminaria duchowne. Episkopat Polski reprezentowali m.in.: kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, abp Wacław Depo z Częstochowy, bp Andrzej Jeż z Tarnowa, bp Grzegorz Ryś z Krakowa i bp Jan Wątroba z Częstochowy. Spotkanie stanowiło dziękczynienie Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. W Roku Wiary klerycy (3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski) zawierzyli Matce Bożej swoje wspólnoty oraz sprawy nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz kapłaństwa. Wizyta w domu Matki rozpoczęła się 16 kwietnia Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, który prowadził o. Raniero Cantalamessa OFMCap kaznodzieja Domu Papieskiego. W rozważaniu wobec Najświętszej Maryi Panny mówił o najważniejszym pytaniu, które brzmi: - W jakiego Boga wierzymy? Z tego pytania wypływa kolejne: - Jaki jest obraz Boga, który niesiemy w sobie przede wszystkim, gdy przystępujemy do modlitwy?

„Ja nie szukam mojej chwały”

17 kwietnia alumni zebrali się w archikatedrze częstochowskiej. Tam wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy OFMCap (można wysłuchać na stronie: www.niedziela.pl), który przypomniał klerykom, że stoją przed wyborem: - Czy chcesz być kapłanem, aby mieć prestiż, aby mieć wygodne życie? Czy chcesz być kapłanem, aby oddać chwałę Jezusowi, aby paść Jego owce? - pytał licznie zgromadzonych. - To jest decyzja, którą ja i wy ciągle musimy odnawiać. Przede wszystkim wy, seminarzyści, w okresie studiów musicie widzieć jako cel waszych studiów nie to, by robić karierę, by mieć dobre rezultaty, ale celem waszych studiów musi być to, byście oddali wszystko na służbę Słowu Bożemu. Przypominając słowa Jezusa: „Ja nie szukam mojej chwały”, prosił wszystkich, by powiedzieli po polsku: „Ja nie szukam mojej chwały!”. Jezus bowiem jest osobą - żywą, zmartwychwstałą, obecną. Dlatego ważne jest, aby dla seminarzystów, a potem kapłanów Chrystus nigdy nie był zbiorem doktryn, ale zmartwychwstałym Panem, który chce być ich przyjacielem. Pielgrzymi umocnieni Słowem wołali o moc Ducha Świętego w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu poprowadzonej przez bp. Grzegorza Rysia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sekret powołania, przyszłości i szczęścia

Następnie klerycy i wychowawcy przeszli w procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę, a potem na Szczycie Jasnogórskim Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Mauro Piacenza. Kaznodzieja mówił do seminarzystów przygotowujących się do przyjęcia tożsamości kapłańskiej od Ducha Świętego poprzez nieodzowne pośrednictwo Kościoła, że w tej tożsamości zawiera się tajemnica ich przyszłości i szczęścia. Jest ona równocześnie instytucjonalna i charyzmatyczna. - Tożsamości kapłańskiej nie buduje się ani nie da się zbudować ludzkimi rękami, ona jest darowana i wymaga przyjęcia. Sekret autentycznej realizacji powołania polega więc na radykalnej wierności tej tożsamości, którą Chrystus nam daje i która powoduje dzisiaj tak samo jak 2 tys. lat temu intensywne pałania serca - wyjaśniał kard. Mauro. Stąd powiedziane Bogu „tak” nie powinno być czysto intelektualne, wymaga bowiem zaangażowania całej egzystencji, w tym też gotowości oddania życia, która jest nieodzownym elementem tożsamości dobrego pasterza. - Wasze życie nie będzie ani szczęśliwe, ani owocne, jeśli nie będzie autentyczne - tłumaczył kard. Piacenza.

Na zakończenie społeczność seminariów duchownych zawierzył Matce Bożej abp Wacław Depo, prosząc Maryję, Matkę Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, by przyjęła ten tytuł, który oddaje cześć Jej macierzyństwu. - Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna - modlił się Arcybiskup Wacław.

Reklama

Twarz, która zmusi świat do wiary

Jak podkreślają klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, pielgrzymka do Matki jest bardzo potrzebna, gdyż ubogaca, daje siłę i sens. Błonia są pełne - mówi kl. Dominik. - To nas umacnia na drodze powołania i pokazuje, jak wielu młodych przygotowuje się do kapłaństwa, to znaczy nie jestem sam na tej drodze, tym bardziej że ze świata zewnętrznego jesteśmy atakowani. Ważna jest też jedność w różnorodności, ponieważ pielgrzymka zjednoczyła kleryków z seminariów diecezjalnych oraz zakonnych, wszyscy bowiem jesteśmy razem u Matki Jasnogórskiej.

Pielgrzymka kleryków była publicznym wyznaniem wiary, a także przypomniała podstawową prawdę, że w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi najważniejsza jest miłość. Wszyscy bowiem najbardziej powinniśmy umiłować Boga, bardziej niż wczoraj, bardziej niż rzeczy, ludzi i siebie. Ta miłość promieniuje i ma moc przemiany świata, a także jest widoczna w spojrzeniu. Do tego zachęcał o. Raniero Cantalamessa OFMCap, gdy mówił: - Miejcie twarz, która zmusi świat do wiary w Boga! Do wiary w Jezusa!

2013-04-26 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy w Lewoczy

Niedziela sandomierska 42/2012, str. 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Kościół

klerycy

seminarium

Al. Mateusz Czarnecki

Uczestnicy pielgrzymki do słowackiej Lewoczy

Uczestnicy pielgrzymki do słowackiej Lewoczy

Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Lewoczy na Słowacji odbyła się 27 września 2012 r. To już trzecia pielgrzymka, w której uczestniczyła cała seminaryjna wspólnota. Miniony rok akademicki rozpoczęła pielgrzymka do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. W podzięce za rok formacji alumni pielgrzymowali pieszo z Malic do Włostowa - miejsca kultu bł. Wincentego Kadłubka. W tegorocznej pielgrzymce na Słowację uczestniczyli: bp Krzysztof Nitkiewicz, księża przełożeni, pracownicy kurii, siostry zakonne oraz wszyscy klerycy. Pierwszym i najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. w sanktuarium w Lewoczy. Przewodniczył jej bp Nitkiewicz.
W swoim słowie Ordynariusz pouczał: - Maryja udaje się z pośpiechem do swojej krewnej Elżbiety - mówi Pismo Święte. Biegnie tam z potrzeby serca, bo kocha. Nie oczekuje niczego w zamian. Ten jej pośpiech i trudy wędrówki są zupełnie bezinteresowne. Nie wynikają z regulaminu, ani ze strachu przed kimś, ani z chęci zaskarbienia sobie kogoś. Ona biegnie do Elżbiety, bo kocha. My także musimy zaufać, jak tylko można. Musimy w różnych sytuacjach, które nas spotykają - nawet jeśli są to sytuacje nieprzyjemne - dostrzegać Bożą wolę. Pan Bóg to dopuścił, Pan Bóg na to zezwolił. A więc może mi się to przydać. W mojej formacji, mojej posłudze; spojrzeć na ten świat, na ludzi, na okoliczności, jako na takie prywatne objawienie, które jest do mnie skierowane - tłumaczył Ksiądz Biskup.
Kult Matki Bożej z Lewoczy rozpoczął się w XII wieku i jest związany z najazdem Tatarów. Na Mariańskiej Górze ukrywali się wtedy okoliczni mieszkańcy. Jako wotum za ocalenie życia król Wacław II wybudował w tym miejscu kościół. Jest to mała gotycka świątynia z cudowną figurą Matki Bożej, pochodzącą z drugiej połowy XV wieku. W XVI wieku sanktuarium zostało doszczętnie zniszczone przez protestantów. Kult odnowił się dopiero pod koniec XVII wieku. W 1984 r. świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej. A w lipcu 1995 r., w tym miejscu papież Jan Paweł II sprawował Mszę św. Sanktuarium Matki Bożej w Lewoczy uważane jest za duchową stolicę Słowacji.
W Lewoczy pielgrzymi nawiedzili również kościół św. Jakuba - drugą co do wielkości gotycką świątynię na Słowacji. Później spacerując i zwiedzając zabytki znajdujące się na rynku grupa pielgrzymów dotarła do franciszkańskiego kościoła pw. Świętego Ducha.
Kolejny przejazd autobusowy doprowadził pielgrzymów do Seminarium Duchownego im. bp Jana Vojtassaka w Spiskiej Kapitule. Biskup diecezji spiskiej Stefan Sećka oprowadził pielgrzymów po zabytkowej katedrze św. Marcina. W tym miejscu polecano sprawy Kościoła Słowackiego we wspólnej modlitwie. Ostatnim miejsce odwiedzonym na słowackiej ziemi było grekokatolickie sanktuarium Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.
W drodze do Sandomierza pątnicy odwiedzili jeszcze Stary Sącz. Przy ołtarzu kanonizacyjnym św. Kingi wraz z Biskupem Sandomierskim dziękowali za radość wspólnego pielgrzymowania. Ks. rektor Jan Biedroń, w imieniu całej semianaryjnej wspólnoty, złożył Księdzu Biskupowi serdeczne podziękowania za ideę wyjazdów inaugurujących i kończących rok akademicki, za ich zorganizowanie i przewodzenie pielgrzymce oraz za wsparcie materialne.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Cud św. Michała Archanioła

2024-05-24 14:59

[ TEMATY ]

świadectwo

Któż jak Bóg

Karol Porwich/Niedziela

Świadectwo Joli to opowieść o pięknej przyjaźni z Wodzem Wojska Anielskiego, o wierze, która jest trwaniem i wzrastaniem. O zawierzeniu i o tym, jak Pan Bóg uzdrawia, usuwa lęk i prowadzi. O św. Michale Archaniele, który strzeże, nawet gdy sytuacja po ludzku wyglądała na bardzo niebezpieczną. O uczeniu się pokory na wzór Michaela, który całym sobą głosi "Któż jak Bóg"

Nie zapowiadało się, że w tym dniu zdarzy się coś niezwykłego, ale cały dzień miałam w sobie odczucie, aby przyjść na 18:00 do Kościoła. Nawet zwolniłam się wcześniej z pracy... Zobaczyłam w naszym kościele coś dziwnego - mówi w swoim świadectwie Jola Pietrzak, żona, mama, pielęgniarka, Rycerka św. Michała Archanioła, twórczyni Hymnu do Św. Michała Archanioła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję